Gradnja in obnova > Energijski viri
Plin vs. zračna TČ

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plin vs. zračna TČ
sumnik Napisal:V prihodnjost ima prespektivo nizkotemperaturno ogrevanje z izkoriščanjem obnovljivih virov (TČ, sončna, biomasa,...) olje in plin pa počasi upadata.

V prihodnosti smo tudi vsi mrtvi.
sumnik Napisal:...
Potrebno je premislit se posvetovat z nekom, ki ima izkušnje (ne pa kaj napiše nek lajek na forum, ki ostalih zadev ne pozna). Vsaka stvar je za nekaj dobra, lahko je pa druga še boljša....
Ta je najboljša. "Lajek" piše o nekih "lajekih" na forumu. Ali mogoče "lajikih"? Ah, kr neki.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne,    400 ni dovolj!!!!
Moj post je mišlen na splošno.
Kar nekaj oseb (posamezniki, monterji,..) vztrajajo pri stari klasiki. Prepričan sem, da je treba iti s časom naprej.

Tudi radiatorsko ogrevanje je možno z TČ ali kakšnim drugim načinom ogrevanja z izkoriščanjem obnovljivih virov ne le z kurilcem.

Pri adaptacijah se velikokrat obnavlja tudi izolacija okana,.. to posledično tudi doprinese predimenzioniranost radiatoejev oz. je možno ogrevanje z nižjo temperaturo. Torej pride v upoštev tudi ogrevanje z TČ (tudi zrak voda, ki ni le klima).

Ne mislim se bost.
Povem pač svoje mnenje. Na investitorju pa je odločitev za kateri sistem se bo odločil.
Gladius Napisal:...predvsem pa ker sem navajen na radiatorje in ne vidim kakšne velike potrebe po spremembi....

To moje opcije zreducira nekako na zemeljski plin (plinovod) in pa na zračno TČ.
Ostane ti samo plin, kajti TČ je namenjena nizkotemperaturnemu režimu... Pa je problem rešen. Razen če boš imel namesto radiatorjev konvektorje.

sumnik Napisal:Tudi radiatorsko ogrevanje je možno z TČ
Možno je, prav ekonomično pa ni.
211 konjev sreče v ovinkih...
[Slika: r53supercharged.jpg]
JOHN COOPER WORKS evolucija
investitorja sva dva: jaz in zena. ker pa sem precej odsoten , ostane le zena odgovorna za tehniko pri hisi.
imam obcutek, da bi me ob TC in talnim gretjem veckrat klicala po GSM, kaj spremeniti, ce si zazeli kaksne spremembe v rezimu gretja (npr.ob nenadnih spremembah kot so bile pred nekaj dnevi)..
kontakt Napisal:investitorja sva dva: jaz in zena. ker pa sem precej odsoten , ostane le zena odgovorna za tehniko pri hisi.
imam obcutek, da bi me ob TC in talnim gretjem veckrat klicala po GSM, kaj spremeniti, ce si zazeli kaksne spremembe v rezimu gretja (npr.ob nenadnih spremembah kot so bile pred nekaj dnevi)..

1.Zgolj občutek ja.
Kdo drug bi pa morada rekel nepoznavanje zadev.

2. Kakšne spremembe pa so bile? Če mislite temperaturne potem ne vidim problema.

Lp
DELPHI Napisal:
sumnik Napisal:V prihodnjost ima prespektivo nizkotemperaturno ogrevanje z izkoriščanjem obnovljivih virov (TČ, sončna, biomasa,...) olje in plin pa počasi upadata.

V prihodnosti smo tudi vsi mrtvi.

Ta je najboljša. "Lajek" piše o nekih "lajekih" na forumu. Ali mogoče "lajikih"? Ah, kr neki.

Če so to argumenti proti njegovim razmišljanjem ima @sumnik očitno kar prav.

