Splošno > O cenah materiala in storitev
Ali obstajajo pošteni izvajalci gradbenih del?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ali obstajajo pošteni izvajalci gradbenih del?
Popisi so zelo šibka točka slovenskega gradbeništva in nesmiselno je, da jih delajo izvajalci. Zakaj? Zato, ker je to dokaj zamudno opravilo, ker je tehnična dokumentacija velikokrat nepopolna (projekti se 'štancajo' le za pridobitev dovoljenja), predvsem pa zato, ker zelo močno primanjkuje izkušenih operativcev iz prakse, ki natančno poznajo detajle pri gradnji in vse to lahko zajamejo v popisu.

vsekakor pa naj bo popis za objekt le eden (ne jih dajat delat izvajalcem) in kot tak osnova za ponudbo.

LP!
Se strinjam s tabo popisi so nateg d.o.o.!!!!
triplat Napisal:Popisi so zelo šibka točka slovenskega gradbeništva in nesmiselno je, da jih delajo izvajalci. Zakaj? Zato, ker je to dokaj zamudno opravilo, ker je tehnična dokumentacija velikokrat nepopolna (projekti se 'štancajo' le za pridobitev dovoljenja), predvsem pa zato, ker zelo močno primanjkuje izkušenih operativcev iz prakse, ki natančno poznajo detajle pri gradnji in vse to lahko zajamejo v popisu.

vsekakor pa naj bo popis za objekt le eden (ne jih dajat delat izvajalcem) in kot tak osnova za ponudbo.
LP!

Tu si @triplat "zadel žebljico na glavico". Bravo!

Težava pa se je začela pred davnimi časi.
In začela se je - v šolah!
Žal. :evil: :evil: :twisted:
Eden zelo "važnih" predmetov v gradbeni šoli je bil predmet "kalkulacije". V gradbeni opreativi, pa je bil tedaj "kalkulant" BOG I BATINA in celo direktor firme ali finančnik, sta se do kalkulanta obnašala zelo spoštljivo.
Sta že vedela zakaj! :oops:

Izdelava kalkulacije je temeljila ( tudi danes bi morala - ampak ni več tako ) na detajlnih popisih in preračunih vsake delovne postavke posebej. Da se je to izračunalo, so obstajali posebni obrazci, kjer je bilo upoštevano malo da ne vse.

Za primer: koliko stane, da 1 NK delavec s samokolnico prepelje 3m3 zemlje na gradbišču na začasno deponijo, ki je oddaljena 35m, hkrati pa je teren dvignjen za 4m?

Boste rekli " temu papežu se je skisalo". :lol: :lol: :lol:
Pa se mi je res? Confusedhock: Cry

Danes bo "majster" mal gor proti mojemu šefu pogledal, se popraskal za ušesom in pri sebi računal:
- 1m3 je 20 karjol, naloži 15 lopat 2min, pelje karjolo in skipa 2min, 1min da je nazaj pri kupu. To je 5min za "furo". 3m3 krat 20 fur je 60 fur po 5 min je 10 ur dela.
Mojemu poljaku dam 4€/h, je potem to 40€, pa za obleko mu moram še dat, pa malica stane, pa še meni mora kaj ostat, pa davek, pa ..... . Evo gazda to bo 80€.

Ne bi sedaj v detajle. To se danes naredi z mašino, ampak zgolj za primerjavo gre.

Včasih pa so obstajale GRADBENE NORME. Vsak korak, vsaka faza dela je bila ovrednotena. Bili so podani različni faktorji, na osnovi katerih se je dalo ob določeni ceni ure za posamezno kategorijo delavca natančno izračunati njegovo vrednost, oziroma ceno.

Če bi zgornji primer računal po teh GRADBENIH NORMAH bi bila cena zelooooo drugačna - seveda bistveno nižja.

Pravim če bi! :?
Pa ne morem. :evil: :twisted:
Se ne da. :evil: :evil: :twisted:

Teh norm - vsaj veljavnih in priznanih ni več. Ni pa tudi cene dela. Razne zbornice imajo sicer neke "priporočene cene" ampak to ni to. Koliko je cena dela NK ( nekvalificiranega ) delavca ? Koliko je cena (PK) polkvalificiranega delavca? Koliko je cena KV (kvalificiranega) delavca ?

