Splošno > Sam svoj mojster
Vzdrževanje avtomobilskega akumulatorja

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vzdrževanje avtomobilskega akumulatorja
franci007 Napisal:Samojed absolutno je velikokrat razlog za okvaro alternatorja kriv posredno tudi akumulator.Največkrat se zgodi,da po popravilu alternatorja,če ne napolniš akumulatorja pride v prvem trenutku do take obremenitve,da se lahko okvara zaradi preobremenitve lahko takoj ponovi.Sem pa sam videl kaj je naredilo z alternatorjem,ko se je šofer kamijona pripeljal iz Nemčije kjer so mu ukradli akumulatorja.

Tukaj bi jaz prej krivil alternator. Zakaj? Slab in prazen akumulator ni sposoben "požreti" veliko toka ob isti napetosti. Dober, a prazen akumulator (kar se ti lahko zgodi z novim, ki je 14 dni stal v avtu na mrazu) pa je. Obratna zgodba je pri vžigu. Dober akumulator je sposoben dat veliko toka ob malem padcu napetosti, slab pa ne. To se odraža na hitrosti vrtenja štarterja in posledično "kvaliteti" vžiga avtomobila. Če je z alternatorjem vse v redu, ima svoje omejitve. Problem nastane, ko se npr menja regler in paše nek drug, vendar je v osnovi narejen za povsem drug tip oz. moč alternatorja. Meni osebno alternator ni crknil še na nobenem avtu, pa smo vžigali na kable, polnili prazne akumulatorje, ki smo jih na pikniku z musko spraznili itd. Kot sem rekel, mogoče alternator lahko skuri dober akumulator ali pa akumulator, ki ima eno celico v stiku. Vendar slednji običajno ni sposoben vžgat avta, tako da tudi ta varianta odpade.

Moje mnenje pač. Nisem avtoelektričar, sem pa po izobrazbi elektro stroke in ljubiteljski mehanik. Če si to doživel enkrat, je lahko slučaj. Če si pa večkrat, pa težko ugovarjam, le vzroki me zanimajo.

P.S. - s kamionom brez akumulatorjev pa verjamem da ga je skurilo. Ni narejen da dela solo. Piše v vsakih navodilih. ČE sem ironičen - brez akumulatorjev in crkne alternator - akumulator ne more biti vzrok.

Običajno pri alternatorju crkne regler ali ščetke. Ta okvara se ne more ponovit, če je dobro zrihtan. Zaradi preobremenitve lahko crknejo edino diode.
LP,
Samojed
Samojed nčem ti soliti pameti ampak se službeno dnevno ukvarjam dnevno s takimi primeri.Kar si povedal glede regulatorja napetosti pri alternatorjih je pri novejših vozilih celo nemogoče menjati regulatorje med sabo saj imajo poleg same regulacije tudi druge funkcije pri delovanju samega vozila in elektronike.Pri starejših vozilih pa načeloma ,če jih lahko fizično pritrdiš na drug tip alternarorja in imata oba alternatorja vzbujevalne diode lahko menjaš saj so vsi regulatorji narejeni za večje moči.Pri preobremenitvi pa velikokrat crkne tudi stator pa seveda diode.Dnevno imam stike z vsaj dvajsetimi električarji po Sloveniji in jih zalagam z deli tako,da je to moja profesija.Glede akumulatorja pa je tako ,če si predstavljaš vodno pumpo pa točiš v sod ,ki pušča se mora pupa skozi matrat,da skozi polni sod.Pri akumulatorju in alternatorju pa je isto.Zmotno ljudje ,če s kabli pomagajo vžgat drug avtomislijo da mora avto dajalca elektrike takrat biti vžgan.Pravilen postopek je ta ,da povežeš med sabo akumulatorja nato pa vžgeš avto dajalca elektrike za par minut nakar ga obvezno ugasneš.Šele potem avto ,ki rabi pomoč vžgeš.Avto ima akumulator tudi zato,da pri trenutnih špicah porabe razbremeni alternator z dodatno akumulacijo.
Breze veze da se kregava. Tudi sam sem se in še veliko ukvarjal tudi z eektriko v vozilih. Profesionalno pač ne, razen ko sem moral avtoelektričarjem dokazovati kdo ima prav. Ne dvomim v tvoje znajnje, da ne bo zamere, vendar sem imel par primerov "na nož". Najhujši je bil ta, da mi v eni sapi trdi, da ima avtoradio tako dobre zaščite, da ga ne moreš skurit, ko je crknil, je pa trdil da imam kratek stik na inštalaciji. Meril je pa tuljavo kretnice in trdi da ima "šlus"!!!

