Gradnja in obnova > Energijski viri
Solarno ogrevanje - dejanske izkušnje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Solarno ogrevanje - dejanske izkušnje
Vsak, ki je kupil sončne kolektorje mi je dejal, da bi to še enkrat ponovil! Če se ne motim, privarčujejo 200€+ na leto. Električni bojler porabi nekje pri dveh članih na mesec približno za 30€ električne energije! Govora je o 80L z 2kW močnim grelcem. Toliko podatkov vem. Če ve kdo kaj več, naj sporoč.
Roko460 Napisal:Vsak, ki je kupil sončne kolektorje mi je dejal, da bi to še enkrat ponovil! ...
Če ve kdo kaj več, naj sporoč.

Ja pa valda ne bo rekel: "Kakšen glupak sem bil ker sem kupil sončne kolektorje ..."

Vsak svojega konja hvali Wink

LP
Toni
Daj nam napiši kaj si ti kaj pametnega kupil, da bomo glupaki spregledali.Mogoče kakšen avto voziš?
Tudi jaz sem se že večkrat zajebal pri nakupih. To je normalno. Se pač zgodi.

Za ogrevanje sanitarne vode z sončnimi kolektorji sem si inštaliral razne simulacijske software-je. Sem delal računice za vse možne variante. Vprašal sem nekaj lastnikov in inštalaterjev. Sem velik pristaš teh sistemov.

Na žalost trgovci reklamirajo visoko izplačljivost, pa temu ni tako. Po mojih izračunih se splačajo sončni kolektori samo takrat kadar je poraba tople sanitarne vode zelo visoka (hoteli, kampi, velike družine, ...) Za majhne porabnike pa nima smisla.

Še enkrat bi rad ponovil da povprečni uporabnik (2kwh/dan) ne more prihraniti več kot 35 do 40€ na leto. Vsak lahko sam izračuna v koliko letih bo odplačal kolektorje:

leta = Investicija : (število_uporabnikov * 35€)

Primer: 20 let = 2.800€ : ( 4 * 35 €)

LP
Toni
Da se investicija zlepa ne povrne se s teboj popolnoma strinjam, 2kw/ dan je malo premalo, tja do 5kw je bolj realno.Meni konkretno sonce zagotavlja toplo vodo od srede aprila do oktobra.Letni prihranek je manjši kot če bi imel denar vezan na banki, ampak imam doma kar nekaj stvari ki dnevno izgubljajo ceno, pa da ne bo to vedno avto - recimo plazma TV, računalnik. . .Kolektorje pa enkrat plačaš in potem samo še dobivaš.

Lp
Pri nas boljše izkoristke dosežemo z uporabo diplodoka. Steklo očisti temeljito natančem je tudi na bolj odročnih mestih.
ok v redu imamo hjudomušneže

tema ni solarno ogrevanje sanitarne vode ampak solarno gretje hiše
Pozdravljeni!

Konkterno za objekt v okolici Ljubljane:

Ogrevalne površine 140 m2, raba energije 66 kWh/m2/letno, malo starejša osnova hiše z novimi okni in termo izolacijo (sladša izvedba le proti tlem - 5 cm stiropora), talno ogrevanje + lojtrce v obeh kopalnicah, ni geografskih ovir, torej hiša izpostavljena soncu cel dan, 5 družinskih članov.

Nameščenih 8 kos sprejemnikov sončne energije (niso Sonnencraft) skupne površine absorberja 14,72 m2, orientacija čisti Jug, naklon 55°, povezanih na 1000 litrov plastni zalogovnik toplote s pretočno pripravo sanitarne vode in dogrevanje s kurilnim oljem - 22 kW moči kotla.

Po podatkih regulatorja (dopuščam 10% toleranco) za 2010:
- zbrane energije s solarnim sistemom: 4,64 MWh
- potrebnaga dogrevanja: 9,2 MWh
- investicija v celotno kotlovnico 14.700,00 € minus subvencije 2.100,00 € = 12.800,00 €

Seveda je bila izvedena celostna sanacija hiše in je težko delati primerjavo v smislu before/after, vendar je bila prej v hiši kombinirana peč drva/kurilno olje, radiatorji, 5 cm kombi plošč kot itolacija in lesena termopan okna. Letna poraba kurilnega olja je bila cca. 2400 litrov/sezona, v letu 2010 je bila poraba cca. 920 litrov.

Ker je za nižjo porabo zaslužnih več faktorjev (trdim, da so osnove za prihranek ovoj stavbe in kombinacija sodobne kurilne naprave), ni mogoče govoriti o direktnem učinku solarnega sistema, je pa dejstvo, da računam amortizacijsko dobo okoli 16 let. Je pa tu še faktor uporabe okolju prijaznega sistema, zadeva je celo poletje tiho (deluje le obtočna črpalka)...

Kot zanimivost pa naj omenim, da se je povečala poraba sanitarne vode. Ker ne gledamo več na to, koliko vode se porabi v času, ko peč stoji (praktično od aprila do oktobra), je ta delež narastel.

LP Matija
Da malo teoretiziram :twisted: Mi smo 4 odrasli, malo se pomiva na roke, dnevno se tuširamo, včasih pade kakšno kopanje (ta veliki ali pa otroci na obsiku). Povprečje na osebo je tako 47L SV na dan (merjeno na pretočni števec za vodo, obdobje 220 dni).

Confusedhock: Sploh nisem imel občutka, da to toliko porabimo...

