Gradnja in obnova > Energijski viri
Lokacija klima napreve

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lokacija klima napreve
V manjšem stanovanju 41m2 (obrnjeno na jug), ki ima veliko steklenih površin bi rad postavil klima napravo. Klimo bi rad postavil tako, da bi bili vsaj delno hlajeni vsi prostori in bi klima lahko hladila tudi ponoči.

Omejitve:
- pozicija zunanje enote je lahko samo na mestu prikazanem na sliki
- odvod kondenza mora biti nujno speljan v obstoječe odtoke (kopalnica)
- klime pozimi ne bom uporabljal, torej odvoda kondenza iz zunanje enote ne rabim

Slika: klimo nameravam namestiti nad vrata kopalnice (rdeči križec)
[Slika: stanovanje-klima.png]

Vprašanja:
Kaj pravite, ali je namestitev ustrezna (bo hladen zrak prišel do spalnice in dnevne sobe)?
Katero klimo priporočate in kakšna naj bo moč klime (za gretje je ne bom uporabljal)?
Koga priporočate za nakup in montažo (stanovanje je v Mariboru)?

Hvala!
bi rekel, da bo kar v redu ta lokacija, ki si jo izbral. za hlajenje ponavadi ni panike, ker se hladen zrah razleza pri tleh. pri gretju pa so sosednji prostori prikrajšani.
Si bom kar tole temo sposodil. V mansardi kjer poleti temp. dosežejo tudi 30°, bi namestili klimo. Hiša je iz 80. let, klasično zidana, 5 cm demit fasade, imamo tudi dve škatlasti fičari po skoraj celi dolžini objekta, na fičarah je kritina baker, ostalo bramac. Izolacije proti strehi je cca 25 cm, ponekod pa 35. Imeli smo že ogled enega mojstra, ki nam je predlagal talno klimo moči 5 kW, locirano ob zunanji steni (na tlorisu modra črta). Radi bi ohladili dnevni prostor in pa spalnico. Mojster zatrjuje, da bi s predlagano pozicijo to zagotovili, če bi bila vrata odprta seveda. Prilagam tloris, modra črta označuje predvideno notranjo enoto, rdečo so okna, kopalnica in spalnica sta orientirana na jug.
Imam še eno vprašanje glede izbire klime. Sedaj sem pridobil par ponudb, ena je toshiba ras b18 vendar je 2.000€, druga je airwell sx 18dci za 1.500€, tretja pa daikin fvxs50f za 1650€. Toshiba in daikin imata majhno notranjo enoto (70x60 cm) medtem ko je airwell večja (120x60 cm) in po podatkih tudi bolj glasna. Lahko predlagate še kakšno, pogoj je da je talna in moči 5.000 W in cenovno okoli 1.500€ z montažo.
@yeager, mislim, da spalnice ne boš ohladil, saj bo stopnišče "požrlo" vso hladovino, ki bo prišla skozi vrata v dnevni sobi.

LP
laguna1 Napisal:@yeager, mislim, da spalnice ne boš ohladil, saj bo stopnišče "požrlo" vso hladovino, ki bo prišla skozi vrata v dnevni sobi.

LP
A imaš kakšno boljšo rešitev? Ker prvo sem mislil dati dve notranji enoti, eno v dnevni prostor, eno v spalnico, vendar mi je monter 110% zagoovil, da bom samo z eno talno enoto ohladil tudi spalnico, pod pogojem da so vrata odprta in da klima laufa že dopoldne, ko smo v službi. Zdej pa res ne vem.
Klima v predsobi definitivno ne bo hladila spalnice in dnevnega prostora, ki sta celo na južni strani z veliki steklenimi površinami.
Optimalna rešitev sta dve notranji enoti (spalnica in dnevna soba), če pa bo samo ena enota, pa naj bo v dnevni sobi.
Lahko pa daš kanalsko notranjo enoto v predsobo oz. kuhinjo, narediš preboje sten za dovod v spalnico in dnevno sobo prek predizoliranih cevi. To bi bila v bistvu še najboljša rešitev.
In upam, da imaš zunanja senčila na južni strani :wink:
tomice Napisal:Klima v predsobi definitivno ne bo hladila spalnice in dnevnega prostora, ki sta celo na južni strani z veliki steklenimi površinami.
Optimalna rešitev sta dve notranji enoti (spalnica in dnevna soba), če pa bo samo ena enota, pa naj bo v dnevni sobi.
Lahko pa daš kanalsko notranjo enoto v predsobo oz. kuhinjo, narediš preboje sten za dovod v spalnico in dnevno sobo prek predizoliranih cevi. To bi bila v bistvu še najboljša rešitev.
S predsobo verjetno misliš na hodnik. Sej tam niti ni bila planirana, ker mislim, da bi bil potem hodnik preveč mrzel. Torej priporočaš eno enoto v dnevni sobi, tako kot je planirano (modra črta). Zunanjih senčil na južni strani (to je na zgornji strani slike) pa ni ker izvedba fičare tega ne omogoča, so samo notranje žaluzije. Je pa zunanja žaluzija tam kjer so balkonska vrata, torej na vzhodni strani, kjer je dopoldansko sonce.
Yeager Napisal:
tomice Napisal:Klima v predsobi definitivno ne bo hladila spalnice in dnevnega prostora, ki sta celo na južni strani z veliki steklenimi površinami.
S predsobo verjetno misliš na hodnik. Sej tam niti ni bila planirana, ker mislim, da bi bil potem hodnik preveč mrzel. Torej priporočaš eno enoto v dnevni sobi, tako kot je planirano (modra črta). Zunanjih senčil na južni strani (to je na zgornji strani slike) pa ni ker izvedba fičare tega ne omogoča, so samo notranje žaluzije. Je pa zunanja žaluzija tam kjer so balkonska vrata, torej na vzhodni strani, kjer je dopoldansko sonce.
Zgornji predlog je bil namenjen @kotulcu.