Kakorkoli, strinjal se pa boš, da so sodobni akumulatorji manj trpežni, a hkrati zaradi več elektronike in posledično večje porabe in polnjenja mnogo bolj obremenjeni, zato je v povprečju 5 let delovanja že zelo dobra letnica.

Kar se pa prejšnje debate tiče - za novejše ne vem, ker imam same stare gare, a v starejših vozilih z našega trga jih je itak pol imelo iskrine alternatorje, ki pa so celo zelo dobri, da ne bo kdo mislil da šimfam Big Grin
LP,
Samojed
Ja seveda noben akumulator ne zdrži več toliko kolikor so zdržali včasih.Pri tolikih porabnikih je tudi pri novejših alternatorjih izhodna napetost od 14,5 pa do 15V včasih je pa bil malokater alternator z izhodno napetostjo več kot 14V,kar pa sedaj mnogo bolj vpliva na življensko dobo.Pozna se tudi pri žarnicah,pa še cel dan luči gorijo pa pravijo včasih sem pa vsake dve leti menjal žarnico.
Se pa strinjam o kvalitetih proizvodov Iskre ,ki so v tujini bolj priznani kot pri nas.Malokdo ve ,da je Iskra prisotna pri prvi vgradnji pri večini proizvajalcev traktorjev in pa najbolj prestižen Mercedes Maybach....
Iskra je kvaliteta,zato velikokrat boljše par eur več za iskrin zaganjač kot pa poceni zaganjače iz vzhodne evrope.Razmerje cena-vzdržljivost je vsekakor v prid Iskre.
Točno tako. Tudi pri starih in deloma novih romunski in podobnih traktorjih (univerzal in podobno) je prva stvar, ko trektor noče vžigat, menjava štarterja za iskrinega. Razlika je ko noč in dan glede hitrosti obračanja motorja.

Pa glede napetosti - ja to se pozabil prej napisat - zaradi dvignjenih napetosti se akumulatorji prefilavajo, kar poveča med drugim tudi izgubo vode. Sam imam vse akumulatorje takšne, ki se jih da odpreti (ko odstraniš nalepko na njemu Big Grin ).
Ena smešna za razmislek - Če bi ti akumulatorji res bili brez vzdrževanja, zakaj pri enem, ki ima na vhu kontrolno "očesce" piše - zeleno= napolnjen, rdeče=izpraznjen,črno oz. nič = dolij elektrolit.

Skratka, vzdrževanje akumulator rabi. Kdor si ga upa odpret prav, kdor ne pa tudi prav. 3 do 5 let bo obema zdržal ob normalni uporabi, kar je več je pa vse gratis.
LP,
Samojed
No vidiš pa se vseeno strinjava...ha,ha....
Big Grin Big Grin Big Grin
LP,
Samojed

Skok na forum:

Zadnje novice

Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
09.10.2019 ob 11:03:14
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
V podjetju Lumar v soboto 12. oktobra med 10.00 in 16.00 uro pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo predstavili hiši, ki sta... Beri dalje »
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
07.10.2019 ob 07:59:04
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
Dom je tam, kjer se počutimo prijetno in varno. To je prostor, kjer se lahko sprostimo, odmislimo vsakodnevne tegobe in zadihamo s... Beri dalje »
Otroška soba v mansardi
03.04.2018 ob 18:21:19
Otroška soba v mansardi
Marsikdo reče kaj pa je takega narediti otroško sobo v mansardi. Glavno je, da sobo okrasimo z nekaj junaki iz risank in to je to. Je res, da je to... Beri dalje »