Za segrevanje vode je šlo tako cca. 2000kWh (220 dni),
kar bo v celem letu pomenilo 3300kWh:
* z el. grelcem (COP 1) -> 385 €
* na ELKO -> 300 €
* s TČ s COP 2,5 -> 160 €

S kolektorji prihraniš 60, 70% tega zneksa? Če imaš TČ je brez veze razmišljat...
211 konjev sreče v ovinkih...
[Slika: r53supercharged.jpg]
JOHN COOPER WORKS evolucija
9 ljudi; 450 m3/leto; 1,23 m3/dan; 136 litrov/osebo/dan.

Od kje vam take številke?
A se vi ljudje sploh umivate!?
S 47 litri nafilate banjo? Svaka čast! Svaka čast tudi, če vsi štirje (ali kolikor vas pač je) lezete v isto vodo.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne,    400!!!!
Čak, če se ne motim, Biksi govori o topli vodi, ti pa o skupni količini vode.
Ker 47 L bi res bilo precej malo... Al ne?
Verjetno imaš prav. Moja napaka.
Ker drugače tudi do kWh ne bi mogel priti.
Razlika je ali vlečeš iz bojlerja 45 stopinjsko vodo, ali 60 ali pa celo še več.
Itak, da govorim o topli vodi ;-) Koliko domešamo nima veze pri preračunavanju o rentabilnosti kolektorjev.
Fery Napisal:Razlika je ali vlečeš iz bojlerja 45 stopinjsko vodo, ali 60 ali pa celo še več.
V bistvu nima veze in ni razlike. Ker če je bolj vroča je vlečeš manj in jo bolj mešaš...
Tako jo porabiš manj, ampak po drugi strani pa porabiš več energije za segretje.

Kopanje? V povprečju 1x na 2~3 tedne.
Pomivanje posode? Večinoma PS na nočnem toku.
Tuširanje? Se zmočiš, ugasneš vodo, namiliš, spereš.
Umivanje zob? Navlažiš krtačko, pereš zube, spereš zube.
Umivanje rok? Če so roke fejst umazane se med miljenjem zapre voda.
Pranje perila? Deževnica na NT.
Pranje avtomobila? Deževnica, če zmanjka je kripa umazana.
Zalivanje? Deževnica...

Moj mali doprinos k ohranjevanju pitne vode... Je pa čist off-topic.
211 konjev sreče v ovinkih...
[Slika: r53supercharged.jpg]
JOHN COOPER WORKS evolucija
Meni te številke sploh ne gredo v račun.

Nam je uspelo v aprilu porabiti 15 kubikov vode. Predvidevam, da je jo šlo 80% v toplo vodo, kar pomeni 12 kubikov. Smo 4-5 oseb, torej mi pride to okoli 100 litrov tople vode na dan.

Omfg.........

:?

Tuširanja praktično vsak dan, kopanja vsaj 2x na teden......sredi zidarije, če se ne umijem crknem....

Zdaj, al jaz to nekaj narobe računam, ali pa smo ekstremno razsipni s toplo vodo. Ker skupne vode niti ne porabimo enormno, oziroma smo celo pod povprečjem slovenskih 5 kubikov na osebo....

Najde kdo, kje računam narobe????
Biksl Napisal:
Fery Napisal:Razlika je ali vlečeš iz bojlerja 45 stopinjsko vodo, ali 60 ali pa celo še več.
V bistvu nima veze in ni razlike. Ker če je bolj vroča je vlečeš manj in jo bolj mešaš...
Tako jo porabiš manj, ampak po drugi strani pa porabiš več energije za segretje.
Kako nima veze?
Napisal si litre. Če bi uporabil tvoj stil pisanja, bi potemtakem napisal, da pri nas potrošimo okrog 20 l/osebo/dan (bojler ždi na 85 stopinj). Takoj bi dobil nobelovo za najvarčnejšega zemljana (osebki brez možnosti dostopa do vode, so seveda izvzeti).

Sicer pa lahko tiste flancarije o varčevanju mailaš kajfežki in ostalim degenom, ki s svojimi tezami povzročajo zgolj podražitve nekdaj javnih, zdaj pa krepko sprivatiziranih, dobrin.
Sem že enkrat napisal, da bo/je občina podražila vodo, ker se jo zaradi varčevanja pokuri manj. Voda je pač đabe, koritarji pa niti pod razno niso.
Je pa res, da žabarji lahko malo varčujete, ker vodo kradete materi zemlji iz drobovja.
Mi, hribci, bi morali imeti pipe odprte ves čas, ker če jo bomo akumulirali, bo vam ostala kvečjemu morska.

Skok na forum:

Zadnje novice

Zemeljski plin – udoben, varčen, varen in ugoden
11.10.2019 ob 09:01:30
Zemeljski plin – udoben, varčen, varen in ugoden
Zemeljski plin je vsestransko uporaben energent – v gospodinjstvu ga tako uporabljamo za ogrevanje prostorov, pripravo tople... Beri dalje »
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
09.10.2019 ob 11:03:14
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
V podjetju Lumar v soboto 12. oktobra med 10.00 in 16.00 uro pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo predstavili hiši, ki sta... Beri dalje »
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
07.10.2019 ob 07:59:04
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
Dom je tam, kjer se počutimo prijetno in varno. To je prostor, kjer se lahko sprostimo, odmislimo vsakodnevne tegobe in zadihamo s... Beri dalje »
Otroška soba v mansardi
03.04.2018 ob 18:21:19
Otroška soba v mansardi
Marsikdo reče kaj pa je takega narediti otroško sobo v mansardi. Glavno je, da sobo okrasimo z nekaj junaki iz risank in to je to. Je res, da je to... Beri dalje »