Gradnja in obnova > Energijski viri
Plin vs. zračna TČ

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plin vs. zračna TČ
Ne razumem sicer kaj je razlog da bi rad varianto pol/pol. Jaz bi dal ali samo radiatorje ali samo talno. Miks povzroča določene probleme glede regulacije (ne da ni rešljivo, ampak po mojem je to povsem nepotrebna komplikacija. To da obstoječi kotel še nekja časa ostane ne more biti razlog, da si prisiljen zadržati del radiatorjev - razen če gre za kake posebne okoliščine.

- Poglej tukaj post JanezJe (z 19.2.09) , za moje pojme je odlično zadel bistvo: viewtopic.php?f=7&t=19675&st=0&sk=t&sd=a&start=45
Najprej preberi kaj je napisal JanezJe - potem pa celo temo.
- Poglej si npr. tole temo o časovnem odzivu talnega ogrevanja
viewtopic.php?f=7&t=19675&start=0
- Poglej si tule o regulaciji talnega ogrevanja
viewtopic.php?f=7&t=21348&p=174130&hilit=uravnavanje+talnega#p174130
- Pa še tole
viewtopic.php?f=4&t=19643
----------------------
Ko jaz potegnem črto so zame razlogi proti kombinaciji:
- težavna je skladna regulacija
- tak sistem je definitivno dražji (dobra rešitev zahteva dva ogrevalna kroga - nizkotemperaturni in visokotemperaturni => dve pumpi....)

Vse pa je odviosno od želja ali potreb. Jaz bi se pri dilemi talno/radiatorji odločal med naslednjimi opcijami:
- samo talno
- samo radiatorji
- eventuelno in če že (ni pa mi všeč) pa za kombinacijo na naslednji način:
a) etaža 1, ki je bivalna talno (dela cel dan)
b) etaža 2, ki je pretežno spalna radiatorji (dela zvečer in zjutraj, čez dan vzdrževanje minimalne temperature)
c) etaži naj bosta medsebojno ločeni z nekimi vrati
d) če si v kopalnici želiš občasno višje temperature - ob tuširanju npr. instaliraj dodatno električno lojtro, "infra" grelec, kalorifer, ki jih vklapljaš po potrebi

Ko potegnem črto (ti delaš samo zgornjo etažo) moj nasvet - odloči se za en sistem in v polnosti izkoristi prednosti sistema, ki ga boš izbral. Kombinacija lahko pripelje do nič plusov iz obeh, skasiraš pa lahko vse minuse obeh. Če boste z sostanovalci na dolgi rok zadržali isti kotel in boš ti imel talno spodaj pa radiatorji uredi dva ogrevalna kroga z regulacijo, ki bo neodvisna med etažama. Stroške si delite, kot se vam zdi najbolj primerno.
V tej temi je pomešanih toliko dilem, da je že težko kaj pametnega napisat, dileme pa so
- energent
- ločitev ali ne dveh sistemov (spodaj in v tvojem stanovanju)
- talno ali ne / radiatorji ali ne/ kombinacija ali ne
- trajnost talnega
- ....
Moj nasvet je razreši dilemo eno po eno - prebrskaj forum in išči odgovor po posamezni dilemi. Beri s svojimi "očmi" in apliciraj zaključke na svojo situacijo. Upoštevaj odgovore uporabnikov z dolgim stažem, ki ne razmišljajo samo iz lastne situacije. Tukaj ti jih je nekaj takih že pisalo. Sam se sicer ne štejem mednje - ampak mislim, da ti nič takega nisem napisal, kar ne bi štimalo. Sem pa sam pred novogradnjo in sem vse te in še kake dileme oddelal sam pri sebi. Zato sem ti tudi toliko napisal. Odločiti se moraš na koncu sam, saj sam najbolje poznaš svojo situacijo. Ni enovitega in pravilnega odgovora za vse situacije, sicer bi npr. vsi imeli enak energent, enak sistem ogrevanja.... Iz istega razloga boš pri mojstrih dobival tudi različne nasvete, ki pa bodo najbolj pogosto pogojeni s vprašanjem. Pravilno vprašanje praviloma vodi v pravilen nasvet... Ok sem zafilozofiral. Pa lepo se imej.
cinik Napisal:Ne razumem sicer kaj je razlog da bi rad varianto pol/pol. Jaz bi dal ali samo radiatorje ali samo talno. Miks povzroča določene probleme glede regulacije (ne da ni rešljivo, ampak po mojem je to povsem nepotrebna komplikacija. To da obstoječi kotel še nekja časa ostane ne more biti razlog, da si prisiljen zadržati del radiatorjev - razen če gre za kake posebne okoliščine.