LP
cinik Napisal:kar je napisal JanezJe, se tudi meni zdi najbolj preprosto in poceni. Stensko se prakticira. Res pa redkeje kot talno. Talno ne vem zakaj bi bilo problematično. Recimo jaz bi talno vgradil, če imam itak namen dajati nove tlake in pod predpostavko da ustreza finančni konstrukciji in željam.
Recimo glede postavitve pohištva, če nimaš že vse vnaprej določeno kje boš postavil kaj, si kasneje npr. ni ravno fajn z omarami založiti ogrevane stene... še pri talnem moraš že vnaprej predvideti in je težko npr. kasneje prestavljat. Postavit postelje direkt na talno ogrevanje najbrž ni ravno najbolje... ipd.

Citat:Ker pišeš, da želiš ohraniti radiatorje in da si z denarjem na tesnem ni bi se jaz odločal med temi možnostmi:
1) ločeno plinsko etažno ogrevanje (če bi se glede ogrevanja želel na vsak način ločiti od spodnjega dela hiše popolnoma), radiatorji ostanejo jih samo zvežeš na nov kotel
2) uporaba skupnega kotla (domnevam, glede na tvoj tekst in ker praviš da radiatorje že imaš, da obstoječa kapaciteta zadošča)
2.1 - uporabi se obstoječ kotel v kombinaciji s kalorimetri če želiš ločeno porabo ali alternativno daste stroške naprimer na polovico, kalorimetri najbrž niso zastonj.
2.2 - uporabi se nova plinska peč v kombinaciji s kalorimetri če želiš ločeno porabo
2.2 - uporabi se nov kotel na kurilno olje v kombinaciji s kalorimetri če želiš ločeno porabo
3) Ok tale opcija te bo zmutila ampak je nisi omenjal, pa ti jo bom samo navedel kot možnost. Ogrevanje na električno centralno peč. Ta možnost ima najmanjšo investicijo in zelo verjetno najdražje stroške obratovanja in najbrž od teh opcij najnižje stroške vzdrževanja. V mislih imam kaj takega (poglej si kaj ima El-Barto) viewtopic.php?f=7&t=18300&st=0&sk=t&sd=a, ). Tudi tu lahko radiatorji ostanejo.
4) Instaliraš ustrezne klime (v bistvu toplotno črpalko zrak-zrak, ki dokaj učinkovito zmorejo ogrevanje skozi večji del leta) in si neodvisen večji del sezone. Radiatorje zadržiš kot backup in npr. delite porabo olja v januarju in decembru na polovico (domnevam, da so tovrstni dogovori možni s spodnjimi stanovalci najbrž gre za starše) ali pa uporabite kak drug aranžma delitve stroškov.

Za ostalo pa nisem pameten. Je tukaj več bolje usposobljenih od mene.
Super, še ena dodatna možnost! :lol:

Elektriko sem nekako odpisal ker mi vsi govorijo, da je najdražja... tudi ven nam jo meče precej pogosto, tako da ne vem kakšno škodo taki izpadi povzročijo na električni peči.

Klime oz. centralen klimatski sistem z razvodi po večini sob sem pa že predvidel. Dejansko sem kar nekako pozabil, da z njimi lahko tudi ogrevam. Trenutno imamo vse samo take, da so uporabne le za hlajenje, ampak boljše so res tudi za gretje. Hvala za opomin!

sumnik Napisal:Nekater res ne znate iti z časom naprej. Najbojle je vztrajat pri neki stari klasiki (radiatorji in korilc), že talno je nekaterim preveč. Destvo pa je, da gre razvoj naprej. Dandanes se uporabja talno, stensko, stropno, razne kombinacije, tudi radiatorji,...
Potrebno je premislit se posvetovat z nekom, ki ima izkušnje (ne pa kaj napiše nek lajek na forum, ki ostalih zadev ne pozna). Vsaka stvar je za nekaj dobra, lahko je pa druga še boljša.
V prihodnjost ima prespektivo nizkotemperaturno ogrevanje z izkoriščanjem obnovljivih virov (TČ, sončna, biomasa,...) olje in plin pa počasi upadata.

Torej če ima kdo namen prenavljat sistem ogrevanja naj dobro premisli in se naj ne opira na mnenja ljudi, ki niso pripravljeni na napredek - spremembe!
Veš kaj je hec? Strojnik, ki mi je risal instalacije za PGD se mi je skoraj smejal, ko sem začel govorit o TČ ipd... "ma ne komplicirat, to bo predrago, rabiš talno ogrevanje za TČ itd."