Skratka "MEGLA" in to zelooooooo gosta! :evil: :twisted: In nekaterim to ustreza!
Komu? Ne bom tu o tem!

In na koncu je še drugi vidik težave.
Ko povprečno plačani slovenec ( neto dohodek 1200€ za 176h polne mesečne obveze ) preračuna, da je njegova neto ura 6,81€, da pa bi moral poljaku oziroma njegovemu "majstru" za 1h prevažanja zemlje v samokolnici plačati 8,0€ - ja tedaj se slovencu "naredi tema pred očmi".

In čisto za konec. Popis ni " NATEGA d.o.o.". Daleč od tega. Vsaj tisti popis ne, ki je narejen strokovno in kvalitetno. Do takega popisa pa se žal ne pride po "copy - paste" varianti, ampak ga je treba za vsak objekt narediti posebej. To pa vzame čas, čas pa stane.

In res čisto na koncu - pa smo spet na začetku, kdo naj naredi popis? Arhitekt - projektant sigurno ne. Gradbeni ing. konstrukter/statik, še manj. V ekipi manjka gradbeni tehnik, ki naj bi to znal in delal. Tega pa v večini primerov ni. Če pa že je, o tem nima pojma - saj ga v šoli po letu 1987 tega sploh niso več učili.

In krog je sklenjen. :evil: :twisted:

In če se komu da, le vprašajte vašega "mojstra" če vam zna obrazložiti cenovno postavko nekega dela. Zakaj je 1m2 grobega ometa stene, recimo ravno 5,6€/m2 in zakaj ne recimo 4,8€/m2.

Z odgovori verjamem da ne boste zadovoljni, če jih boste sploh dobili in če v tistem trenutku "mojstru" ne bo "čudežno" zazvonil telefon in bo moral "at takoj" na nujen in neodložljiv sestanek.
Papez, Pokrovka, seveda se strinjam z vama obema. Tudi kupci/naročniki so nateguni, pa še kakšni.

Moje izkušnje, ki sem jih deloma opisal se nanašajo na gradnjo družinske počitniške hiše na Štajerskem, deloma na dela, vezana na adaptacijo stanovanja v Ljubljani, deloma pa na resnične zgodbe, ki jih dnevno srečujem v svojem poslu :twisted:

Sam sem se priklučil Forumu (in tej spletni strani) iz razloga, da bom dobil informacije, ki jih potrebujem pri adaptaciji moje hiše v Pirničah.

Če bi mislil, da katerega od izvajalcev ne bom kasneje preklinjal, bi bil butl. Bi pa rad dobil izvajalce, s katerimi so bili tudi ostali zadovoljni. Vsi imamo sredstva limitirana, tudi jaz in zato tudi iščem različne načine plačila (DURS in njegovi me načelo ne zanimajo Big Grin ).

Evo toliko,

LP Ivo
Johan_R,
a boš adaptiral v bližini pokopališča!!! Katere Pirniče so to??

Sem iskal "List Kalkulacij za zidavo" ; ga nisem našel, še iz SGŠ! Ga ima bolj za spomin, kot kaj drugega!!! Big Grin Big Grin :evil:
Lep pozdrav
Bravo @Johan_r!

Neverjetno koliko gradbenih firm je nastalo v kratkem cajtu....."mali miljon" firm.....gazda nabavi štiri delavce,kupi zidarsko orodje,karjolo in evo majstre na delu Smile

Če pošteno plačaš nekaj,naj bo to tudi pošteno narejeno.....je treba biti zajeban pri takih zadevah,če ne te olupijo :!:

Vsekakor pa se najdejo tudi res pravi majstri za pošteno ceno.....sam kaj ko pride konkurenca in dela "za pol manj denarja" :|
Švas_mojster Napisal:Bravo @Johan_r!

Neverjetno koliko gradbenih firm je nastalo v kratkem cajtu....."mali miljon" firm.....gazda nabavi štiri delavce,kupi zidarsko orodje,karjolo in evo majstre na delu Smile

Če pošteno plačaš nekaj,naj bo to tudi pošteno narejeno.....je treba biti zajeban pri takih zadevah,če ne te olupijo :!:

Vsekakor pa se najdejo tudi res pravi majstri za pošteno ceno.....sam kaj ko pride konkurenca in dela "za pol manj denarja" :|

In potem je pač temu primerno tudi narejeno. :evil: :twisted:

In kdo je potem "kriv"?