- Poglej tukaj post JanezJe (z 19.2.09) , za moje pojme je odlično zadel bistvo: viewtopic.php?f=7&t=19675&st=0&sk=t&sd=a&start=45
Najprej preberi kaj je napisal JanezJe - potem pa celo temo.
- Poglej si npr. tole temo o časovnem odzivu talnega ogrevanja
viewtopic.php?f=7&t=19675&start=0
- Poglej si tule o regulaciji talnega ogrevanja
viewtopic.php?f=7&t=21348&p=174130&hilit=uravnavanje+talnega#p174130
- Pa še tole
viewtopic.php?f=4&t=19643
----------------------
Ko jaz potegnem črto so zame razlogi proti kombinaciji:
- težavna je skladna regulacija
- tak sistem je definitivno dražji (dobra rešitev zahteva dva ogrevalna kroga - nizkotemperaturni in visokotemperaturni => dve pumpi....)

Vse pa je odviosno od želja ali potreb. Jaz bi se pri dilemi talno/radiatorji odločal med naslednjimi opcijami:
- samo talno
- samo radiatorji
- eventuelno in če že (ni pa mi všeč) pa za kombinacijo na naslednji način:
a) etaža 1, ki je bivalna talno (dela cel dan)
b) etaža 2, ki je pretežno spalna radiatorji (dela zvečer in zjutraj, čez dan vzdrževanje minimalne temperature)
c) etaži naj bosta medsebojno ločeni z nekimi vrati
d) če si v kopalnici želiš občasno višje temperature - ob tuširanju npr. instaliraj dodatno električno lojtro, "infra" grelec, kalorifer, ki jih vklapljaš po potrebi

Ko potegnem črto (ti delaš samo zgornjo etažo) moj nasvet - odloči se za en sistem in v polnosti izkoristi prednosti sistema, ki ga boš izbral. Kombinacija lahko pripelje do nič plusov iz obeh, skasiraš pa lahko vse minuse obeh. Če boste z sostanovalci na dolgi rok zadržali isti kotel in boš ti imel talno spodaj pa radiatorji uredi dva ogrevalna kroga z regulacijo, ki bo neodvisna med etažama. Stroške si delite, kot se vam zdi najbolj primerno.
V tej temi je pomešanih toliko dilem, da je že težko kaj pametnega napisat, dileme pa so
- energent
- ločitev ali ne dveh sistemov (spodaj in v tvojem stanovanju)
- talno ali ne / radiatorji ali ne/ kombinacija ali ne
- trajnost talnega
- ....
Moj nasvet je razreši dilemo eno po eno - prebrskaj forum in išči odgovor po posamezni dilemi. Beri s svojimi "očmi" in apliciraj zaključke na svojo situacijo. Upoštevaj odgovore uporabnikov z dolgim stažem, ki ne razmišljajo samo iz lastne situacije. Tukaj ti jih je nekaj takih že pisalo. Sam se sicer ne štejem mednje - ampak mislim, da ti nič takega nisem napisal, kar ne bi štimalo. Sem pa sam pred novogradnjo in sem vse te in še kake dileme oddelal sam pri sebi. Zato sem ti tudi toliko napisal. Odločiti se moraš na koncu sam, saj sam najbolje poznaš svojo situacijo. Ni enovitega in pravilnega odgovora za vse situacije, sicer bi npr. vsi imeli enak energent, enak sistem ogrevanja.... Iz istega razloga boš pri mojstrih dobival tudi različne nasvete, ki pa bodo najbolj pogosto pogojeni s vprašanjem. Pravilno vprašanje praviloma vodi v pravilen nasvet... Ok sem zafilozofiral. Pa lepo se imej.
Stanje je tako... nadgrajujem obstoječe hišo, ki že ima radiatorsko ogrevanje... na novo bom pa trenutno delal ogrevanje samo v dograjenem zgornjem delu (ostalo niti ni moje, in tudi interesa/denarja ni za menjavo tam). Najbolj ugodno bi bilo, če bi se lahko priključil na obstoječi sistem. Sicer imeti povsem ločeno ogrevanje za novi del bi bilo zame idealno, ampak stroški bi bili pa precej večji kot prikop na obstoječe. S tem da bi se precej časa najbrž takointako uporabljalo gretje zrak/zrak preko inverterjev, ki jih bom tudi vgradil... vsaj v prostorih, ki bi bili s tem pokriti, seveda.