Za talno dobiš cca. 10 let garancije, potem pa kaj? Že prej če je karkoli narobe lahko uničuješ cel podn, da prideš do cevi, ali pa ti ga uniči že ena poškodovana cev, če imaš npr. parket. Sicer govorim tukaj na pamet ker se ne spoznam na talno ogrevanje, ampak nekako logično se mi zdi, da če imaš vse skupaj pod tlemi da je saniranje kakršnihkoli problemov tam neprimerno dražje kot pa recimo zašvasat radiator ki pušča... koliko je pa že v začetku postavitev talnega ogrevanja dražja od radiatorjev pa tudi ne vem, ampak slišal sem da precej. Kdo ve vsaj okvirno?

Potem sem premišljeval še o tem, kakšne probleme bi npr. predstavljalo kasnejše prestavljanje pohištva nad gretje (segrevanje omar in vsebine v njih...), postelje nad gretjem... v teoriji se topel poden sicer sliši super, ampak kako je dejansko v praksi, ko gre kaj narobe?

cinik Napisal:sumnik, brez zamere, ampak ce je letelo name, potem bi rad samo povedal, da je izhodišče avtorja teme bilo, radiatorje želim ohraniti in da je na tesnem z denarjem. Iz teh izhodišč sem odgovarjal.
Kdo je naprej s časom ali ne, pa na ta način mislim, da ne gre sodit. Večino novejših opcij, ki jih ti omenjaš je Gladius sam vnaprej izločil iz razlogov, ki so njemu znani, zato moja ali druga eventuelna mnenja o teh opcijah niso relevantna. Če želi Gladius izhodišča spremeniti pa je to že druga pesem. V tem primeru bo možno dati druge opcije za pomoč v razmišljanju Gladiusa.
Da pojasnim, nisem a priori le za radiatorje in nič drugega! Bi se pustil prepričat za talno, če mi kdo lahko omili strahove zgoraj. :wink: Nakupljenega tudi še nimam nič, tako da je vso odprto. Trenutno imam PGD, detajli so pa še v zraku.
Mimogrede... Znanec je pred kratkim zmontiral tč zrak voda in priklopil na radiatorje brez talnega gretja pa zaenkrat še nič ne jamra o bankrotu... Ko sem mu otresal z dejstvi naučenimi na tem forumu (in o poddimenzioniranih radiatorjih) je pripomnil le to, da odkar so izolirali hišo, da je imel 3/4 radiatorjev zaprtih (Ogreval je na Elko), odkar ima TČ pa je lepo pokoristil vse radiatorje in ima prijetno toplo. Torej v razmislek: res je bolj idealno talno gretje, veliko pa je hiš, kjer se je v zadnjem času naredila debela izolacija in je toplotnih izgub veliko manj kot prej in radiatorji dimenzionirani na "cegu in rajh" sedaj z lahkoto ogrejejo stanovanje tudi z nižjo temperaturo...
Lp
Yoldi
Kolikšen COP ima lopata pri -3
Koliko pa je dal izolacije?
jaz če bi imel radiatorje ne bi nabavil TČ zrak-voda. Dela veliko bolje na nizkotemperaturnem talnem.
Gladius Napisal:Recimo glede postavitve pohištva, če nimaš že vse vnaprej določeno kje boš postavil kaj, si kasneje npr. ni ravno fajn z omarami založiti ogrevane stene... še pri talnem moraš že vnaprej predvideti in je težko npr. kasneje prestavljat. Postavit postelje direkt na talno ogrevanje najbrž ni ravno najbolje... ipd.
.....
Potem sem premišljeval še o tem, kakšne probleme bi npr. predstavljalo kasnejše prestavljanje pohištva nad gretje (segrevanje omar in vsebine v njih...), postelje nad gretjem... v teoriji se topel poden sicer sliši super, ampak kako je dejansko v praksi, ko gre kaj narobe?