Tisti ki "dumpingira" in samo z CENO prepriča stranko, ali morda stranka, ki NAIVNO pričakuje, da ji bo nekdo nekaj naredil za "MALE PARE"? :roll:
papez46 Napisal:
Švas_mojster Napisal:Bravo @Johan_r!

In potem je pač temu primerno tudi narejeno. :evil: :twisted:

In kdo je potem "kriv"?

Tisti ki "dumpingira" in samo z CENO prepriča stranko, ali morda stranka, ki NAIVNO pričakuje, da ji bo nekdo nekaj naredil za "MALE PARE"? :roll:

Nihče....
Pozdravljeni!
Rad bi delil slabo izkušnjo z izvajalcem Tadejem Fidlerjem s.p., ki izvaja dela pod dvema nazivoma podjetij, in sicer Agro-Metal Produkt in Dom servis plus. Tadej je zelo organiziran, usposobljen in priden podjetnik, po mojih izkušnjah pa ne sprejema upravičenih kritik, zaradi česar sem se odločil da opozorim potencialne naročnike. Izdelal mi je teraso nad garažo z nadstreškom, zelo lično, a ne brez napak...naslednje leto so se desje ukrivile (lahko posredujem slike), in sicer tako močno, da so potrgale vijake. Po dolgotrajnem prigovarjanju je Tadej le prišel in popravil (zgolj privijačil, ukrivljene deske ga niso motile). Zadeva je bila rešena do naslednje pomladi, ko so deske spet trgale vijake. Prav tako je v prekate polikarbonatne strehe prišla voda, in pustila velik madež na sterehi. Tadej je obljubil, da bo zadevo saniral..po letu in pol še ni, pa tudi ne bo..ne želi popravljati svojih napak..pravi naj se obrnem na pristojne institucije..Zaradi premajhnega naklona strehe voda zamaka z zadnje strani in škropi po fasadi...tudi ko sem mu dal izdelati nadstrešek za avto ni šlo brez napak..voda v polikarbonatu..in ob reklamaciji naročilo meni, da naj splezam na streho in privijem vijake? Sem mar njegov pomočnik?? Dal sem mu pa še eno delo, hidroizolacijo hiše...zelo dobro je izvedel dela, ni kaj..tudi ugodno..a se je spet zalomilo, ko mi je skoraj pretrgal elektriko in sem ga..moja napaka malo grdo pogledal...in zamera da je ni na svetu..zaradi grdega poogleda in besede "ali bo to sploh še delalo", sem ga menda tko prestrašil..da..Ne vem..a nimam pravice vprašati, kaj so delali, in če bo še delali, ko mi v istem dnevu na razdalji dveh metrov 2 x izruva električni kabel??? No..tako jezen je bil..da spet ne želi dokončati posla...ob izkopu je odstranil stopnice..samovoljno dvignil teren (odtoke za meteorno vodo) in ..noče vrniti stopnic bna isto mesto..čeprav jih je on odstranil...

Vsekakor povdarjam, da dela lično, organizirano, hitro...napak pa ne odpravlja!!! Pa nič se mu ne sme reči, ker ... torej bodite pozorni. Zdaj prodaja kmetijsko mehanizacijo..bodite previdni....

moj naslov:
Ocepek.Andrej@gmail.com
Jarška cesta 6, 1000

Vsi objekti so na ogled..
Ti pa mu še kar naprej daješ delo.....jao
Verjetno da spet ne more biti tako grozen, kot se ga opisuje.

Skok na forum:

Zadnje novice

V Slovenj Gradcu na ogled individualna hiša Lumar
19.11.2019 ob 12:03:06
V Slovenj Gradcu na ogled individualna hiša Lumar
V podjetju Lumar v soboto 23. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo dan odprtih vrat individualne hiše Lumar, katere... Beri dalje »
V radiatorju šumi
07.11.2019 ob 12:28:59
V radiatorju šumi
Svetujemo, kako pravilno odzračiti radiator in rešiti še ostale nevšečnosti z ogrevanjem.   Okvare... Beri dalje »
Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
23.01.2018 ob 11:35:41
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
Podjetja s(m)o ljudje, zato je zelo pomembno, da se na delovnem mestu počutimo dobro, saj današnji sodoben in hiter tempo življenja narekuje, da... Beri dalje »