Gradnja in obnova > Energijski viri
Plin vs. zračna TČ

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plin vs. zračna TČ
andrejnovi Napisal:Talno? Vsekakor da!!! Kvalitetno talno in je mujina majka. Otroci se valjajo po tleh, bosi hodimo po celi hiši, skratka mujina majka.

Talno je bila najboljša odločitev pri naši hiši. Pa pika.
Pri naši tudi.
Pri vsem tem množičnem navalu na talno ogrevanje v zadnjih letih me zanima kako bo čez par let, ko se bodo stvari začele kvariti oz. kako je pri tistih, ki so morali razkopavati tlake zaradi napak oz. vzdrževanja talnega. O tem se žal zelo malo sliši... take stvari me namreč precej bolj skrbijo kot to, da bi lahko bos hodil po hiši.
Po zdravi kmečki logiki je lahko vsakomur jasno, da bo dobro narejeno talno preživelo celotno življensko dobo hiše, kar pomeni večkratno menjavo radiatorjev in ventilov Confusedhock:
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
sassapo Napisal:Po zdravi kmečki logiki je lahko vsakomur jasno, da bo dobro narejeno talno preživelo celotno življensko dobo hiše, kar pomeni večkratno menjavo radiatorjev in ventilov Confusedhock:
Po zdravi kmeči logiki bi potem morali dajati na talno vsaj 30 let garancije... kolikor sem videl pa je običajno 10 let do max 15 let. Ali pa kdo daje več?
vsak ima pravico do svojega mnenja :wink:
S talnim gretjem se neposredno ne ukvarjam, sem pa v energetskih vodah več kot 20 let, pa do sedaj še nisem slišal da bi komu puščalo, če ni prevrtal.
ps. radiatorjev je v tem času precej spustilo
Jah, saj je vprašanje logično, kajne? Če so sistemi tako preizkušeni, zakaj se to nikakor ne odraža v garancijski dobi, ki je daleč od življenske dobe hiše? Dobro, doživljenske garancije niso ravno praktične, ampak če za streho dobiš vsaj 30 let... pa je menjava strehe neprimerno lažja in cenejša kot menjava instalacij talnega gretja.

Puščajoč radiator popravit je v večini primerov malenkost...
Gladius, vprašanje ni najbolj logično, odgovor je pa čisto enostaven:
Pričakovana življenjska doba naj bi bila 3× garancijska doba izdelka, pri vsehi zdelkih je tako in tako narekuje tudi zakon.
Mene to žal ne navdaja z zaupanjem... sassapova trditev, da v več kot 20 letih ni slišal za puščanje talnega sistema, ne da bi ga kdo direktno poškodoval, se mi pa zdi kot znanstvena fantastika. Kaj pa je danes še tako solidno? Že sam sem posredno slišal od dveh kolegov za primer puščanja talnega in kako je bilo treba razbiti tlake da so našli problem. Podrobnosti ne poznam tako da ne bom preveč pameten, vsekakor pa zelo težko verjamem v 100% zanesljivost talnega gretja.

Zanimivo bi bilo slišati še telmosove izkušnje...
Kar brez vzroka talno ne more puščati. Bože moj, saj ni cev iz papirja, ki se razmoči!!! :lol: Sploh aktualne Pex-Al-Pex cevi so iz večih slojev in zdržijo takšne pritiske, do katerih sploh ne more priti, ker že itak prej ventili v omarici popustijo. Razen seveda, če se jo preluknja, z vrtanjem ali kako :roll:
Talno je bila tudi pri nas pred 10 leti in pol najboljša odločitev in tudi v novi hiši BO Big Grin

Sorry, moderator, off topic :oops:
Talno nam pa res še nikoli ni spuščalo. Tudi sam ga imam v mansardi že 15 let, pa do danes ni bilo opaziti nobenih posebnosti.
Bom pa potrkal po lesu, da tako tudi ostane :wink:
http://www.telmos.si - enostavne rešitve so vedno najboljše!
Gladius Napisal:Mene to žal ne navdaja z zaupanjem... sassapova trditev, da v več kot 20 letih ni slišal za puščanje talnega sistema, ne da bi ga kdo direktno poškodoval, se mi pa zdi kot znanstvena fantastika. Kaj pa je danes še tako solidno? Že sam sem posredno slišal od dveh kolegov za primer puščanja talnega in kako je bilo treba razbiti tlake da so našli problem. Podrobnosti ne poznam tako da ne bom preveč pameten, vsekakor pa zelo težko verjamem v 100% zanesljivost talnega gretja.

Zanimivo bi bilo slišati še telmosove izkušnje...

Konec koncev pa v razmislek...glede na to da imaš do radiatorjev speljano sigurno kakšno cev tudi po tleh, je možnost da ti le-ta poči prav tako kot tista iz talnega....
Kdor ne dela naj vsaj jé!
Več glav...več zelja!
Talno je zakon.
Sam kurim na drva brez zalogovnika in spuščam v talno vodo tudi do 70°c sicer se trudim nalagat čim manj a temperatura včasih uide previsoko.
Kar se pa plina tiče, kar je osnova v našem ogrevanju je predrag saj je 2,4Eur/m3 in zato raje kurim na kuhinjski centralni štedilnik, ki ga bomo pa tudi po vsej verjetnosti menjali za TČ zrak-voda.
Ne se bat glede talnega.
70°C v talno Confusedhock: Ni dobro, ni dobro 8)
Ti zna tlak razpokat, ploščice......., en kup škode. Raje si omisli en zalogovnik čeprav ni nujno da 50l/kw in potem znižaj temperaturo za zalogovnikom.
http://www.telmos.si - enostavne rešitve so vedno najboljše!
Še malo pa si bom še premislil glede radiatorjev. Smile

Kako pa v praksi izgleda imeti pol hiše na radiatorje, pol pa na talno... se pravi, kako se to uravna glede potrebne temperature vode, ker vsaj v začetku bomo najbrž pač ostali tudi na ogrevanju z obstoječim oljnim kotlom...
Še vsakemu je bilo žal, da ni dal talno povsod, verjemi. Ne glede kakšen vir ogrevanja imaš, napravi en samostojen sistem, nikakor ne mešaj talno in radiatorje...
ps. samo moj nasvet :lol:

Skok na forum:

Zadnje novice

Ujemite priložnost za dober kredit
09.06.2022 ob 13:14:06
Ujemite priložnost za dober kredit
Izjemna priložnost za stranke vseh bank Ujemite ugodne obrestne mere in pridobite najboljšo ponudbo NLB Stanovanjskega... Beri dalje »
Etex z zaključkom prevzema podjetja URSA - podjetja za proizvodnjo izolacijskih materialov, nadaljuje s preusmeritvijo svojega portfelja v smeri lahkih in trajnostnih gradbenih rešitev
03.06.2022 ob 08:23:40
Etex z zaključkom prevzema podjetja URSA -  podjetja za proizvodnjo izolacijskih materialov, nadaljuje s preusmeritvijo svojega portfelja v smeri lahkih in trajnostnih gradbenih rešitev
1. junij 2022 predstavlja pomemben mejnik za skupino Etex, saj mu pri strategiji rasti poslovanja zagotavlja peto vrsto tehnologije. S... Beri dalje »