Tako talno kot stensko ogrevanje se dimenzionira tako, da postavitev pohištva nad tla ali ob steno ne "zmanjša" moči ogrevanja preko meje, ki bi privedla do tega, da bi bilo ogrevanje nezadostno.
Če točno veš za naslednjih 30 in več let, kje bo pohištvo se sistem lahko izvede tako, da npr. talnega pod omarami nimaš. V praksi tega nihče ne ve (kjke bo pohištvo na dolgi rok). Zato je talno pač bolj smiselno postaviti po maksimalni površini. Za postavitev omar in postelj pa se ne sekiraš. Ob navedeni problem postavljanja pohištva bi trčil v primeru ekstremno male sobe, ki ima po večini površine omare ali druge kose pohištva ali v primeru sobe/objekta z ekstremnimi toplotnimi izgubami, kjer talno kot nizkotemperaturni sistem že itak ne bi zmoglo "pokrivati" izgub konkretne sobe/objekta. Glede cenovnega razmerja ti ne ne znam konkretno pomagati. Razlike pa menda niso več tako velike kot pred leti.

Glede pregrevanja omar in vsebine omar. Kolikor vem je temperatura tal le malo nad siceršnjo sobno temperaturo in bistveno pod npr. povprečno temperaturo zraka v prostorih poleti. Če poleti pohištvo prenese 30 in več stopinj ne vem zakaj pozimi ne bi preneslo teh nekaj stopinj nad dvajset.

Če ti bo pri radiotarjih iz nekega razloga "počila" cev v steni, tega tudi ne boš rešil z enostavnim varjenjem. Moje osebno mnenje je, da v smislui zanesljivosti v tem pogledu težko delaš razliko med kvalitetno izvedenim talnim in kvalitetno izvedenim radiatorskim sistemom. O teh in ostalih pomislekih, ki jih navajaš boš našel zares dosti že napisanih argumentov proti in tudi za na forumu. Samo sam pa veš koliko in pod katerimi pogoji si pripravljen vložiti v celovitejšo energetsko prenovo.
-----------------------

Glede na nove podatke, ki jih navajaš - praviš itak imaš namen klimatizirati, bi jaz resno razmislil o nakupu naprav, ki bodo funkcionirale kot TČ zrak/zrak tudi za ogrevanje pozimi*. S tem pokriješ energetske potrebe v prevladujočem delu sezone na razmeroma učinkovit način. Za backup uporabi sistem, ki ga imaš trenutno v uporabi - obstoječe radiatorje in obstoječ energetski vir (če še ni dotrajan). To bo najverjetneje relativno preprosta in razmeroma poceni rešitev.

* na forumu je dovolj napotkov o tem kaj se da dobiti za kakšen denar in tudi v pogledu učinkovitosti je podatkov in mnenj precej. Tudi uporabnikov s praktičnimi izkušnjami je na pretek.
Pozdrav

Da odgovorim na prejšne vprašaje koliko je 2100l olja v primrjavi s plinom. Energijsko gledano rabiš približno 10% veš m3 plina. Pri porabi pa je tako, da imajo plinske peči boljši izkoristek (kondezacijske) pa bi potem bila poraba plina okoli 2100m3. Glede radiatorjev in toplotne črpalke pa jih toplotna tudi zmore ob primerni izolaciji. Sam sem adaptiral hišo ki je bila brez izolacije. Radiatorji so ostali isti in sedaj ko je bilo zunaj -18 (ponedeljek) mi je vremensko vodena regulacija pošiljala vodo iz zalogovnika cca 42°C kar pa tudi vsaka toplotna črpalka zmore samo kako pa dela črpalka zrak-voda pri -18 pa je drugo vprašanje. Hišo pa imam obloženo s 14 cm stiropora.

lep pozdrav
Saj nihče ni rekel, da ni mogoče...
211 konjev sreče v ovinkih...
[Slika: r53supercharged.jpg]
JOHN COOPER WORKS evolucija
cinik Napisal:Tako talno kot stensko ogrevanje se dimenzionira tako, da postavitev pohištva nad tla ali ob steno ne "zmanjša" moči ogrevanja preko meje, ki bi privedla do tega, da bi bilo ogrevanje nezadostno.
Če točno veš za naslednjih 30 in več let, kje bo pohištvo se sistem lahko izvede tako, da npr. talnega pod omarami nimaš. V praksi tega nihče ne ve (kjke bo pohištvo na dolgi rok). Zato je talno pač bolj smiselno postaviti po maksimalni površini. Za postavitev omar in postelj pa se ne sekiraš. Ob navedeni problem postavljanja pohištva bi trčil v primeru ekstremno male sobe, ki ima po večini površine omare ali druge kose pohištva ali v primeru sobe/objekta z ekstremnimi toplotnimi izgubami, kjer talno kot nizkotemperaturni sistem že itak ne bi zmoglo "pokrivati" izgub konkretne sobe/objekta. Glede cenovnega razmerja ti ne ne znam konkretno pomagati. Razlike pa menda niso več tako velike kot pred leti.

