Splošno > O cenah materiala in storitev
Ali obstajajo pošteni izvajalci gradbenih del?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ali obstajajo pošteni izvajalci gradbenih del?
Se strinjam, ampak danes je samo cena važna.Ljudje ne razumejo da je še vedno, mal denarja mal muske.To je bilo in bo.

Potem po izvedenih delih pa pravijo, joj, če bi vedeli.

papez46 Napisal:So, so, brez skrbi.

In ni jih tako malo.

Ampak o njih se ne govori. Sami se ne reklamirajo, ker imajo dovolj dela.

Dokler pa bomo kupci ali investitorji vedno in samo gledali na ceno (žal je tudi pomembna - ni pa najvažnejša / kar večina ugotovi prepozno ), toliko časa bo prostor na trgu za vse mogoče nategancije in goljufije.
gupi Napisal:Se strinjam, ampak danes je samo cena važna.Ljudje ne razumejo da je še vedno, mal denarja mal muske.To je bilo in bo.

In ni jih tako malo.

Dokler pa bomo kupci ali investitorji vedno in samo gledali na ceno (žal je tudi pomembna - ni pa najvažnejša / kar večina ugotovi prepozno ), toliko časa bo prostor na trgu za vse mogoče nategancije in goljufije.
Mislim pa da ni vse v ceni, ker so mojstri ki nikakršno kvaliteto zelo drago zaračunajo. Ni vedno malo para malo muzike, je lahko tud dosti para za tišino.
Pred izbiro izvajalca si je potrebno ogledati tudi njegove reference in se pogovorit z stranko, brez vednosti izvajalca.
dobro jutro.
joža Napisal:
gupi Napisal:Se strinjam, ampak danes je samo cena važna.Ljudje ne razumejo da je še vedno, mal denarja mal muske.To je bilo in bo.

In ni jih tako malo.

Mislim pa da ni vse v ceni, ker so mojstri ki nikakršno kvaliteto zelo drago zaračunajo. Ni vedno malo para malo muzike, je lahko tud dosti para za tišino.
Pred izbiro izvajalca si je potrebno ogledati tudi njegove reference in se pogovorit z stranko, brez vednosti izvajalca.

Mislim, da tukaj ni govora o raznih "domačih" mojstrih, ter stricih in žlahi, ki dela usluge, ali zato ker so v penziji še nekaj delajo.

Tu je mislim bilo govora o firmah, podjetjih ali samostojnih podjetnikih.

Za to, kar pa navajaš - da si je treba reference ogledati, je pa tudi bolj tako-tako.
Ne predstavljam si, da bi lahko laik, oziroma nestrokovnjak na nekem področju lahko kompetentno ocenil delo mojstra na nekem področju.

In ker se laiki to grejo - vidijo pa le fasado in šminko na referencah - ne vidijo pa vsebine in bistvenih elementov, ki so pogoj za kvaliteto, je še vedno tako kot je.

In žal te bom razočaral. Žal je veliko v ceni. Res ne vse, je pa veliko. In cena pravega mojstra je odraz njegovih izkušenj, je odraz kvalitetnega orodja ki ga uporablja za obdelavo kvalitetnega materiala.
In dejstvo je, da izvajalec, ki dela po gornjih principih nikakor ne more biti poceni.
Drugo vprašanje pa je, ali si, in kdo si kvaliteto lahko privošči. Ampak to je že druga tema.

Pa saj veš kako pravijo tisti z majhnimi? Ni vse v velikosti - tehnika je važna. Tisti z primerno velikimi pa so ponavadi tiho in si mislijo svoje. :oops:
Mislim, da ni recepta kako se izogniti nepostenim izvajalcem. Midva sva imela 3 ponudbe od izvajalcev gradnje na kljuc in sva se odlocila za drazjegam, ker je najbolj pregledno predstavil pogodbo in predracune za posamezne sklope dela.
V zacetku smo se zmenili za avans ter to vpisali tudi v pogodbo, v kateri je bilo navedeno, da se placuje po koncanju posameznih sklopov, saj je imel doticni podizvajalce, katere mora pac placati. Nama je bilo to razumljivo in sva pridno placevala sproti, dokler ni prosil za zadnji sklop zopet avans vnaprej. Ker je do takrat delal v skladu z roki sva nakazala skoraj vso vsoto in s tem dnem so se dela na hisi koncala in zacela se je kalvarijam ki ni resena do danasnjega dne. Vmes so hodili podizvajalci na vrata za placilo, a midva sva placala ze tej firmi. V nasi drzavi ga ni organam ki bi stopil taksnim prevarantom na prste in vsi te posiljajo na sodiscem, kjer pa vemo koliko casa trajajo in koliko stanejo tozbe. Tega denarja sedaj nimava saj morava placati drugega izvajalca, da konca dela in popravi njegovo slamparijo.
Sedaj veckrat razmisljam, da bi raje izbrala izvajalca, ki je prinesel ponudbo napisano na roko in na zmeckanem papirju. Pac ljudje se vedno pademo na lepo urejene ponudbe in na prazne besede.
Gre za VKP ČRETNIK d.o.o. iz Sempetra.
papez46 Napisal:
joža Napisal:

