Gradnja in obnova > Energijski viri
Plin vs. zračna TČ

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plin vs. zračna TČ
Aha... ok, smiselno. Ko smo že ravno pri tem, je kdo pred kratkim delal primerjavo med postavitvijo talnega ogrevanja vs. radiatorji, da dobim neko okvirno idejo koliko dražje pride talno?

Približno 20% - seveda spet odvisno kakšne materiale hočeš...

No ja, kovinske cevi v stenah ne pokajo ravno pogosto (sicer pa so radiatorske razen v tlaku običajno izpostavljene, ne?). Kolikor sem videl po slikah so cevi za talno gibljive, predvidevam da iz neke vrste plastike oz. umetne mase, kar prav dolge življenjske dobe najbrž nima... argumentov za in proti pa vem da je ogromno, obojih sem videl že cel kup. Ravno v tem je problem. Wink

Zakaj imam občutek da ima kovina krajši razpolovni čas kot plastika? Hm....
Kdor ne dela naj vsaj jé!
Več glav...več zelja!
Samo 20%? Hmm...

Glede plastike/kovine pa... Tu ne gre ravno za razpolovno dobo ampak za vzdržljivost materiala pod obremenitvijo oz. obrabo...
20% premalo za razliko?
Meni se zdi da absolutno preveč Smile
Pa smo spet tam - že čutim novo besedno vojno.

Seveda je odvisno kdo ti bo izvajal talno ogrevanje. Kajti nekateri izvajalci navijejo cene tako, da imaš občutek, da ti bodo v tlake namontirali vesoljno tehniko. Tu se je potrebno malce poznimati, pa zagotavljam, da se dobi poštenjake, ki delajo dobro in za sprejemljive denarce.
Jaz bolj navijam za cene radiatorji:talno 1:1.
Že večkrat ... talno je okoli 35€/m2 (brez DDV, brez estrihov). Več kot delaš sam, ceneje je.
211 konjev sreče v ovinkih...
[Slika: r53supercharged.jpg]
JOHN COOPER WORKS evolucija
35€/m2 ?
Ja, po taki ceni bi prišlo talno dražje za več kot 20% napram radiatorskemu Smile
noones Napisal:35€/m2 ?
Ja, po taki ceni bi prišlo talno dražje za več kot 20% napram radiatorskemu Smile

Glej, po mojih predračunih je razlika cca.20% - moja cena na m2 je 25€+DDV. Če pa je cena 35€+DDV potem pa je razlika samo tu že 40%.
Kdor ne dela naj vsaj jé!
Več glav...več zelja!
Jp, amapk to je z razdelilno omarico, sistemski ploščami, cevmi, delom. Seveda se zadeva lahko poceni če delaš sam (kot vedno in povsod).
211 konjev sreče v ovinkih...
[Slika: r53supercharged.jpg]
JOHN COOPER WORKS evolucija
Nebomgabiksal Napisal:
Jp, amapk to je z razdelilno omarico, sistemski ploščami, cevmi, delom. Seveda se zadeva lahko poceni če delaš sam (kot vedno in povsod).

OK, pa recimo, da se v samo ceno ne spuščam več, samo me moti, ker se vedno navaja cena na m2 za komplet. Namreč, tudi če greš v radiatorko ogrevanje boš moral ravno tako položiti stiropor, pa folijo (ker tlake je prav tako dobro izolirati, čeprav vem da marsikatera hiša zgrajena pred 20leti tega sploh nima Smile ).

Takšni podatki lahko bodočega investitorja zavedejo. Namreč tudi sam sem v štartu računal na 30% večje stroške v primeru talnega gretja (pa sem se kljub temu odločil zanj) na koncu pa vesel ugotovil, da so cene cca 1:1, kljub izbiri ne-kitajskih cevi,...
točno tako
http://www.telmos.si - enostavne rešitve so vedno najboljše!
Gladius Napisal:[quote=
Največji šok je bil, da po menjavi oken (PVC, dvoslojna) nismo prihranili na ogrevanju popolnoma nič - poraba je skoraj do litra enaka, pa so nam vsi govorili, da bo od 20-30% prihranek. :?