Ni idealno, vem... ampak po tem kar si napisal, bi bilo zgoraj talno, spodaj radiatorji pa še slabša varianta (če ne bi popolnoma ločil sistemov). Najverjetneje je, da se bo oljni kotel v prihodnosti zamenjal s plinskim... prehod na TČ pa najbrž ni smiseln, če ni talno povsod. To so nekako zaključki do katerih sem prišel na podlagi vsega prebranega - upam da je smiselno?

Pa hvala za odgovore vsem, vem da se je tukaj nabral cel kup dilem, ki pa se kar nekako združujejo...
Lej, jaz imam pritličje na radiatorje...samo potem sem moral gnat TČ 'na visoke obrate'. Ko sem znižal temperaturo pa ni bilo dovolj toplo. Pa je prišel še enkonvektor - sedaj v radiatorje + konvektor spuščam okoli 40°C. S časom bom vse radiatorje zamenjal s konvektorji...

V mansardi pa imam povsod talno in ploščice. Občutek je fenomenalen; v kopalnici pa imam tudi stensko. Pa mi je žal da ga nisem dal še kje (vsaj pod okni na S in V strani).

Če ne bi delal adaptacije bi naredil takole:
- ponovno bi se odločil za TČ Z-V
- povsod bi dal talno
- po kar nekaj stenah bi dal tudi stensko
- kolektorjev ne bi dal (ljubljanska kotlina)
- verjetno bi dal tudi kamin (bolj za gušt)

Takrat pa bi začel razmišljati o sistemu, ki bi lahko grel pozimi in hladil poleti, pa rekuperacija, pa še kaj... ampak to je pa za tretji podvig ;-)

Dopolnjujem:
Gladius Napisal:Najbolj ugodno bi bilo, če bi se lahko priključil na obstoječi sistem. Sicer imeti povsem ločeno ogrevanje za novi del bi bilo zame idealno
Potrebna je manjša predelava kurilnice, da bo volk sit in koza cela. Čisto lepo si v zgornje nadstropje napelješ ogrevalni vod. Na oba voda namestiš kalorimetre (~300€/kom) - tako točno več koliko energije je kdo pokuril. Za svoje talno boš potreboval še eno malo logike (navaden mešalni ventil ali pa vremensko regulacijo), da znižaš temperaturo primerno za talno gretje.

Pri nas so tastari pokurili 2866kWh, ta mladi pa 1755kWh. Za sanitarno vodo imamo pa čisto navadne merilnike in bom lahko ocenil koliko stane m3 šele ko nehamo kuriti. Za mrzlo vodo se pa zmenimo preko prsta ;-) Če ne bo miru bom pa še na mrzlo vodo dal dva merilnika... PA BO 100% MIR!
211 konjev sreče v ovinkih...
[Slika: r53supercharged.jpg]
JOHN COOPER WORKS evolucija
Gladius moj problem je bil v tem, da si govoril, da boš zadržal radiatorje. Pri tem mi ni bilo jasno kje (spodaj pri sostanovalcih ali zgoraj). Sedaj vem, da si mislil spodaj.

Če je sedaj aktualno talno zgoraj naredi tako kot je svetoval nebomgabiksal. Narediš svoj nizkotemperaturni ogrevalni krog z lastno pumpo in regulacijo - in si neodvisen od spodnjih sostanovalcev. Stanovanji najbrž nista fizično povezani (ali pa so vsaj vrata vmes) - tako da bosta sistema delovala neodvisno drug od drugega. Skupen bo samo kotel in nabava olja oziroma kasneje kot praviš plina.
Sanyo, katerega uvoznik je podjetje s Krasa, da ne bom delal reklame ima CO2 toplotne črpalke zrak-voda, katere so primerne za ogrevanje tudi na režimih visokotemperaturnega ogrevanja in naj bi bile zelo zelo tihe.
Poskusi z njimi.
Zanimivo kako večina pozna samo daikin in michubishi, sanyo je npr. TČ katera je še vedno brez konkurence Big Grin
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
andrejnovi Napisal:Sanyo, katerega uvoznik je podjetje s Krasa, da ne bom delal reklame ima CO2 toplotne črpalke zrak-voda, katere so primerne za ogrevanje tudi na režimih visokotemperaturnega ogrevanja in naj bi bile zelo zelo tihe.
Poskusi z njimi.

Ja tukaj na našem koncu jih je nekaj instaliranih, pa se nič kaj posebno ne hvalijo z njimi.
http://www.telmos.si - enostavne rešitve so vedno najboljše!
telmos Napisal:
andrejnovi Napisal:Sanyo, katerega uvoznik je podjetje s Krasa, da ne bom delal reklame ima CO2 toplotne črpalke zrak-voda, katere so primerne za ogrevanje tudi na režimih visokotemperaturnega ogrevanja in naj bi bile zelo zelo tihe.
Poskusi z njimi.