In ni jih tako malo.

Mislim, da tukaj ni govora o raznih "domačih" mojstrih, ter stricih in žlahi, ki dela usluge, ali zato ker so v penziji še nekaj delajo.

Tu je mislim bilo govora o firmah, podjetjih ali samostojnih podjetnikih.

Za to, kar pa navajaš - da si je treba reference ogledati, je pa tudi bolj tako-tako.
Ne predstavljam si, da bi lahko laik, oziroma nestrokovnjak na nekem področju lahko kompetentno ocenil delo mojstra na nekem področju.

In ker se laiki to grejo - vidijo pa le fasado in šminko na referencah - ne vidijo pa vsebine in bistvenih elementov, ki so pogoj za kvaliteto, je še vedno tako kot je.

In žal te bom razočaral. Žal je veliko v ceni. Res ne vse, je pa veliko. In cena pravega mojstra je odraz njegovih izkušenj, je odraz kvalitetnega orodja ki ga uporablja za obdelavo kvalitetnega materiala.
In dejstvo je, da izvajalec, ki dela po gornjih principih nikakor ne more biti poceni.
Drugo vprašanje pa je, ali si, in kdo si kvaliteto lahko privošči. Ampak to je že druga tema.

Pa saj veš kako pravijo tisti z majhnimi? Ni vse v velikosti - tehnika je važna. Tisti z primerno velikimi pa so ponavadi tiho in si mislijo svoje. :oops:
saj tudi nisem imel v mislih domače mojstre ipd. Res je da ne morem strokovno ocenit, če je fasada narejena po predpisih proizvajalca. A s tem ,ko si ogledam reference, že dobim neko grobo sliko o mojstru. Nato si sliko izpopolnim z pogovori strank. Kako so zadovoljni z izvedbo, odnosom, izdelkom po nekem času, pa še kaj se najde.
Z prejšnjim postom nisem mislil povedati to, da so poceni mojstri, dobri mojstri, ampak se hotel poudariti to, da se znajdejo med dragimi, torej kvalitetnimi mojstri tudi šalabajzerji. In to velja za vse faze gradnje. Ni samo lepa in draga ponudba zagotovilo za kvaliteto, ker tudi šalabajzer zna računat, pa ponudbe konkurence prebrati.
Torej včasih tudi tisti s ta majnšim in dobro tehniko zajebe. Big Grin
dobro jutro.
Jaz imam s svojim zidarjem odlično izkušnjo. Držal se je vseh dogovorov, postavil realno ceno, naredil kvalitetno. Vedno je bil dosegljiv, dojemljiv za manjše popravke, glede na načrt. Ker dela tudi fasade in marsikaj drugega, bo pri meni delal skoraj vse. Odvodnjavanje, greznico, teraso, fasado, kot je že omenjeno,.... Zdaj je hiša narejena do III. gr. faze.

Ko je znanec, ki se ukvarja z ogrevanjem, torej pozna veliko zidarjev, ker je skoz na terenu, prišel na našo hišo, je samo obnemel. Takoj me je prosil za kontakt zidarja, ker bo nekdo v njegovi družini zidal...

Skratka, obstajajo tudi dobri zidarjiSmile.

Ja, in z nadzornikom zelo vzorno sodelujeta. Če je v dilemi ga pokliče in ga vpraša za nasvet. Sicer pa delata tako, da se vse dogovorita vnaprej in zidar dela samo po njegovih navodilih.
Tudi moja izkušnja je takšna in res hvala forumašu, ki mi je svetoval Seada.

