Gradnja in obnova > Energijski viri
Časovni odziv talnega ogrevanja

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Časovni odziv talnega ogrevanja
Dober dan vsem!

Ali mi lahko kdo pove, koliko časa (približna ocena) Vam preteče od vklopa talnega ogrevanja do stanja, ko tla začnejo normalno oddajati toploto? Primer: danes zvečer ob šestih vklopim talno ogrevanje, kdaj bom imel segreta tla na delovno temperaturo? Ali je ta odzivni čas res lahko tudi 24 ur in več (zaradi estriha)?

Če je ta odzivni čas res tako velik, ali ima kdo v hiši poleg talnega tudi radiatorje? Ali je to smiselno? Dobrodošla vsa mnenja in izkušnje.

LP!
Verjetno te muči dilema, ali dati samo talno ali dodati radiatorje; ti povem iz lastne izkušnje, ko še sedaj, ko še ne stanujem v hiši kurim le občasno ( ko pač pade temperatura v stanovalnem delu ). V petek sem zakuril ( čisto mrzel sistem - prej se 2 dni ni kurilo) okrog 9.30. T v stanovanju je bila tam 12 - 13°, ob cca 14.00 se je v prostorih, kjer imam talnemu dodano še stensko gretje T dvignila na cca 18 - 19°, v dnevni in kuhinji, kjer je samo talno pa na cca 16°v istem času. Tla se na 'delovno temperaturo' po moje ogrejejo hitro ( cca 2 uri ) le gretje prostora je odvisno od mnogo drugih dejavnikov ... Zato pa priporočilo, da je ob talnem gretju ogrevanje nesmiselno izklapljati, pa tudi drastičnih sprememb temperature naenkrat ne moremo doseči.
Ima pa tak sistem druge pluse ... verjemi, da je prostor ogret z talnim/stenskim ogrevanjem na 22°C nekako 'drugače topel' kot tisti ogret preko radiatorjev ...
Če boš mešal oba sistema vedi, da mešaš dva različna temperaturna režima ( več regulacije ) o tem je napisano že čuda ...
Da pristavim svoj "piskrček", kako je z delovanjem talnega ogrevanja z kombinacijo kamina. Ker predvidevamo ploščice v kuhinji/dnevni sobi me skrbi da bi se talno ogrevanje izklapljalo-posledično bi bila tla bolj mrzla...tako, da razmišljam sedaj v oblogi z manjšo toplotno prevodnostjo (les, linolej)...kakšen komentar?
FranciZ Napisal:Verjetno te muči dilema, ali dati samo talno ali dodati radiatorje; ti povem iz lastne izkušnje, ko še sedaj, ko še ne stanujem v hiši kurim le občasno ( ko pač pade temperatura v stanovalnem delu ). V petek sem zakuril ( čisto mrzel sistem - prej se 2 dni ni kurilo) okrog 9.30. T v stanovanju je bila tam 12 - 13°, ob cca 14.00 se je v prostorih, kjer imam talnemu dodano še stensko gretje T dvignila na cca 18 - 19°, v dnevni in kuhinji, kjer je samo talno pa na cca 16°v istem času. Tla se na 'delovno temperaturo' po moje ogrejejo hitro ( cca 2 uri ) le gretje prostora je odvisno od mnogo drugih dejavnikov ... Zato pa priporočilo, da je ob talnem gretju ogrevanje nesmiselno izklapljati, pa tudi drastičnih sprememb temperature naenkrat ne moremo doseči.
Ima pa tak sistem druge pluse ... verjemi, da je prostor ogret z talnim/stenskim ogrevanjem na 22°C nekako 'drugače topel' kot tisti ogret preko radiatorjev ...
Če boš mešal oba sistema vedi, da mešaš dva različna temperaturna režima ( več regulacije ) o tem je napisano že čuda ...

Točno to me 'muči'. ;-) Nisem prepričan, ali je za hitre odzive ogrevalnega sistema dovolj samo talno. Zdi se mi, da radiator precej hitreje ogreje prostore, talno pa se segreva (in tudi ohlaja) mnogo dalj časa. Če pri gradnji ne vgradiš cevi in omaric, je lahko kasnejši poseg velik problem.