Ja tukaj na našem koncu jih je nekaj instaliranih, pa se nič kaj posebno ne hvalijo z njimi.

Ja, če je zunaj mrzlo in pri višjih temperaturah ogrevne vode se kar vrti števec porabe,......in če povzamem, da je cena primerljiva z Daikinovo HT-jko se sam ne bi nikoli odločal za CO2......
Poskusi z njimi.
Po tem kar sem prebral niso dovolj ekonomične, da bi se splačalo... sem pa jih že gledal, ja...

No evo, zdaj sem pa že na tem da spet resno gledam talno ogrevanje. Glede na to, da ga vas večina tu že ima in imate z njim tudi dovolj izkušenj - kakšne so pa slabe plati? O algah v sistemu ipd. sem že bral. Je to nekaj, kar se da očistiti oz. popraviti brez menjave cevi ipd? Poleg tega, je še kar, kar pri talnem ni samo "super"? Recimo kaki problemi glede postavitve? Če postaviš posteljo, hladilnik, skrinjo ipd. nad talno? Predvidevam, da to ni ravno ugodno...

Glede ločenih krogov z lastno pumpo in kalorimetri, itd. Ja, to je definitivno smiselno in taka bo tudi izvedba.
Gladius Napisal:
Poskusi z njimi.
Po tem kar sem prebral niso dovolj ekonomične, da bi se splačalo... sem pa jih že gledal, ja...

No evo, zdaj sem pa že na tem da spet resno gledam talno ogrevanje. Glede na to, da ga vas večina tu že ima in imate z njim tudi dovolj izkušenj - kakšne so pa slabe plati? O algah v sistemu ipd. sem že bral. Je to nekaj, kar se da očistiti oz. popraviti brez menjave cevi ipd? Poleg tega, je še kar, kar pri talnem ni samo "super"? Recimo kaki problemi glede postavitve? Če postaviš posteljo, hladilnik, skrinjo ipd. nad talno? Predvidevam, da to ni ravno ugodno...

Glede ločenih krogov z lastno pumpo in kalorimetri, itd. Ja, to je definitivno smiselno in taka bo tudi izvedba.

Ali res nimaš nikogar, ki bi ti te svari rozložil... če se malce potrudiš boš v starejših postih našel vse odgovore na svoja vprašanja
sassapo Napisal:Ali res nimaš nikogar, ki bi ti te svari rozložil... če se malce potrudiš boš v starejših postih našel vse odgovore na svoja vprašanja
Ne, nimam nobenega mojstra v žepu, žal. :lol: Hvale na račun talnega pa itak poslušam povsod, o potencialnih slabih straneh pa noče govoriti nihče. Pač po kopitu hvalim se z dobrim, o slabem nočem govoriti. Sem pregledal ker precej starejših tem tu, pa sem na splošno a tem našel bore malo. Mogoče je pa talno res tako idealno, kot me vsi prepričujejo! Big Grin
S katerega konca si??, mogoče se pa dobi kak monter.
Blizu Domžal.
Gladius Napisal:Blizu Domžal.

V depali vasi montiramo TČ na talno nekje v prihodnjem mesecu, če želiš lahko prideš na ogled in debato.
Kar se pa talnega tiče, pa verjemi, da ga ne zagovarjam kar tako, čeprav ga sam še nimam, bo pa v novi hiši 101% Big Grin
Ps. če je talno pravilno izvedeno nima minusa... zato ga vsi hvalijo :wink:
sassapo Napisal:
Gladius Napisal:Blizu Domžal.

V depali vasi montiramo TČ na talno nekje v prihodnjem mesecu, če želiš lahko prideš na ogled in debato.
Kar se pa talnega tiče, pa verjemi, da ga ne zagovarjam kar tako, čeprav ga sam še nimam, bo pa v novi hiši 101% Big Grin
Ps. če je talno pravilno izvedeno nima minusa... zato ga vsi hvalijo :wink:
Hmm, mogoče pa res, hvala za povabilo!

Skok na forum:

Zadnje novice

Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat
19.05.2022 ob 13:41:01
Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat
Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat  - Popolnost bivanja v hiši, kjer diši po domu Kje: okolica Bleda Kdaj: v... Beri dalje »
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit
21.04.2022 ob 07:06:17
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit Dobrodošle stranke vseh bankUjemite nizke obrestne mere in... Beri dalje »