Opremljanje doma > Talne in stenske obloge
sušenje tlakov

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sušenje tlakov
Septembra smo položili strojne tlake. V pritličju je itak keramika, v mansardi pa bo parket. V mansardi je položenega 7cm stiroporja in 8cm estriha (vsaj mislim, da je tako).
Jaz mojmu skos "tupim" da je vse skupaj premalo skuho za polaganje, vsaj pred junijem. In je govoril s parketarjem, ki pa mu je zagotovil, da je brezveze meriti vlažnost, ker v takem časovnem obdobju, je ziher dovolj presušeno.

Pa je res???
Dvomim. Sam sem delal estrihe maja, cca 6 cm in so sedaj res suhi. Za toliko kasneje in večjo debelino pa ne bi upal tvegat brez meritev. Razen če je bilo ogrevano čez zimo.
Obvezno opravite meritev!
Merilec vlage mora imeti parketar; samo položi ga na estrih in vidi vlažnost. Če še merilca nima; pozabite takega parketarja!!!

Sicer pa, mi smo delali estrihe v oktobru, sredi februarja pa smo polagali parket. Je pa res, da smo celo zimo ogrevali na 15 st.C in zračili.

V hiši smo že dobro leto in je s parketom vse OK!
Nekoč je bilo 1cm tlaka 1 teden sušenja.
Meritev vlažnosti ne stane nič. Tudi, če bi kaj stala, je to v primerjavi s ceno živcev, ko gre kaj narobe, o tem brez veze razmišljat. Saj je tudi v interesu parketarja (saj bo dal kakšen račun in garancijo?), da meritve naredi pred polaganjem.

Če časovno pogledaš, bi sicer od septembra do danes že moralo biti suho, vendar pa ne poznamo drugih dejavnikov (kurjenje, zaprto ali odprto...)

lp
Estrihe( cca. 6 cm) naredili konec oktobra, prišel zmerit vlago in je bila 2,1% v mansardi, v pritličju pa 1,6% - ogrevanje čez zimo - kamin.Pravi da je to OK za polagat laminat in smo ga položili. Meril pa je pa s pomočjo karbida.

Merilec vlage pa mora imet vsak parketar, če ne naj raje ne polaga.

LP HG
Od oka - približno? :evil:
Se mi zdi - da je dovolj suho! :evil: :twisted:

Morda - ali pa tudi ne? Kdo bi vedel?

Vlago obvezno izmeriti pred izvedbo. To, da so bile meritve narejene, kdo jih je delal na kakšen način in seveda izmerjene % vlage v tlaku tudi zabeležite. Pismeno. Pa kako fotografijo instrumenta tudi. Predvsem tistega dela, ki pokaže rezultat.

Nikoli ne veš! :mrgreen:

Konec Maja ali Junij, je idealen termin za parketarska dela. Takrat so namreč %vlage tako zunaj kot znotraj objekta zelo podobni.

Ne pozabite pa na aklimatizacijo parketa, ki ga bo mojster polagal.

Vsaj 3 ali 4 dni, naj bo parket, ki se bo polagal v prostoru kjer se bo polagal. Ne imej parketa v kleti ali garaži, potem pa takoj na lepilo v prostor v mansardi!
Ne bo dobro!

Elektronske meritve so bolj približne, če so izmerjeni% nekje na meji, priporočam karbidno metodo, saj je edina, ki 100% da točne in realne podatke o dejanski vlažnosti estriha.

Elektronske po večini zaznajo le površinsko vlago (razen če se dle z dodatnimi sondami, ki se "zabijejo vsaj 2cm v estrih ), CM karbidna metoda pa da povprečno vlago estriha po vsej njegovi debelini, saj je potrebno odvzeti vzorec vsaj 3 ali 4 cm globoko v estrihu.
No, hvala za odgovore. So vsi več ali manj potrdili moje misli.

Je bilo par nejasnosti, pa bom še to pojasnila - hiša ni bila ogrevana nič, zaprta je z okni, čeprav je bilo vseeno dokaj zračeno, kajti ni bilo še gips plošč v mansardi, pa v bistvu je debelina estriha celo 9cm.

