Splošno > Sam svoj mojster
zidanje kamina

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zidanje kamina
Na hitro sem še v Corelu narisal tloris in naris za lažjo predstavo.

[Slika: naris.jpg]

[Slika: tloris.jpg]
pozdravljen Dean,

moj nasvet, ki temelji na štirih narejenih in preizkušenih kaminih:
- ko boš betoniral ploščo ne pozabi na armaturno mrežo, ker betona zaradi segrevanja in stem raztezanja in krčenja rad poči.
- dno kurišča obvezno obloži s 6cm šamotom.
- stene kurišča sem jaz zidal s klinkerjem in notranjo stran nato prevlekel s specialno malto, ki drži 1200 stopinj, tako sem pridobil nekaj centimetrov.
- pazi na fi dimnika da bo dovolj velik glede na odprtino kamina. (več si preberi na zrmk.si - o dimnikih in odprtih kaminih).
- s kupolasto obliko boš imel kar nekaj dela. naredi kalup - opaž in nato na njega zidaj. Čeprav ti jaz svetujem da narediš betonski in jo nato pokriješ s cegli. priporočljivo je v napi kamina narediti dimniški zob, da ti ob močnejšem vetru dim ne tolče ven.

še nekaj slikic mojega zunanjega kamina:
[Slika: kamin2.jpg]

[Slika: kamin2b.jpg]

[Slika: kamin-2kostanj.jpg]
Kaj pa v bobnu pralnega stroja pečeš? Confusedhock:
Kostanj?
Mfeist, daj kaj več povej o tem dimniškem zobu (mogoče kakšna slikca)? Kaj pa pozicija dimnika - spredaj, zadaj - je kaj pomembna?
Hojla,
dimnik naj bi bil zadaj, razen pri zaprtih pečeh ali pečeh za pizzo ko je spredaj.
drugače si pa preberi vse o kaminih in lončenih pečeh (slika 9 - zob):
http://www.naredisam.com/tiskaj.php?kat=...MINI&tip=h

na zgornji povezavi so tudi tabele velikosti kamina / dimnika.
pazi da bo napa kamina dovolj velika da bo dim požirala
moja je skoraj toliko visoka kot je odprtina kamina.
dimnik ima notranjo odprtino 25x50 cm.

še nekaj fotografij:
plošča kamina
[Slika: dscf4245.jpg]

zidanje kamina
[Slika: dscf4247.jpg]

dimik
[Slika: dimnik.jpg]

skica zoba
[Slika: zob.jpg]

LP
Super. To sem rabil. Stokrat hvala, dam za pivo Big Grin .
Odlično!

Same koristne informacije. Torej sem si čisto vredu zamislil pozidavo. Betonsko ploščo bom seveda armiral, o tem ni dvoma. In tudi s klinkerjem si me razveselil, saj ga bom lahko zdaj koristno uporabil.

Glede na to, da praviš, da si pozidal že 4 take kamine, me zanima naslednje:
a) se s tem ukvarjaš in bi bil pripravljen narediti še enega?
b) s katerega konca si
c) mi lahko na mail pošlješ kaj več slik vseh teh kaminov, ki si jih naredil?

Mimogrede še eno vprašanje. Moji se dopade kamin obzidan s škriljavcem. Ali lahko v tem primeru klinker nadomestim z betonom, ki ga potem samo oblečem s škriljavcem? Vse bi torej pozidal iz betona (spodnje dele do plošče mogoče celo siporeks, ker je dosti enostavneje), potem pa oblekel s kamnom. Graje in predlogi na plan! Smile

Hvala!

Lep pozdrav,
Dean
Zdravo!

Ravnokar se mi je zastavilo še eno vprašanje. Ali bi bilo smiselno na ta tvoj kamin montirati vratca spredaj in kamin uporabiti tudi kot "krušno peč"? Ali je to nesmiselno? Povej mi še prosim kakšne so dimenzije tega tvojega kamina.

Hvala!