Kakšna okna si pa imel pa preje? Če si imel stara dvokrilna z škatlo potem so te nabrisali. Moji stari starši jih imajo, tesnijo dobro, z novimi bo le večja polica. Že bežen pregled hiše nekoga ki se spozna na fiziko gradenj ti lahko pove kje najbolj ogrevaš ali zemljo ali zrak?
Spomladi bomo gradili (k+p+m), talno gretje, klet bo neogrevana, phormoterm 30cm, 15cm izolacije, troslojna okna.
Načeloma smo se že odločili za TČ (zrak-voda), ravno danes so nam sporočili, da bodo naslednjo pomlad napeljali plin do naselja (Lavrica pri Lj).
Sedaj sem zopet na začetku :?
Ali vseeno iti na mestni plin (secer ne vem kakšna je začetna investicija, vendar je sigurno manjša kot TČ) ali ne ?
Kaj menite ?
Zemeljski plin je dobra izbira, če imaš možnost priključitve, se odloči zanj. Izkoristek energenta je dober, boljši kot pri pretvarjanju premoga v elektriko in nazaj v toploto. Slej ko prej se bo to, v primerjavi s toplotnimi črpalkami, pokazalo tudi pri ceni ogrevanja. Ne rabiš zalogovnika, boljer imaš lahko integriran kar v peči. Kurilnice skorajda ne potrebuješ. Če si v naselju, je lahko pri TČ zrak - voda problematična glasnost. V obeh primerih pa je priporočljivo imeti še alternativni vir ogrevanja, če se Rusi skregajo z Ukrajinci oziroma če žled potrga daljnovode (ali pa zunanja temperatura pade na -25°C).

Naše trenutno stanovanje ogreva plin, na novi hiši pa smo dali TČ zrak-voda, ker plinskega priključka ni in ga nikoli ne bo. Hišo ogrevamo in dva tedna nazaj me je bilo malo strah, kako se bo TČ obnesla pri arktičnem mrazu (sosed je nameril -20°C, čeprav je po mojem raho pretiraval), pa je bilo vse v redu.
Glede na vse piz...., ki se ti v ljubljanski kotlini pojavijo, ko hočeš postaviti plinsko CO, ti svetujem dobro TČ. Je v startu nič kaj višja investicija upoštevajoč pravilno izveden dimnik, plačan priklop plina na hišo, dovod plina do kotla z vsemi soglasji, papirji, projekti........, potem pa manjši strošek. Če poračunaš samo letni pregled dimnika, servis kotla, pa plinarna vsak mesec nekaj kasira brez, da bi kaj porabil, potem imaš pri sodobni gradnji že kompletno elektriko plačano. Tako pač je.
Sicer pa instaliramo tako kotle, kot tudi Tč

Pri plinu pač ima veliko raznoraznih služb svoja pravila, koncesije in dovolijo si prav vse. Ljubljana in okolica pa prav izstopa.

http://www.telmos.si
http://www.telmos.si - enostavne rešitve so vedno najboljše!
kremenckov ata Napisal:Kakšna okna si pa imel pa preje? Če si imel stara dvokrilna z škatlo potem so te nabrisali. Moji stari starši jih imajo, tesnijo dobro, z novimi bo le večja polica. Že bežen pregled hiše nekoga ki se spozna na fiziko gradenj ti lahko pove kje najbolj ogrevaš ali zemljo ali zrak?
Okna niso bila škatlasta, bila so lesena, z dvema tankima šipama z žaluzijami vmes. A tesnila so slabo, pri vseh je pihalo ob robovih in tudi zapirala so se težko... pač les se je zvil.
Talno? Vsekakor da!!! Kvalitetno talno in je mujina majka. Otroci se valjajo po tleh, bosi hodimo po celi hiši, skratka mujina majka.

Talno je bila najboljša odločitev pri naši hiši. Pa pika.

Nazadnje popravil: Nebomgabiksal, 7.1.2010, brisanje odvečnih in predolgih citatov

Skok na forum:

Zadnje novice