Še na Silvestrovo je prišel in pregledal stanje in popravil par stvari, predvsem pa preprečil katastrofo v kanalizaciji, ker mi je nekdo porinil tervol v cev.
Žal sem pozabil, kdo mi ga je priporočil, vsekakor pa 100x hvala.
cace Napisal:
kva-spet Napisal:Izhajam iz trditve nekega direktorja gradbene firme: "Gradbeništvo je danes ena sama velika goljufija!"
Dobiček se kuje na osnovi preplačanega materiala, ur ali dodatnih del.

O neki že objavljeni negativni izkušnji z gradbinci se ne bom ponavljala. A ko zgodbo pripovedujem skoraj vsak od njih pozna nekoga, ki so ga že prinesli naokoli, če se milo izrazim.

Sprašujem vas kot stranke oziroma tudi gradbince, ali poznate poštene zidarje? Se da peljati gradbeno firmo na pošten način? Je možno preživeti s firmo, ki ima za geslo: "za pošteno delo pošteno plačilo", ki posluje brez laži o količinah materiala, urah in rokih?

Je to v današnjih časih sploh mogoče? Poznam zidarja, specializiranega za zaključna dela, ki jih opravlja res kvalitetno. Ali bo preživel v teh časih, če bo začel na svoje, kot si želi? Vem pa, da ne laže in je pošten.

Polonca

Zato pa je nadzornik, ki kontrolira dejansko količino in kakovost vgrajenih materialov.
Drugi pogoj, ki sem ga jaz iskal pri izvajalcih je: nobenih avansov. Tudi jaz na šihtu nisem plačan za vnaprej. Če nima toliko zaledja, da nabavi material, potem ni kaj prida.

O poštenosti ne bom govoril ker vsak zase ve,naj drugi sodijo, lahko rečem da kot s.p. nimam težav s strankami,redno imam delo,redno plačujejo,nisem pa bogat in ne bom obogatel ker delam s svojimi rokami,firmo je možno preživeti samo tako da delaš kvalitetno s pošteno ceno,in stranki vedno predočiš stroške izvedbe in materiala,ponudiš ji tudi alternativo da sama nabavi material če se pač boji da ne bo oguljufana,material se vedno obračuna po porabi ki se ponavadi da zelo natančno predvidet.
Pravite nobenih avansov!To pa tako gre vsaj pri nas, za naročene vgradne materiale(da ne imenujem materiale in se ne reklamiram) ki jih stranka izbere prek nas, mora vplačati 100% avans,zato ker niso vse stranke poštene in se lahko hitro premislijo in izmišljujejo,zato je to varovalo,ostalo pa itak plača po opravljenem delu in ne gre se tukaj za zaledje in da zaradi tega obrtnik "ni kaj prida",mi lahko založimo za celo privat hišo za ves material kadarkoli,a kdo nam garantira v današnjem času da bomo dobili nazaj uložena sredstva,sodišča počasi meljejo,stranki pa ne moreš nič, ko ugradiš material zato se je treba zaščititi.
Vsak pa naj se pozanima za obrtnika ki ga najema,zahteva reference,zahteva lahko natančen predračun,sklene tudi pogodbo,predvidi tudi pogodbeno kazen in se zaščiti od slabih mojstrov in izvajalcev,najame nadzor in td.
Presodite sami če ni tako!
tudi stranke niso zlate kot se delajo :mrgreen:
Eni so stranke, eni so pa sračke :wink:
tudi pri nas je bilo zelo podobno, kot piše nesa je pa težko oziroma riziko na obeh straneh. jaz svojega majstra za gradnjo ne priporočim nikomur kar hudo mi je koliko žrtev bo še našel za svoj nateg

lp
pinca Napisal:tudi pri nas je bilo zelo podobno, kot piše nesa je pa težko oziroma riziko na obeh straneh. jaz svojega majstra za gradnjo ne priporočim nikomur kar hudo mi je koliko žrtev bo še našel za svoj nateg

lp

Olajšaj ostalim trpljenje.... povej kdo je in kaj je zasral.
papez46 Napisal:Za to, kar pa navajaš - da si je treba reference ogledati, je pa tudi bolj tako-tako.

Japjade!

Oprosti, sem nov na forumu, vendar zaradi odnosa tvojih/vaših stanovskih kolegov, se pojavlja največ vprašanj, reklamacij, objav šalabajzerjev, nakupov materialov v lastni režiji, nadziranja del s strani PLAČNIKOV, "črnih list" izvajalcev, ...