Lp, Dean
Hojla,

Kamine zidam čist ljubiteljsko za lastno uporabo.
Z veseljm bi ga sezidal ampak imam en velik problem - konstantno pomanjkanje časa.
Drugač sem iz Ljubljane, kamine sem pa postavil enega v Lj, enga pri mami na dolenjskem in zadnja dva na Krasu, ta zadnja sta tudi najbolj dodelana. Pač vaja dela mojstra.

Zunanji kamin, katerega fotke sem pripel v enem od prejšnjih postov je namenjen
- peki na žaru,
- gradeli velikosti 50 x 70 cm,
- peki izpod peke,
- ražnju - mehanizem ražnja sem skonstruiral iz elektro motorja od večjega tiskalnika, prenosi do od menjalnika tomosove APN4 in kolesa,
- peka kostanja,
- kuhanje v kotličku.
Notranja dimenzija kurišča je 140 x 90 cm kar je dovolj za manjčega odojka ali jagenčka.
Razmišljal sem tudi o vratcih vendar se nisem odločil za njih ker je ta zunanji kamin prevelik in bi ga težko dovolj ogrel.

Sem pa notranji kamin naredil z vratci in ga lahko uporabljam kot nekakšno pečico - pečem pizze, kruh in tudi meso.
Je pa zidan do kaminske nape iz šamotnih opek, ki dobro držijo temperaturo.
Postopek zidanja in mere si lahko pogledaš na spletniku:
http://www.podsvojostreho.net/vsebina/sp...adnja/1490
v kamin sem vgradil tudi toplotni register ki se nahaja za dimniško loputo v kaminski napi - to pa zato da mi iz kuriščnega dela ne pobere preveč toplote. Register je priklopljen na sistem centralne kurjave, ki je tudi lastne izdelave:
http://www.podsvojostreho.net/forum/view...28&t=16234
Centralno sem letos dopolnil z Webastom od avtobusa moči 12kW - saj mi 6kW električna peč ni zadostovala za ogretje 70 m2.

Aha, še odgovor na beton.
Po moje lahko narediš armirano betonski kamin, vendar za noge jaz nebi uporabil siporeksa ampak bi pravtako naredil betonske (če boš delal betonskega ali pa iz klinkerja računaj na veliko težo kamina - moj ima preko 2.000 kg - zato razmisli tudi o dovolj močni in veliki temeljni plošči, da ti nebi z leti kam pobegnil).
LP
Hojla,

če koga zanima:
s foruma sem svojo gradnjo centralnega ogrevanja prenesel na spletnik in jo tudi malo dopolnil.
http://www.podsvojostreho.net/vsebina/s ... adnja/6579

LP
Mfeist, tile tvoji zunanji kamini so pa prov hudi. Ga bom skopirov, k ga zaćnem zidat Smile Big Grin . Zanima me kaj imaš za en cegu za strehico na dimniku oziroma za pokritje kurišča
Hojla,
Hvala za pohvalo.
Kamin in dimnik sta pokrita s starimi še ročno delanimi korci - kraško primorska kritina.
Kamin stoji na krasu zato so korci gor, če bi ga zidal kje v centralni Sloveniji bi se pa odločil za star bobrovc.

LP
marko
Pozdravljeni!

Nekaj vode je že preteklo od zadnje moje objave, prav tako nekaj misli. In odločitev je padla. Imeli bomo kamin, oblečen v dalmatinsko bunjo (benkovačka bunja), debeline cca. 2-3cm.

mfeist, zdaj bi potreboval spet kakšen tvoj predlog Smile

Notranje dimenzije kurišča bi naj bile cca. 100cm širina, slabih 100cm globina. Ne vem koliko pa mora biti višina odprtine spredaj? Je to poljubno ali gre po kakšni tabeli?

Zamišljeno je bilo celo, da bi na kurišče pritrdil tečaje za kovana vrata, ki bi jih lahko nataknil in snel. Če bi želel zadevo uporabiti kot picapeč ali krušno peč, bi vrata nataknil, drugače bi jih snel.
Ampak glede na zgoraj prebrano, predvidevam, da to ne bo šlo - če sem pravilno razumel, naj bi imel kamin dimnik zadaj, krušna peč pa spredaj. Če se motim, me prosim popravite.

