Kar naredi dom > Zabavna elektronika
Izdelava elektronskega števca

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izdelava elektronskega števca
Tema razdeljena.

HW razvijalec & vodja projekta: mucek4
SW razvijalec: crtg
Moralna podpora: vsi ostali

Kar se senzorjev tiče se mi zdi PT100 veliko bolj robusten.
Lokacije senzorjev:
* zunaj pri TČ
* v zemlji (ko so v igri zemeljski kolektorji)
* po sobah (v estrihih)

Dodatno pa bi bilo zanimivo imeti podatek T dovoda in povratka, ter pretok. Mogoče več teh za več vej (talno, radiatorji, več stanovanj...). In seveda tudi senzor pretoka in temperature za sanitarno vodo.
http://www.webersensorsinc.com/flow-cap ... nsors.html

Zadeva bi lahko imela tudi zaslon za odbirek trenutnih (sum) vrednosti in seveda pogreznjeno tipko za reset vrednosti na 0.

Iz vseh teh podatkov zelo lahko izračunaš pridobljene kWh in nenazadnje tudi COP.
211 konjev sreče v ovinkih...
[Slika: r53supercharged.jpg]
JOHN COOPER WORKS evolucija
Evo. Po kratki debati se zadeva razvija naprej...

Sistem bo zgrajen iz večih kosov - vsaj dveh.

1. del bo merilni - merjenje porabe po fazah
2. del bo zbiralni modul, kjer so bodo shranjevali podatki, pošiljali naprej na PC, internet, ...

Sedaj pa vprašanje. Kako naj bodo kosi med seboj povezani. Teoretično je potem lahko merjenje temperature, zemlje zunaj, ... svoj kos

1. možnost - brezžično - cca 8€ modul za 1 kos
2. možnost - X10 protokol - to je preko 220V napeljave - izredno počasno
3. možnost - preko svoje žice (načeloma samo 2 žički, čisto tanki)

Prosim vas za "moralno podporo" in želje... Kaj bi bilo za vas najboljše?
Prispevam moralno podporo Wink

Sicer bi pa bila za moje potrebe primerna čimbolj enostavna varianta z dvema žičkama brez kakršnihkoli wireless zadev in pa po možnosti na clampse, da ni treba kablov rezat - povezava preko USB ali še bolje Etherneta (tole bi verjetno nekoliko zakompliciralo zadevo). Dobro bi bilo še, da ima nekaj internega pomnilnika, da se da tankat samo občasno (da ni potrebno da PC stalno teče) in da je ločljivost nastavljiva npr. od 1 sekunde do enega dne...

Skratka nekaj takega kot sem objavil v ločeni temi (predelan Wattsup): viewtopic.php?f=7&t=33713
Ideja po modulih se mi zdi zelo dobra!

1) merilni modul - ali bi lahko imel display in seštevalnik kWh? Se pravi lahko deluje samostojno.

2) zbiralni modul - CSV, združljivost z Pachube ali Google powermeter

3) dodatni modul - zajeme temperature, temperature in vlage, pretoka... Ne deluje brez zbiralnega modula.

Brezžični zadevi bi se izognil, ker:
* ni poceni
* lahko pride do motenj
* lahko pride do izpada

Kam pa vtakniti RTC in koledar (!) za VT/MT?
Moja ideja je sledeča. Merilni modul je samo merilni modul in ne deluje samostojno. 1x na sekundo (recimo) pomeri vrednosti in jih pošlje. LCD ti recimo v elektro omarici ne koristi nič (če bi rad meril celo hišo).
Druga varianta je, da je teh merilnih modulov lahko več - merjenje cela hiša, merjenje samo TČ, merjenje "posojanja sosedu", ....

Glavni modul je "glavca", ki shranjuje, skrbi za povezavo s PC, .... Na njem je tudi RTCC (Real Time Clock and Calendar). Master potem ukaže modulu "meri", modul vrne trenutni rezultat. Ali pa povprečje nekih meritev, .... Med mastrom in moduli morajo biti potem 3 žice... napajanje, skupna masa in podatki. Če se bo crtg-ju ljubilo programirat so možnosti skoraj neomejene, procesor bomo pa že v štratu vzeli večji...

Povezava bo torej lahko 3x0.75mm^2 kabel oz že manjši.

