biodom C15 - Print verzija
PodSvojoStreho.net
biodom C15 - Print verzija

+- PodSvojoStreho.net (https://www.podsvojostreho.net/forum)
+-- Forum: Gradnja in obnova (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Energijski viri (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Tema: biodom C15 (/showthread.php?tid=79197)

Strani: 1 2

biodom C15 - uros28 - 22.11.2020

pozdravljeni, sem nov uporabnik peci na pelete biodom C15. Trenutno ogrevam prizidek 60m2 400m cevi talnega, pod tlakom je 20cm izolacije, fasade ni, na strehi pa imam 40cm steklene volne. pri zunanji 0 stopinj imam Tvtoka 32 stopinj Tpovratka pa 26 stopinj za stalnih 23C v prostoru, crpalka dela 24/7.
Pec ima zalogovnika 42l,voda se mi v peci segreje na 75C ko pade na 64C se kotel prizge. Zanima me ali je normalno da se mi pec priziga vsakih 15min.
hvala

RE: biodom C15 - Apo - 22.11.2020

Zdravo.
Mislim, da je to za trenutno konfiguracijo normalno - ni zalogovnika. Peč vodo hitreje segreva, kot je odvzem toplote, in ko doseže zgornjo temperaturo se izklopi. Ko je izklopljena se tista voda, ki je v njej hitro ohladi, zato se seveda ponovno vklopi. 
Kar lahko brez "hardverskih" posegov storiš je, da znižaš moč peči. Tako bo dlje časa trajalo, da doseže zgornjo temperaturo. Sicer se bo po izklopu ponovno vklopila po 15 min, vseh vklopov in izklopov pa bo vseeno manj. Seveda moč peči ne sme biti manjša od potreb hiše. 
Druga opcija je, da povečaš diferenco med zgornjo in spodnjo temperaturo. Predvidevam, da je tudi pri tebi nastavljiva le zgornja vrednost (tudi sam sem uporabnik Biodom, le drug model). Za to je potrebno v skriti meni, ne vem kako se do njega pride pri tvojem modelu. 
Če ni skrivnost - koliko te je koštalo, kar je na slikah brez bojlerja?

RE: biodom C15 - Sid3 - 22.11.2020

Zdravo.
Lahko slikas umesnik na kotlu (upravljalno enoto na kateri se ti ispisujejo vrednosti,....)
Na koliksno temp. imas trenutno nastavljen kotel? 
Lp

RE: biodom C15 - uros28 - 22.11.2020

(22.11.2020 ob 22:21)Apo Napisal: Zdravo.
Mislim, da je to za trenutno konfiguracijo normalno - ni zalogovnika. Peč vodo hitreje segreva, kot je odvzem toplote, in ko doseže zgornjo temperaturo se izklopi. Ko je izklopljena se tista voda, ki je v njej hitro ohladi, zato se seveda ponovno vklopi. 
Kar lahko brez "hardverskih" posegov storiš je, da znižaš moč peči. Tako bo dlje časa trajalo, da doseže zgornjo temperaturo. Sicer se bo po izklopu ponovno vklopila po 15 min, vseh vklopov in izklopov pa bo vseeno manj. Seveda moč peči ne sme biti manjša od potreb hiše. 
Druga opcija je, da povečaš diferenco med zgornjo in spodnjo temperaturo. Predvidevam, da je tudi pri tebi nastavljiva le zgornja vrednost (tudi sam sem uporabnik Biodom, le drug model). Za to je potrebno v skriti meni, ne vem kako se do njega pride pri tvojem modelu. 
Če ni skrivnost - koliko te je koštalo, kar je na slikah brez bojlerja?

hvala, vendar temperatura ob ponovnem vklopu naj nebi bila pod 60 stopinj zaradi kondenzacije kotla. Vse kar je na sliki z motazo 5000e brez bojlerja.

(22.11.2020 ob 22:53)Sid3 Napisal: Zdravo.
Lahko slikas umesnik na kotlu (upravljalno enoto na kateri se ti ispisujejo vrednosti,....)
Na koliksno temp. imas trenutno nastavljen kotel? 
Lp
Zdravo. 
Kotel je nastavljen na 70 stopinj, spodaj prilagam slike.

RE: biodom C15 - Apo - 23.11.2020

Najprej povišaš zgornjo temperaturo in nato v skritem meniju povečaš razpon med zgornjo in spodnjo temperaturo za enako vrednost. S tem se ti bo kotel še vedno zagnal pri isti temperaturi. Spodnja temperatura namreč ni direktno nastavljiva, ampak preko te diference. Več ti bo verjetno Sid3 povedal, predvidevam, da je zato prosil za slike (tudi meni je pomagal s parametri, hvala še 1x).
Podoben problem sem imel tudi sam. Najprej sem reševal na enak način, kot sem zgoraj opisal, nato pa sem ga rešil z direktno vezavo sobnega termostata na peč, kar pa pri tebi ne pride v poštev zaradi talnega.