Zamisel je sledeča:
- na temelju pozidati stene - verjetno ulit beton - in jih obleči z bunjo
- čez stene uliti betonsko ploščo (armirano in vezano v škarpo zadaj)
- sprednjo stran plošče obleči spet v bunjo
- pozidati kamin - verjetno ulit beton - in ga obleči v bunjo z zunanje strani
- z notranje strani obleči kurišče levo, desno, zadaj in dno s šamotno opeko (3cm)
- spredaj obe steni kurišča (levo in desno) obleči z bunjo, da zaprem stik bunje na zunanji in šamotne opeke na notranji strani
- kapa kamina: pobožna želja so velbi, ampak mislim da niti nima smisla komplicirat, niti nimam zadostnega znanja za izvedbo - torej bi kapo ulil iz betona do dimnika
- kapo bi verjetno oblekel s fasadnim ometom kot je na hiši
- dimnik najbrž pozidan z dimniškimi votlaki ali pa spet ulit in v obeh primerih oblečen s fasadnim ometom

Prosim, da malo pokomentiraš ali pokomentirate, vsak nasvet bo dobrodošel. Naj še dodam, da vse, kar bo ulito iz betona, bo dodatno armirano in vezano - stene v temelj in škarpo zadaj s palicami, plošča prav tako s palicami v škarpo.

Ploščo bi na vrhu oblekel z ustreznimi keramičnimi ploščicami, ki bi po izgledu nekako pasale k celotni izvedbi.
Pod kapo kamina oz. nad stene (tu nekje vmes) bi želel narediti venec iz kakšnih starih tramov. Mogoče si predstavljam narobe, ampak računal sem nekje na tram dimenzij cca. 20x20, star hrast ali kostanj. Ena izmed variant je bila, da na stenah kamina ulijem betonski armiran venec v katerega porinem navojne palice, na tramu izvrtam luknje in ga obesim na te palice, zunaj pa navijem velike podložke in okrasne matice.

Vsak nasvet, graja, karkoli bo zelo dobrodošlo. Spodaj pripenjam še slikco enega kamina, ki sva ga videla v Dalmaciji in bi naj bil nekako osnova za izdelavo najinega.

P.S.: Žena me že presneto priganja Smile

Hvala vsem!

Lp, Dean
mfeist Napisal:- stene kurišča sem jaz zidal s klinkerjem in notranjo stran nato prevlekel s specialno malto, ki drži 1200 stopinj, tako sem pridobil nekaj centimetrov.

Lahko malo več poveš o tej malti, ker bi tudi jaz rabil par cm širši kamin.
Če se ne motim, bo to nekaj v smislu šamotne malte + steklene vode, s čemer drugače lepiš šamotno opeko po notranji strani kurišča. Če pa s to malto zaribaš je pa očitno tudi dovolj.
Načeloma šamotne opeke v kurišču itak ne rabiš, če uporabljaš kamin za žar, peko in podobno - šamotna opeka igra pomembno vlogo predvsem takrat, ko želiš tak kamin uporabiti kot picapeč ali krušno peč, kjer potrebuješ akumulacijo toplote.
Pri navadni peki na žaru pa akumulacije ne potrebuješ, ker sproti kuriš.

To je moje mišljenje, ni pa nujno pravilno Smile bo mfeist popravil če bo potrebno.

Lp, Dean

Skok na forum:

Zadnje novice

Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
21.05.2019 ob 10:54:40
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
V podjetju Lumar v soboto, 25. maja 2019, med 10.00 in 16.00, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo v Dragomlju premierno predstavili svojo... Beri dalje »
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
05.04.2019 ob 08:55:11
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
V podjetju Lumar, v soboto, 13. aprila 2019, med 10. in 16. uro, pripravljajo dan odprtih vrat na vrhunsko zasnovani pritlični hiši Terra-R 131.... Beri dalje »
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
14.03.2019 ob 12:15:28
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
Plesen je največkrat posledica nepravilno izdelanega gradbenega detajla, kjer na mestih s pomanjkljivo toplotno zaščito prihaja do kondenzacijske... Beri dalje »