Bomo vsekakor nekje probali dobit tale merilec, da bo za ziher. Ker parket bo pa polagal kar moj s kolegom... in ker ni nobeden parketar, tudi nimata merilca.

Aja, a se lahko zmeri tudi z merilcem za les (ne vem, kakšen je, ampak menda ima dve igli, ki se zabijeta v les, oz. prislonita gor)?
*luna* Napisal:No, hvala za odgovore. So vsi več ali manj potrdili moje misli.

Je bilo par nejasnosti, pa bom še to pojasnila - hiša ni bila ogrevana nič, zaprta je z okni, čeprav je bilo vseeno dokaj zračeno, kajti ni bilo še gips plošč v mansardi, pa v bistvu je debelina estriha celo 9cm.

Bomo vsekakor nekje probali dobit tale merilec, da bo za ziher. Ker parket bo pa polagal kar moj s kolegom... in ker ni nobeden parketar, tudi nimata merilca.

Aja, a se lahko zmeri tudi z merilcem za les (ne vem, kakšen je, ampak menda ima dve igli, ki se zabijeta v les, oz. prislonita gor)?

Lahko se izmeri z merilcem za les - ampak le, če je merilec temu namenjen. Običajno je na merilcu večji vrtljiv gumb, s katerim nastavljaš meritve za različne materiale. Poleg tega je treba dobljen rezultat preračunati po določeni tabeli, ki je priložena k aparatu. Ne naredi napake, saj odčitek na ekranu ni direktno % vlage.

Da tvoj ne bo zabijal igel - sond v estrih, naj najprej zvrta luknjico v estrih, tako da bo le-ta malo tanjša od debeline merilne sonde.
Zamenjaj parketarja... ko se bo kaj dvignilo, ga pa ne bo od nikoder.
Nebomgabiksal Napisal:Zamenjaj parketarja... ko se bo kaj dvignilo, ga pa ne bo od nikoder.

Ali misliš, da se bo kar ločil? Dedci smo itak zmeraj najbolj pametni, naše dečve pa nam solijo pamet z raznoraznimi nasveti. Pa vseeno, Luna, ti ga kar prepričaj, da pomeri, ker te bo že itak ob vsaki razpokici poslušal, hi

lp
gremlin Napisal:
Nebomgabiksal Napisal:Zamenjaj parketarja... ko se bo kaj dvignilo, ga pa ne bo od nikoder.

Ali misliš, da se bo kar ločil? Dedci smo itak zmeraj najbolj pametni, naše dečve pa nam solijo pamet z raznoraznimi nasveti. Pa vseeno, Luna, ti ga kar prepričaj, da pomeri, ker te bo že itak ob vsaki razpokici poslušal, hi

lp

Hi, hi, se je že prevečkrat izkazalo, da je včasih dobro poslušat! :wink:
če hiša ni ogrevana pol pa je velika možnost da ni suho. če ste iz ljubljane vam bom naredil uslugo, lahko me kontaktirate pa vam pridem pomeriti vlago.

lp.
Ah, kje. Smo daleč od Lj. Vseeno hvala za prijaznost. Big Grin
Ali mogoče kdo ve kakšna je dovoljena vlažnost estriha za polaganje PVC poda (Juteks) oz. koliko časa (predvidoma) se suši 6cm tlaka? Betoniranje predvidoma v sredini junija.

Hvala za odgovor

lep pozdrav

Skok na forum:

Zadnje novice

Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
21.05.2019 ob 10:54:40
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
V podjetju Lumar v soboto, 25. maja 2019, med 10.00 in 16.00, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo v Dragomlju premierno predstavili svojo... Beri dalje »
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
05.04.2019 ob 08:55:11
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
V podjetju Lumar, v soboto, 13. aprila 2019, med 10. in 16. uro, pripravljajo dan odprtih vrat na vrhunsko zasnovani pritlični hiši Terra-R 131.... Beri dalje »
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
14.03.2019 ob 12:15:28
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
Plesen je največkrat posledica nepravilno izdelanega gradbenega detajla, kjer na mestih s pomanjkljivo toplotno zaščito prihaja do kondenzacijske... Beri dalje »