LP!
Če imaš hišo dobro izolirano in z dovolj akumulacije, potem je dinamika talnega ogrevanja še "prehitra" glede na spremembe zunanje temperature in se ti ni treba bati, da te bo zeblo ali da ti bo vroče. Smile Omejitev za hitrost želene notranje temperature je pri takih hišah njena akumulacija in nikakor ne akumulacija ogrevalnega sistema (estrihov pri talnem ogrevanju) - Če imaš hišo dobro izolirano in z dovolj akumulacije, potem tudi z radiatorji ne boš dosegel hitrih sprememb temperature prostorov.
Jst lahko samo povem za problem v novogradji z talnim gretjem in pomoči kamina. Zadeva je res takšna kot jo predvideva kolega. Imam ploščice po celem bivalnem prostoru in tam tudi termostat in kamin. Ko zahajcam kamin se kaj kmalu izklopi TČ in s tem talno gretje. Čez vikende ko več uporabljama kamin so tla že kar hladna.
Bom dal primer Nedelja:Termostat na 21°C, talno greje (TČ dela), ker sma bila doma sma zakurila kamin, ki hitro ogreje prostor na 23-24°C in to držima do večera. Ko grema spat še malo naložima. Danes zjutraj se zbudim v 19,8°C mrzlo. Torej kamin je nekje ogreval do 00.00 potem predvidevam da se je vklopla TČ in do 06.00 ni prišlo na 21°. Problem je v tem da se prostor še vedno ohlaja en čas ko TČ že dela. Največji problem pa je kopalnica na S strani hiše. Ko se talno izklopi, jo niti lojtrca 800W ne reši :?

Ja hiša je neizolirana ytong 40cm, hladen most pod bivalnim delom.

Lp Andrej
JustMe Napisal:Jst lahko samo povem za problem v novogradji z talnim gretjem in pomoči kamina. Zadeva je res takšna kot jo predvideva kolega. Imam ploščice po celem bivalnem prostoru in tam tudi termostat in kamin. Ko zahajcam kamin se kaj kmalu izklopi TČ in s tem talno gretje. Čez vikende ko več uporabljama kamin so tla že kar hladna.
Bom dal primer Nedelja:Termostat na 21°C, talno greje (TČ dela), ker sma bila doma sma zakurila kamin, ki hitro ogreje prostor na 23-24°C in to držima do večera. Ko grema spat še malo naložima. Danes zjutraj se zbudim v 19,8°C mrzlo. Torej kamin je nekje ogreval do 00.00 potem predvidevam da se je vklopla TČ in do 06.00 ni prišlo na 21°. Problem je v tem da se prostor še vedno ohlaja en čas ko TČ že dela. Največji problem pa je kopalnica na S strani hiše. Ko se talno izklopi, jo niti lojtrca 800W ne reši :?

Ja hiša je neizolirana ytong 40cm, hladen most pod bivalnim delom.

Lp Andrej

Sem pričakoval takšen odgovor...sam razmišljam da bi v vsaki sobi imel svoj termostat, ker regulacija oz. pripiranje vej mi ne diši kaj preveč...vsekako bi pa imel kaminsko peč z odvodom toplote še v kakšen drug prostor (vsaj na hodnik mansarde)...vsekakor pa samorazlivni estrih (max4-5 cm).
Sam čakam nov termostat in tega nisem neki posebej nastavljal. Vidim pa začasno rešitev v tem, da nastavim termostat na 25°C in zaprem posamezne veje, kjer mi ne odgovarja da mi grejejo ( bivalni prostori - kamin). To je taka kvazi rešitev.

Lp Andrej
tole je pa tudi malo huda, da ti temparatura do jutra pade pod 20° glede na to, da pred spanjem še naložiš kamin in imaš 24° v prostoru...

- kakšna okna imaš
- koliko izolacije v podstrešju
-...

v času nizke tarife (vikend) kuriš kamin, v ponedeljek, ko je sistem talnega ohlajen pa na "puno" na elektriko v časi VT... računica pa taka... Smile
tico Napisal:tole je pa tudi malo huda, da ti temparatura do jutra pade pod 20° glede na to, da pred spanjem še naložiš kamin in imaš 24° v prostoru...

- kakšna okna imaš
- koliko izolacije v podstrešju
-...

v času nizke tarife (vikend) kuriš kamin, v ponedeljek, ko je sistem talnega ohlajen pa na "puno" na elektriko v časi VT... računica pa taka... Smile

Zdj si pa MODER!

Proti strehi 26cm SF 35, zidovi 40 cm Ytonda in trojna steklo na oknik K=0,7! Kaj ti ni jasno.
Pod bivalnim prostorim kot sem že povedal imam velik hladen most (odprta garaža in previs 1,2m nad kletjo), pa ne spraševat zakaj - zato ker sem tako hotel!
Aja zakaj kurim v kaminu čez vikend - Ja zato ker me čez teden ni doma!!!! Pa zato ker je FAJN! Pa en kamin ne more pokrivat izgub neizolirane hiše pri 0°C ali še manj!!!!