Komentar?
Dejstva:
* uporabnik želi ponavadi meriti en porabnik
* merilniki na vtičnico ne prenesejo tokov TČ
* merilniki na trgu so nenatančni (±20%)
* naprednejši uporabnik želi porabo beležiti po časovnih intervalih
* HTTP je samo luksuz ;-)
* tehno frik pa želi izvedeti kako je poraba odvisna od temperatur in koliko je COP
Jaz nisem nek ekspert za elektroniko, vendar imam nekaj idej/vprašanj:

- Koliko je lahko dolga povezava med senzorjem in AD konverterjem? Če je to 10 metrov, potem ne vidim potrebe po ločenih delih sistema. Sistem v dveh delih je odlična ideja, vendar bo potreben dvojni razvoj elektronike, programske opreme, več dela je tudi s samo izdelavo.

- V primeru dveh ločenih enot se mi zdi smiselna uporaba čim bolj standardnih pristopov. Mogoče bi lahko med enotama vseeno uporabili direktno LAN povezavo (brez routerja). Tukaj vidim prednost predvsem v tem, da je z vmesnikom LAN merilni del tudi pogojno uporaben (skupaj s programsko opremo na PCju) kot samostojna enota.

Lp, Crt

P.S.: Super bi bilo, če bi merilna enota bila tako velika, da bi sla v ohišje za na vodilo.
Razdalja med senzorjem in AD pretnornikom naj bi bila čim krajša Imel sem težave pri 1m oddaljenosti brez izmeničnih (50Hz) motenj.
Ali ste to že naredili ali se moram (še) v vrsto postaviti?
V vrsto Smile

Bolezen me je za nekaj dni položila v posteljo, tako da bom ta teden poizkusil kako dela senzor.
Zdravo,

je mogoce ze kaj novic glede testiranja novega senzorja?

Lp, Crt
mucek4 - se kaj dogaja? ;-)

Iz teme Dosežen COP pri TČ je tale link, ki podaja zanimive meritve.

Če bi želel nekaj podobnega moraš meriti:
* porabo KWH (VT/MT oz. ET)
* dobljeno energijo (kalorimeter, dovod/povratek/pretok)
* pretok in temperaturo sanitarne vode ter temperaturo hladne vode
* zunanjo temperaturo (in vlago)
* notranjo temperaturo
Še tukaj ti odgovorim... Malo je na čakanju...
Je ze kaj novega? Smile

Tudi sam se lotevam takega projekta, s tem da sem za osnovo vzel kar mikrokrmilnik Arduino, ki ga je zelo enostavno programirati in zanj dobis tudi Ethernet vmesnik.
Sicer ni cisto zastonj, ampak mislim, da sem ze prihranil toliko casa, da sem upravicil visjo investicijo Smile

Matra me pa merjenje toka in sicer cisto mehansko - imam in-circuit senzorje ACS755:

http://parts.digikey.com/1/parts/945608 ... 0-pff.html

Ali kdo ve, katere so prave "kleme", da to zmontiram na vse tri faze? Glede na visoke tokove ne bi rad delal kaksnih kvazi-tiskanih ploscic, ki bi mi jih potem scvrlo Smile
tole je prava stvar.. sicer ni poceni,.. ampak.. ima dejansko vse, kar rabiš
ne samp da spremljaš porabo, ampak da ugotovip , kje so "luknje",
jih detektiraš ( meri porabnike na poljubnem številu tokorogov.. shranjuje in online daje na internet stran.. kjer imaš komplet grafe, primerjave.. trenutno, dnevno,.. porabo )
in odpraviš..
http://www.energycircle.com/shop/emonit ... amics.html

Skok na forum:

Zadnje novice

Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
04.05.2020 ob 12:34:06
Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
Lep, varčen in pameten dom Podjetje Lumar je v Dragomlju, ki leži le nekaj kilometrov oddaljen od Ljubljane, postavilo hišo Lumar... Beri dalje »
Redno vzdrževanje doma je nujno
20.01.2020 ob 12:59:50
Redno vzdrževanje doma je nujno
S tem boste poskrbeli za svojo varnost in manj zapletov pri zavarovanju. Izognite se slabi volji, ko vam denimo poči cev in voda... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »