Opremljanje doma > Ostalo
izracun naklona

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
izracun naklona
Pozdravljeni!

Ali mi lahko kdo na enostaven nacin razlozi, kako se dobi naklon klancine, ce je podano v %, jaz bi pa rad imel podatek v stopinjah.

hvala in lp
Matjaz
msvete1,

45° = 100%
22° = 40 %
5° = 8,7 %
Lep pozdrav
msvete1 Napisal:Pozdravljeni!

Ali mi lahko kdo na enostaven nacin razlozi, kako se dobi naklon klancine, ce je podano v %, jaz bi pa rad imel podatek v stopinjah.

hvala in lp
Matjaz
Imaš kalkulator?
Če je naklon 3,5% v kalkulator odtipkaj 0,035 in nato [2nd] [tan].

Podatek v odstodkih je v tangens kota.
naklon je tangens kota
naklon je razmerje med kako visoko in kako daleč ( krat 100) [%]

Torej je kot 45 stopinj enak 100% klancu

Tvoje procente deliš s 100 in s kalkulatorjem izračunaš inv. tangens (arc tan)

odpri na računalniku kalkulator (start->zaženi>calc), ga preklopi v 'znanstveni' pogled, vpiši koliko procentov imaš, deli s 100, klikni v okence 'inv' in potem še Tan, pa imaš kot v stopinjah (ali v radianih ali v Gradih - odvisno, kje imaš označeno enoto mere)

primer: 15% klanec
15/100=.15
atan(.15) = 8,5 stopinj

lp
Mi o avionu, pilot iz gozda....
Pozdravljeni!

Stara tema, našel preko googla..

Imam težavo pri računanju naklonov za svojo zunanjo ureditev:

http://www.appia.si/pdf/RUS_KLANCINE_UVOZI.pdf - 11. stran
Iz besedila in novega standarda za površine gibalno omejenim razberem, da je maksimalen naklon 1:12, kar pomeni 8,3 %. In je potem še naveden primer, da pri standardnem dvignjem robniku za 12 cm to pomeni na 1 m dolžine.

Jaz sem do sedaj mislil, da pomeni naklon 8,3 %, dvig terena na dolžini 1 m za 8,3 cm. Iz besedila zgoraj pa to pomeni dvig terena na dolžini 1 m za 12 cm. Mi lahko to kdo pojasni?
1:12 je po mojem mišljeno ena dvanajstina (metra), kar je 8,3%.

Piše, da če je višina 0,12, potem je dolžina pri 1:12 ustrezno več.
To tudi jaz razumem, ampak ni mi jasno potem:

Širina hodnika v območju klančine mora biti minimalno 2.00 m (čakališče), kjer je
upoštevano, da je nagib klančine 1:12 izveden v širini 1.00 m (če je hodnik za 0.12 m dvignjen od nivoja vozišča, sicer ustrezno več)...

Piše naklon 8,3 %, potem pa primer, da rabimo širino 1 m za 12 cm višinske razlike, kar pomeni 12 %.

edit: Pardon, piše minimalen naklon. Čist sem zmeden. A imam lahko potem 12 % ali ne... :?
Stran 5 prvi odstavek
Citat:Prehodi za invalidski voziček se oblikujejo s klančino minimalne širine 1.00 m in z nagibom do 12.00%, ki se jo neposredno priključi na niveleto hodnika ali roba ceste

Tisto kar pa ti gledas pa so nagibi pri "pogreznjenih dovozih" in imas tip A in B. Ce prav razumem. Da pa si samo matematiko 1:12(A) in 1:24(B) razlozim, pa ni prava ura. Ni mi jasno, sorry. Tako kot tebi.
https://www.engineeringtoolbox.com/slop ... _1562.html
OK, sej očitno sem tudi jaz malo smotan..ampak še vedno ne razumem zakaj je povsod 8,3 %, potem je pa primer robnika, kjer se za 12 cm dvigne robnik na 1 m dolžine in to pač ni 8,3 %.

Jaz imam sedaj primer z uvozom preko poglobljenega robnika in če je to 10 cm višinske razlike (2 cm je višina robnika nad asfaltom uvoza, drugje je 12 cm), torej bo padec 10 % na dolžini enega robnika pač), kar je pa več od 8,3 %.

Skok na forum:

Zadnje novice

Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
21.05.2019 ob 10:54:40
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
V podjetju Lumar v soboto, 25. maja 2019, med 10.00 in 16.00, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo v Dragomlju premierno predstavili svojo... Beri dalje »
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
05.04.2019 ob 08:55:11
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
V podjetju Lumar, v soboto, 13. aprila 2019, med 10. in 16. uro, pripravljajo dan odprtih vrat na vrhunsko zasnovani pritlični hiši Terra-R 131.... Beri dalje »
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
14.03.2019 ob 12:15:28
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
Plesen je največkrat posledica nepravilno izdelanega gradbenega detajla, kjer na mestih s pomanjkljivo toplotno zaščito prihaja do kondenzacijske... Beri dalje »