Gradnja in obnova > Energijski viri
Solarno ogrevanje - dejanske izkušnje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Solarno ogrevanje - dejanske izkušnje
pgtoni Napisal:
opazovalec Napisal:Nas, ki pa investiramo v zares čist in obnovljiv vir ...

Jaz bi še dodal da je vse relativno. Tudi za proizvodnjo sončnih kolektorjev se rabi energija.

http://www.volker-quaschning.de/datserv/kev/index.php pravi da rabiš 330 - 1.100kwh na m2

Torej če kupiš 6m2 si načeloma pokuril 2 - 6 MWh. To zadostuje 4-članski družini za 2 do 6 let.

Ekologija je zelo kompleksna zadeva.

Lep pozdrav iz Fukušime
Toni

za črpalke pa ne potrebuješ nič... :lol:
ta elektrarne tudi nič :lol:
za daljnovode...nič? :roll:
Pozdrav v Fuk-U-Shimo 8)
edid Napisal:@opazovalec
Električne energije verjetno ne pridobivamo samo iz fosilnih goriv?

seveda ne, ampak, da jo sploh lahko pridobivamo (zgradimo elektrarne) potrebujemo fosilne vire

drugače pa svetovno gledano cca 3/4 izvira iz fosilne
kremenckov ata Napisal:Izkor4istek SLO termoelektraren je se nekaj procentov manjsi. Tema pa je...

naše se mi zdi začnejo pri cca 20% :oops:
vrhunec tehnike pa ene 35% se mi zdi?
V primeru kurjenja s starim oljnim kotlom je izkoristek v povprečju 60%.
Še slabše je s starimi pečmi na trda goriva.
Prav tako prenekateri ogrevajo direktno z električnimi ogrevali.
Če povzamem tvoje razmišljanje takrat ogrevajo s COP=0,3 -gledano na makro nivoju.
Mene bolj kot ogrevanje jezi (večinoma nepotrebno) hlajenje celo novih poslovnih objektov. Tudi podiranje dreves v bližini stavb na pregrevanje zelo vpliva.

Prav pa ti dam, da je ekološko montirat kolektorje.
Samo kolektorji bi večinoma morali vsaj pomagali ogrevati prostore in ne samo sodelovati pri pripravi tople SV. Manjek bi lahko pokrila TČ ali klima. Če bi bila zalogovnik in bojler v enem ohišju, redki to že ponujajo, bi bilo ceneje, manj montaže, manj možnosti napak, zaseda manj placa pa še pol manj izgub bi bilo.
Nisem pa še nikjer zasledil celovite rešitve: set npr 4-5 kolektorjev, TČ s 500 l zalogovnikom z večjim toplotnim izmenjavalcem za TČ ter enim za solarno ogrevanje in vgrajenim pretočnim bojlerjem za SV - vse skupaj za sprejemljivo ceno.

Če pa je v Šoštanju tako slab izkoristek, enkrat že ignorirajmo 'aktiviste kvazi ekologe', kateri so mnenja, da so beloglavi orli tako blesavi, da bi delali samomore na vetrnicah.
Migaj Napisal:V primeru kurjenja s starim oljnim kotlom je izkoristek v povprečju 60%.
Še slabše je s starimi pečmi na trda goriva.
Prav tako prenekateri ogrevajo direktno z električnimi ogrevali.
Če povzamem tvoje razmišljanje takrat ogrevajo s COP=0,3 -gledano na makro nivoju.
Mene bolj kot ogrevanje jezi (večinoma nepotrebno) hlajenje celo novih poslovnih objektov. Tudi podiranje dreves v bližini stavb na pregrevanje zelo vpliva.

Prav pa ti dam, da je ekološko montirat kolektorje.
Samo kolektorji bi večinoma morali vsaj pomagali ogrevati prostore in ne samo sodelovati pri pripravi tople SV. Manjek bi lahko pokrila TČ ali klima. Če bi bila zalogovnik in bojler v enem ohišju, redki to že ponujajo, bi bilo ceneje, manj montaže, manj možnosti napak, zaseda manj placa pa še pol manj izgub bi bilo.
Nisem pa še nikjer zasledil celovite rešitve: set npr 4-5 kolektorjev, TČ ter set 500 l zalogovnika z enim večjim toplotnim izmenjavalcem za TČ ter enim za solarno ogrevanje in vgrajenim pretočnim bojlerjem za SV - vse skupaj za sprejemljivo ceno.

Če pa je v Šoštanju tako slab izkoristek, enkrat že ignorirajmo 'aktiviste kvazi ekologe', kateri so mnenja, da so beloglavi orli tako blesavi, da bi delali samomore na vetrnicah.

Sonnekraft ponuja to verzijo (kolektorji+top. črpalka) v enem ohišju, nisem pa vzel tega iz 2 razlogov:
1000 l zalogovnik ne gre v klet (800 verzije pa ni)
v primeru SHTF bi imel raje dobro peč na drva, kot pa top. črpalko (trenutno mam plin).

"Ekologi" pa znajo bit res neumni - se vidi na primeru TEŠ6.
Migaj Napisal:Če pa je v Šoštanju tako slab izkoristek, enkrat že ignorirajmo 'aktiviste kvazi ekologe', kateri so mnenja, da so beloglavi orli tako blesavi, da bi delali samomore na vetrnicah.

Big Grin Big Grin Big Grin
opazovalec Napisal:

seveda ne, ampak, da jo sploh lahko pridobivamo (zgradimo elektrarne) potrebujemo fosilne vire

drugače pa svetovno gledano cca 3/4 izvira iz fosilne
Očitno smo potem v Sloveniji kar v redu glede na to, da iz termoelektrarn pridobimo zgolj dobro tretjino energije (http://www.agen-rs.si/sl/informacija.asp...nformacij=).
opazovalec Napisal:No, bom razložil...kmečko eksaktno:
COP povprečje tolotnih črpalk je cca 3. Povprečen izkoristek elektrarn pri nas je cca 30-35%. Se pravi: vseeno bi bilo, če bi kolm kar doma pokuru v svoji napravi in ne bi koristu kapacitet elektrarn (in ne samo to, ekologi tvoje sorte povzročajo potrebe po graditvi novi elektrarn in prenosnikov elektrike - črpalke so v modi).
Izjemno enostavno in precizno. Edino kar maš ekološkega na črpalkah je čistejši zrak v tvoji okolici, na račun tvoje črpalke pa nekdo nekje malo težje diha. :lol:
Nas, ki pa investiramo v zares čist in obnovljiv vir, pa imaš za idiote...pa znižujemo primankljaj v bilanci (nafto in plin uvažamo, če nisi vedu...), izboljšujemo kvaliteto bivalnega okolja z manjšimi izpusti, zmanjšujemo potrebe po elektrarnah in daljnovodih in nenazadnje pomagamo državi, da bo plačevala manj za CO2 izpuste (smo zavezani). Koristni smo ko čebelice Big Grin in to za SVOJ denar!
Zdaj pa jaz zaključujem debato s teboj, ki si povedal o meni več kot sam vem! :roll:

Nekako tako, kot si napisal opazovalec.

Seveda ne, degradirati okolje pa ni problem. Samo, da ni na mojem dvorišču.
In kot sem rekel, pozimi vecinoma ni sonca, saj je tema solarno orgrevanje hise. Drugo je solarno gretje sanitarne vode, ki je ok dokler je soncek.
Res je da imamo na primorske boljše pogoje za solarno ogrevanje. Nekaj primerov od arso povp. trajanje sonč. obsevanja (ure) za Novemebr + december + januar.

Bilje 287h
Bežigrad 167h
Celje 211h
Rateče 230h

Dodatno k temu je pozimi moč sonca je 10%-na. Se pravi za Bežigradu je 167h sevanja pozimi, približno 16h poleti. Pozimi je potreba po ogrevanju bistveno večja kot poleti Wink

Pri predpostavki da je moč sonca poleti 1000W/m2 in pozimi 100W/m2 je lahko izkoristek maksimalno:

Bilje 287h * 100W = 28kwh
Bežigrad 167h = 16kwh
Celje 211h = 21kwh
Rateče 230h = 23kwh

Kot že rečeno jaz nimam kolektorjev ampak velika okna. Izguba pri oknih je cca. 40% (Gw=60%). Po phpp so solarni dobitki cca 1400kwh za nov, dec, jan. To nam pokrije ca 60% potrebne energije za ogrevanje.

Preveril sem tudi račune (oz. števec) za elektriko in nisem našel velika odstopanja od phpp projekta. Lani smo plačali cca 100 EUR za ogrevanje za celo zimo.

LP
Toni
Da ne odpiram nove teme bom uporabil kar to. In sicer zanima me ali je res, da potrebujem še dodatno elektronsko regulacijo za solarni sitem, ki ga nameravam vgraditi glede na to, da že imam regulacijo Seltron WDC20, ki po sami shemi naj bi imela to funkcijo?
hvala
Se popoldnoma strinjam, bi bilo zanimivo videti koliko pokuriš energije za izdelavo toplotne črpalke.

NAčeloma je dizerfikacija energetskih virov fajn, ker nižaš tveganje, ampak vseeno, da ni na koncu potem več pokurjene energije
Da ne odpiram nove teme bom uporabil kar to. In sicer zanima me ali je res, da potrebujem še dodatno elektronsko regulacijo za solarni sitem, ki ga nameravam vgraditi glede na to, da že imam regulacijo Seltron WDC20, ki po sami shemi naj bi imela to funkcijo?
hvala
100 W/m2!?
Daj rajši zaokroži na 10!
Toliko o pametovanju po forumih!
Dvakrat toliko energije, kot si jo navedel ti za tri mesece skupaj, jaz dobim na sončen zimski dan!

Uživaj dalje s tvojim varčnim bojlerjem.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne,    400 ni dovolj!!!!
Fery Napisal:100 W/m2!?
http://www2.arnes.si/~rmurko2/SONCE.htm
izvleček: Povprečno dnevno globalno sevanje v Ljubljani je približno 0.8 kWh/m2 pozimi in do približno 5 kWh/m2 poleti. V vsem letu prejme kvadratni meter vodoravne sprejemne ploskve približno 1100 kWh sončne energije, od tega spomladi približno 320, poleti 480, jeseni 190 in pozimi 110 kWh.

http://zvonko.fgg.uni-lj.si/seminarji/So...ktorji.pdf
Vsota direktnega in difuznega sevanja se imenuje globalno sevanje in je v letnem
povprečju v Sloveniji približno 1200 kWh/m2, kar ustreza vsebnosti energije približno
120 litrov kurilnega olja ali 120 m3 zemeljskega plina.

Skok na forum:

Zadnje novice

Lumar med finalisti za nagrado ACTIVE HOUSE AWARD 2021
14.10.2021 ob 12:51:59
Lumar med finalisti za nagrado ACTIVE HOUSE AWARD 2021
Vzorčna hiša Lumar Primus-R 150 iEDITION, prva slovenska certificirana aktivna hiša, se je uvrstila med štiri... Beri dalje »
Spletno svetovanje: »Energija ali zdravje: kako spremeniti bivalne navade«
14.10.2021 ob 07:46:10
Spletno svetovanje: »Energija ali zdravje: kako spremeniti bivalne navade«
Vabimo vas na polurni spletni seminar o kakovosti bivanja, ki bo v sredo, 20. 10. 2021, ob 17:00. Prijavite se tukaj. Dan pred... Beri dalje »
NLB Stanovanjski kredit | Podarimo 100x 3 mesečne obroke
17.09.2021 ob 12:00:26
NLB Stanovanjski kredit | Podarimo 100x 3 mesečne obroke
Tvoja priložnost veselju dati nov naslov Pridite v NLB na posvet k strokovnjaku za kredite ali nas pokličite prek video... Beri dalje »
ENOSTAVNO DO PONUDBE ZA KREDIT. Oddajte povpraševanje več bankam naenkrat.
02.06.2021 ob 13:07:02
ENOSTAVNO DO PONUDBE ZA KREDIT. Oddajte povpraševanje več bankam naenkrat.
V življenju so stvari pogosto nepredvidljive. Velikokrat nas presenetijo dogodki, ki so vezani na večjo, neobičajno porabo finančnih... Beri dalje »