Vsi ki so do sedaj delali na moje naročilo, za moj denar, do se deklarirali za "astrofizke", delali so pa tako, kot da nimajo strokovne izobrazbe ali priučenih znanj:

- zidarji so pozabli pljabe in pravokotnike, ob miljavžent kubikih lesa in desk, ki so se valjali na gradbišču, se jim ni ljubilo zašolat preklade, kakor je bila zarisana v PZI-ju, ker gotove te dolžine ni bilo za dobit in so mi naredili za 20 cm manjšo odprtino za okno,
- tesarji so me hoteli nategniti vlažnim in gnilim lesom za rušt in deskanje,
- krovec mi je štukal bakrene odkapnike pri oknih v kukrlijih, zraven pa odnesel 3 cele plate bakra (je butl mislil, da ne znam računat),
- mizar je vzel 80%-ni avans in mi omaro delal 15 mesecev,
- za montažo navadne pipe na umivalnik računati 50 EUR je "too much",
- keramičar mi je nabil nivedurja za izravnavo tako, da ga je bilo na eni strani stene 3 cm, na drugi pa 3,5 cm (pa ni bilo nebene grbe, pukla ali podobnega v steni - preverjeno z MOJO novo Alu letvijo,
- parketar je sredi dela odšel na delo v Nemčijo, mene pa pustil s svojim vajencem, ki ga je zaposlil teden dni, predem je prevzel naričilo,
- strojnih estrihov po preizkusu s kroglico mi niso poskusili niti zaračunati,

... cel dan bi lahko pisal. Za cele romane je tega.

1.
denar je naročnikov in bo menjal lastnika samo pod pogojem, da je delo narejeno tako, kot sva se dogovorila. Če nima lastnega kapitala naj gre delat v fabriko ali k zasebniku, stari obrtniki so si pa že ustvarili kapital za "trajna obratna sredstva", samo lažje je "mrknit" z gradbišča, če je plus na njegovi strani.

2. uporabljal bo materiale, za katere sem prepričan, da so sodobni, ustrezajo novim standardom, ... . Pričakujem, da se na tem področju izobražuje (za to ima OZS ali GZS).

3.
OZS je pred leti uvedla "mojstrske izpite". Bilo bi fino, če bi jih pričela tudi odvzemati. Danes se že vsak deklarira za d.o.o., ki naredi vse i svašta. Nabere nekaj delavcev, ki jih odpustijo "taveliki" in mislijo, da so dobili šolan kader (V., VI. ali VII. stopnja). Pa v lov na "ovce ki nosijo novce". Potem pa klik in jih ni več nikjer, ti se ja _ebi dalje.

4.
Gradbeni posli so do leta 2008 cveteli in "ovce ki nosijo novce" so bile vse pripravljene kupiti, samo da ima 4 stene in se lahko biva, pa čeprav po 4.500 EUR/m2 (zvečer sta si pa s sosedom na balkonih (vsak svojem) cigareto z enim vžigalnikom prižigala. Tako blizu sta si bila oba objekta).

In ste se razvadili, denarja kot dreka, saj so tukaj "ovce ki nosijo novce".

Ni več, slo, adijo (ali kot pravi moj prijatelj Mirko Bosanac: "Prošla baba sa kolačima".

Samo vi lahko naredite red v svojih vrstah. Zatevajte strokovno izobraženost, izpite, izobraževanje, postavite pogoje za opravljanje obrti oz. dejavnosti d.o.o.-jev, ... .

In postavite transparentne CENE!

Tudi jaz iščem izvajalce. Projekt je velik, denar pa moj. Veliko pa ga bom moral vrniti tudi banki, ki ima hipoteko na moji hiši. Naj dobim "šalabajzerje", da jo uničijo, razvrednotijo?!

Ne!

Pokaži, kaj si naredil (pa ne samo enega objekta, najmanj 10), povej kakšni so tvoji delavci, pokaži mi svojo delavnico in predvsem: POKAŽI MI SVOJE ORODJE!

Šele nato se začneva pogovarjati o finančnih pogojih.

Uf, sem čist zadihan! Brez zamere, za to, kar vam delamo naročniki, ste si izvajalci krivi sami.

LP, Ivo
Johan_R,
v enem prejšnem postu je "Terakota" napisal : eni so stranke , drugi sračke!! :lol:

Imaš kar precej prav; pojavlja se mi vprašanje : Kdo se odloči za nekoga?? Verjetno ne izvajalec za investitorja!! Ali se motim??
V kolikor se boš držal napisanega , boš res primerno zgradil hišo.