Glede pregrevanja omar in vsebine omar. Kolikor vem je temperatura tal le malo nad siceršnjo sobno temperaturo in bistveno pod npr. povprečno temperaturo zraka v prostorih poleti. Če poleti pohištvo prenese 30 in več stopinj ne vem zakaj pozimi ne bi preneslo teh nekaj stopinj nad dvajset.
Aha... ok, smiselno. Ko smo že ravno pri tem, je kdo pred kratkim delal primerjavo med postavitvijo talnega ogrevanja vs. radiatorji, da dobim neko okvirno idejo koliko dražje pride talno?

Citat:Če ti bo pri radiotarjih iz nekega razloga "počila" cev v steni, tega tudi ne boš rešil z enostavnim varjenjem. Moje osebno mnenje je, da v smislui zanesljivosti v tem pogledu težko delaš razliko med kvalitetno izvedenim talnim in kvalitetno izvedenim radiatorskim sistemom. O teh in ostalih pomislekih, ki jih navajaš boš našel zares dosti že napisanih argumentov proti in tudi za na forumu. Samo sam pa veš koliko in pod katerimi pogoji si pripravljen vložiti v celovitejšo energetsko prenovo.
No ja, kovinske cevi v stenah ne pokajo ravno pogosto (sicer pa so radiatorske razen v tlaku običajno izpostavljene, ne?). Kolikor sem videl po slikah so cevi za talno gibljive, predvidevam da iz neke vrste plastike oz. umetne mase, kar prav dolge življenjske dobe najbrž nima... argumentov za in proti pa vem da je ogromno, obojih sem videl že cel kup. Ravno v tem je problem. Wink

Citat:Glede na nove podatke, ki jih navajaš - praviš itak imaš namen klimatizirati, bi jaz resno razmislil o nakupu naprav, ki bodo funkcionirale kot TČ zrak/zrak tudi za ogrevanje pozimi*. S tem pokriješ energetske potrebe v prevladujočem delu sezone na razmeroma učinkovit način. Za backup uporabi sistem, ki ga imaš trenutno v uporabi - obstoječe radiatorje in obstoječ energetski vir (če še ni dotrajan). To bo najverjetneje relativno preprosta in razmeroma poceni rešitev.

* na forumu je dovolj napotkov o tem kaj se da dobiti za kakšen denar in tudi v pogledu učinkovitosti je podatkov in mnenj precej. Tudi uporabnikov s praktičnimi izkušnjami je na pretek.
Mislim da bo tale varianta res najbolj smiselna... hvala!

hrustalec Napisal:Pozdrav

Da odgovorim na prejšne vprašaje koliko je 2100l olja v primrjavi s plinom. Energijsko gledano rabiš približno 10% veš m3 plina. Pri porabi pa je tako, da imajo plinske peči boljši izkoristek (kondezacijske) pa bi potem bila poraba plina okoli 2100m3. Glede radiatorjev in toplotne črpalke pa jih toplotna tudi zmore ob primerni izolaciji. Sam sem adaptiral hišo ki je bila brez izolacije. Radiatorji so ostali isti in sedaj ko je bilo zunaj -18 (ponedeljek) mi je vremensko vodena regulacija pošiljala vodo iz zalogovnika cca 42°C kar pa tudi vsaka toplotna črpalka zmore samo kako pa dela črpalka zrak-voda pri -18 pa je drugo vprašanje. Hišo pa imam obloženo s 14 cm stiropora.

lep pozdrav
Aha, hvala za info!

Skok na forum:

Zadnje novice