Lp Andrej
nič mi ni jasno... tvoje izgube... Smile zdaj še manj...
ne mi jezit justa...bom huda... :twisted:

v glavnem, ker bomo imeli rešeno na enak način, in ker imamo isto termostat v dnevni sobi, ,me zanima, če bi bilo smiselno ta problem rešiti tako, da dam termostat delat še v spalnico (ki je na drugi strani hiše), torej je med dnevno sobo-jedilnico-kuhinjo, kjer je kamin, in tem prostorom, odprto stopnišče? Ta termostat v dnevnem prostoru pa izklopimo? Po mojem laičnem mnenju bi se temperatura, ki bi nastajala v tem velikem prostoru, ki bi ga občasno grel kamin, porazgubila, preden bi prišla do spalnice, ne? In se termostat ne bi izklopil tako pogosto?

je to smiselna rešitev?
Alea iacta est
triplat Napisal:Dober dan vsem!

Ali mi lahko kdo pove, koliko časa (približna ocena) Vam preteče od vklopa talnega ogrevanja do stanja, ko tla začnejo normalno oddajati toploto? Primer: danes zvečer ob šestih vklopim talno ogrevanje, kdaj bom imel segreta tla na delovno temperaturo? Ali je ta odzivni čas res lahko tudi 24 ur in več (zaradi estriha)?

Če je ta odzivni čas res tako velik, ali ima kdo v hiši poleg talnega tudi radiatorje? Ali je to smiselno? Dobrodošla vsa mnenja in izkušnje.

LP!

Imam talno gretje, izkušnje so naslednje:
Če štartaš iz neogrete hiše traja cca 1 dan, da se segreje. Če pa imaš temperaturo že normalno, potem sploh ne opaziš da si vklopil gretje (ob prehodu kurim na klime). Hišo imam solidno izolirano (12+), vsak dan se mi avtomatsko izklopi gretje (nočni program 19 stopinj, dnevni 23), temperatura pade max 1 stopinjo (zunaj -10) nikoli sploh ne pade pod 22 stopinj, kljub temu, da mi 8 ur gretje sploh ne dela. Edino kar sem moral spremenit v programu je ura (namesto ob 22h izklopim ob 19h, vžig ob 3h namesto 6h).
Ko pa se zunaj temperature močno spreminjajo (ponoči -10, podnevi +5,+7) pa zares nastopi efekt "samoregulacije", nikoli ni prevroče, ravno prav.
Edina stvar, ki je res pomembna je, da postaviš termostat nekam, kjer ni vpliva lokalnega segrevanja (sonce, kamin,...) - ampak to velja tudi za radiatorsko ogrevanje. Moj primer: jaz imam termostat v jedilnici, tam pa imam precej močno luč (250w) in po cca pol ure mi temperatura naraste za cca 0,5-1 stopinjo, ali pa če nas je več v jedilnici se tudi segreje.
Če res hočeš hitro ogreti dvigneš temperaturo vode in so tla topla v eni uri. Jaz ne bi dajal radiatorje, pa jih sedaj imam (stari radiatorji, novo talno).
Talna obloga je pa lahko PVC, je tanjši in zato enako dobro greje kot ploščice, na otip - če hodiš bos, je pa toplejši. Imaš tako vrhunske PVC-je, da ti mora gospodar povedati, da ne gre za ploščice ali parket.
neika Napisal:ne mi jezit justa...bom huda... :twisted:

v glavnem, ker bomo imeli rešeno na enak način, in ker imamo isto termostat v dnevni sobi, ,me zanima, če bi bilo smiselno ta problem rešiti tako, da dam termostat delat še v spalnico (ki je na drugi strani hiše), torej je med dnevno sobo-jedilnico-kuhinjo, kjer je kamin, in tem prostorom, odprto stopnišče? Ta termostat v dnevnem prostoru pa izklopimo? Po mojem laičnem mnenju bi se temperatura, ki bi nastajala v tem velikem prostoru, ki bi ga občasno grel kamin, porazgubila, preden bi prišla do spalnice, ne? In se termostat ne bi izklopil tako pogosto?

je to smiselna rešitev?

Talno gretje je samoregulativen sistem ogrevanja in klasičen sobni termostat tukaj nima kaj iskati.
V dnevni imaš 22°c, ko zakuriš kamin se temp. zraka dvigne preko temperature tal, kar pomeni, da talno preneha oddajat energijo jo pa prične sprejemat. Idea
Dobra vremensko vodena avtomatika je pri talnem ali stenskem ogrevanju edina učinkovita, cenena, energetsko optimalna in enostavna rešitev.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si

Skok na forum:

Zadnje novice

Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat
19.05.2022 ob 13:41:01
Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat
Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat  - Popolnost bivanja v hiši, kjer diši po domu Kje: okolica Bleda Kdaj: v... Beri dalje »
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit
21.04.2022 ob 07:06:17
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit Dobrodošle stranke vseh bankUjemite nizke obrestne mere in... Beri dalje »