Johan_R, v gradbeništvu obstajaji tolerance oz. odmiki od plajbe in "tvoje nove AL letve"".!
Nisem najbolj razumel tvoj odgovor glede gradnje : Ali je že končana ali šele boš gradil?
Smer komentarja se nanaša na odločitve investitorjev, ki nočejo imeti primerno izdelane dokumentacije. Sami izvajalci, so potem na suhem, če nimajo načrta kako in kaj!

Inv.:Če se navežem na streho: Ravno streho bomo imeli!
Nadzor: Ja kakšno pa? Imate načrt? Materiali?
Inv.: Ja zakaj pa, saj pa ja znajo narediti ravno streho s SIKO!!
Takole nekako se mi je zgodilo na objektu. Če se navežem na armaturo : Ja saj mi boste sina čisto spufali že na betonu in železju! Kako bo pa hišo dokončal? Kje je pa streha?

Nekako je potrebno z rezervo vse vzeti, Johan_R; nis(m)o vsi nategatorji; no ja nekaj ....... :wink:
Lep pozdrav
Seveda obstajajo pošteni izvajalci, prav tako pa nepošteni tudi.
Je pa velika razlika tudi med samimi izvajalci. Eni si svoje delo pošteno obračunajo, drugi delajo le za kruh ali žemljico, tretji napihnejo cene v nebo.
Na nas pa je da ločimo zrnje od plevela.
Če lahko kaj sami naredimo, opravimo razne prevoze sem in tja, namesto izvajalcev, ta razlika potem ostane nam v žepu.
Če pa nimamo časa, ker so naše službe od zore do mraka, naš finančni status pa je povprečen ali nad povprečen, potem pa si lahko privoščimo malo dražje izvajalce. Če pa imamo dobro pogajalsko žilico pa se tudi pri dražjih izvajalcih dajo izpogajati dobre cene.
Ko iščete ponudbe, bi bilo najbolje imeti narejen točen popis vsega dela in materiala.
Takšen enak popis posredujete nato vsem izbranim izvajalcem. Šele takrat se da dobro primerjati ceno.
Seveda pa tak popis stane in večini med nami je žal denarja, da bi si dali izdelati popis del, naj to naredijo izvajalci za nas "zastonj".
Če pa vsak izvajalec naredi svoj popis, pa naj bo to gradnja, ometi, streha, obračun pa po enoti mere, potem pa res prihaja do velikih razlik med ponudniki.
Eni so radi natančni in popišejo vsak najmanjši detalj, drugi so namerno površni in izpustijo vse manjše detalje in še kakšnega večjega ven, samo, da bo končna cifra manjša in špilajo na končni obračun, oziroma dodatna dela. Pri nekaterih ali večini jim to uspeva, če pa kje ne gre, pa pač požrejo.

Sicer pa vsak izvajalec pošten ali nepošten mora zaslužiti za svoje delo, delavce, dopust, regres, bolniško, razne izpite in izobraževanja, delovne obleke, zavarovanja, delovno orodje, opremo, prevozna sredstva. Vsemu se po nekaj letih izteče rok uporabnosti, oziroma dotraja in spet je treba na novo nabaviti orodje, opremo. Iz česa pa bo navabil , če bo delal le za kruh in žemljo?
Toliko o tem, ker sem se že preveč razpisal.
Lp
Dany

Skok na forum:

Zadnje novice

V radiatorju šumi
07.11.2019 ob 12:28:59
V radiatorju šumi
Svetujemo, kako pravilno odzračiti radiator in rešiti še ostale nevšečnosti z ogrevanjem.   Okvare... Beri dalje »
Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
23.01.2018 ob 11:35:41
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
Podjetja s(m)o ljudje, zato je zelo pomembno, da se na delovnem mestu počutimo dobro, saj današnji sodoben in hiter tempo življenja narekuje, da... Beri dalje »
V Lokrovcu pri Celju na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Urbano-D 149
04.12.2017 ob 10:53:36
V Lokrovcu pri Celju na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Urbano-D 149
V podjetju Lumar v soboto 9. decembra, med 10.00 in 15.00 uro, v Lokrovcu pri Celju pripravljajo dan odprtih vrat na spremenjeni hiši Lumar Urbano-D... Beri dalje »