V tvojem primeru pa bi naredil podobno kot imam jaz (z enako klimo, poglej spletnik). Vzel bi kanalsko klimo, jo namestil nad mansardo nad stopnišče/hodnik (kjer najmanj moti brnenje), kjer bi naredil tudi zajem 2 x fi 160 (nad stopniščem), potem pa napeljal naslednje dovode: 2 x fi 160 dnevna (v skrajna kota stropa) in po 1 x fi 160 v spalnico in sobo (v skrajna kota stropa, diagonalno od vrat). Potreboval boš dovodni (2 x fi 160) in odvodni plenum (4 x fi 160) za priklop cevi. Pokliči mojstra, ki mi je delal prezračevanje in ti jih bo naredil.
Za zajem in dovod bi uporabil predizolirano perforirano cev fi 160 (toplotno in zvočno izolirano) in difuzorje, ki jih najdeš tu (jaz imam OD-3N), lahko tudi z regulacijo pretoka:
http://si.hidria.com/si/klima/programi/ ... ija-zraka/

S tem boš imel celo mansardo enakomerno ohlajeno (razen kopalnice) in delovanje bo neslišno, tako da ponoči ne bo težko spati :wink:
@tomice: Kolk okvirno pa stane tak sistem? Ker meni je že 1500€ veliko.
Yeager Napisal:@tomice: Kolk okvirno pa stane tak sistem? Ker meni je že 1500€ veliko.

Talno stensko klimatsko napravo lahko dobiš precej ceneje, če ti firma ni pomembna in, če jo boš uporabljal pretežno za hlajenje :wink:
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
Yeager Napisal:@tomice: Kolk okvirno pa stane tak sistem? Ker meni je že 1500€ veliko.

To ti bo pa najbolje povedal @sassapo, saj mi jo je on namestil Big Grin

Je pa sigurno dražja kot navadna stenska klima, ampak tudi učinek je neprimerljiv.
@tomice: v obe sobi klime zaradi odtoka ne morem dati, tako mi ostane samo še možnost ali klima v spalnici (skrbi me, da ponoči ne bi mogel imeti vklopljene, ker bi preveč pihalo na posteljo) ali v predsobi, glede na to, da ima stanovanje v celoti 41m2 razmišlam, da bi s 3,5kw klimo mogoče lahko hladil celoto preko odprtih vrat v stanovanju (južna stran pa ima dobro izolacijo in zunanje žaluzije).

O kanalski klimi pa ne razmišljam, saj imam omejitev 1000€ vključno z montažo.
sassapo Napisal:

Talno stensko klimatsko napravo lahko dobiš precej ceneje, če ti firma ni pomembna in, če jo boš uporabljal pretežno za hlajenje :wink:
Kolikor sem gledal, so 5 kW kar drage, potem je tukaj še montaža in si takoj na 1500€. 3,5 kW so cenejše, vendar potem ne vem če bo dovolj hladila vse prostore. Če imaš kakšno cenejšo altrnativo kar na dan z njo. Big Grin
7kw z montažo in ddv 1200€
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si

Skok na forum:

Zadnje novice

Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
21.05.2019 ob 10:54:40
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
V podjetju Lumar v soboto, 25. maja 2019, med 10.00 in 16.00, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo v Dragomlju premierno predstavili svojo... Beri dalje »
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
05.04.2019 ob 08:55:11
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
V podjetju Lumar, v soboto, 13. aprila 2019, med 10. in 16. uro, pripravljajo dan odprtih vrat na vrhunsko zasnovani pritlični hiši Terra-R 131.... Beri dalje »
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
14.03.2019 ob 12:15:28
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
Plesen je največkrat posledica nepravilno izdelanega gradbenega detajla, kjer na mestih s pomanjkljivo toplotno zaščito prihaja do kondenzacijske... Beri dalje »