PS: pravkar sem opazil, da imaš moč nastavljeno na 5 (p1d5 pomeni, da je trenutna moč na 1, želena pa je 5). Peč sicer med gorenjem sama zniža moč (kot na tvoji sliki), ko se začne približevati nastavljeni vrednosti, če pa že v štartu znižaš moč tako, kot sem opisal v prvem postu, se bo čas gorenja povečal. Jaz bi poskusi z 1, nato nekaj časa opazuješ, če začne T vtoka padati pa zvišaš na 2 itd. Moč nastavljaš s pritiskom na + ali -, vendar pozor: če peč ne deluje, ti ne da nikakršnega signala, da si kaj spremenil!
lp

RE: biodom C15 - Sid3 - 23.11.2020

Zdravo.
V spominu imam da parameter 50 doloca vklop ter parameter 53 pa izklop kotla. Oba sta nastavljena na vrednost 5. Zeljena temp 70, izklop 75, vklop 65 stopinj.
Apo ce upa naj ti poslje opis parametrov. 
Lp

RE: biodom C15 - uros28 - 23.11.2020

zdravo. 
Apo hvala za odgovor. Sedaj sem nastavil zeljeno moc na 3 tako da starta 1 od3 pride do 3 od 3 in zakljuci na 1 od3. Mesalni ventil imam seltron ahc40 na katerem so mi monterji pustili vse tovarniske nastavitve, razen max. temp. vtoka 45 stopinj in vremenske konstante dviznega voda katera je 0.6. Z veseljem pa bi videl vaše parametre, da jih primerjam z svojimi od temperatur hitrosti polza itd... Sedaj imam 30min med vzigi, vendar se vedno to ni to ker pri zunanji temperaturi 8 stopinj cez dan in 0 stopinj ponoci porabim vreco in pol za ogrevanje 60m2. Peleti so A1.
l. p.

RE: biodom C15 - bk9105 - 23.11.2020

Če je ogenj stabilen in v pepelu ne najdeš nezgoretih peletov, nima smisla spreminjati doziranja in zraka. Kake maš temperature dimnih plinov?

RE: biodom C15 - kapsl - 23.11.2020

Pozdravljeni, opisal bom svojo izkušnjo.  Pri nas smo to peč Biodom c-15 vgradili pred tremi tedni in takrat tudi naredili komplet inštalacijo z radiatorji po celi hiši - stara hiša 200+ in slabše izolirana. Za regulacijo imam Seltron WDC10 in hidravlično kretnico z dvema črpalkama in enim mešalnim ventilom (ogrevanje+sanitarna voda). Postopoma znižujem temperaturo dvižnega voda s parametrom P2.2 in sicer sem prišel iz 0 na -8. V radiatorje pošilja cca 35 stopinj pri zunanji temperaturi 0 stopinj, v prostorih pa je med 22,2 in 22,7. Željeno temperaturo imam na Seltronu nastavljeno za dnevni režim na 21 stopinj in nočni na 18 stopinj. Peč prav tako krmili Seltron in je nastavljena na histerezo med 50 in 70st, s tem da jo pustim samo do faze 3. Trenutna poraba za ogrevanje slabih 100m2 in 200l sanitarnega bojlerja je pri zunanjih nočnih temperaturah do -5 in dnevnih do max 8 je nekje 0,8 vreče na 24ur oziroma na teden med 4 in 5 vrečami. Še malo bom znižal dvižni vod in skrajšal dnevni režim oziroma podaljšal nočnega. Vse cevi v kotlovnici imam izolirane. Mene je poraba presenetila v pozitivnem smislu, saj sem računal, da bo poraba že pri teh temp višja. Se pa res dostikrat zažene (na pol ure pomojem)  zaradi tega, ker ni dovolj odjema iz peči, a na stopnjo 2 ali nižje pa mi je servise/monter rekel oziroma priporočal, naj je ne spuščam. lp

RE: biodom C15 - xavi - 23.11.2020

To je cca. 6 eurov na dan, če je vreča 4 eure. Se pravi, za 120m2 bi porabil v tem času za cca.10-12 eurov peletov. Nekateri relativno varčni na toplotnih črpalkah v tem obdobju pokurijo nekje 10-15 kwh el. energije oz. 1 -1,5 eura na dan za bistveno večje bivalne površine. malo velika razlika ali pa pre enostavna računica.

jabolko = hruška?

RE: biodom C15 - csamo001 - 23.11.2020

(23.11.2020 ob 15:33)kapsl Napisal: Pozdravljeni, opisal bom svojo izkušnjo.  Pri nas smo to peč Biodom c-15 vgradili pred tremi tedni in takrat tudi naredili komplet inštalacijo z radiatorji po celi hiši - stara hiša 200+ in slabše izolirana. Za regulacijo imam Seltron WDC10 in hidravlično kretnico z dvema črpalkama in enim mešalnim ventilom (ogrevanje+sanitarna voda). Postopoma znižujem temperaturo dvižnega voda s parametrom P2.2 in sicer sem prišel iz 0 na -8. V radiatorje pošilja cca 35 stopinj pri zunanji temperaturi 0 stopinj, v prostorih pa je med 22,2 in 22,7. Željeno temperaturo imam na Seltronu nastavljeno za dnevni režim na 21 stopinj in nočni na 18 stopinj. Peč prav tako krmili Seltron in je nastavljena na histerezo med 50 in 70st, s tem da jo pustim samo do faze 3. Trenutna poraba za ogrevanje slabih 100m2 in 200l sanitarnega bojlerja je pri zunanjih nočnih temperaturah do -5 in dnevnih do max 8 je nekje 0,8 vreče na 24ur oziroma na teden med 4 in 5 vrečami. Še malo bom znižal dvižni vod in skrajšal dnevni režim oziroma podaljšal nočnega. Vse cevi v kotlovnici imam izolirane. Mene je poraba presenetila v pozitivnem smislu, saj sem računal, da bo poraba že pri teh temp višja. Se pa res dostikrat zažene (na pol ure pomojem)  zaradi tega, ker ni dovolj odjema iz peči, a na stopnjo 2 ali nižje pa mi je servise/monter rekel oziroma priporočal, naj je ne spuščam. lp

Se strinjam s Xavi-jem, če je govora o 15 kg vrečah in kvadraturi 100m2. To je preračunano okoli 20 vreč oziroma 300kg na mesec, 100-120 EUR mesečno?

RE: biodom C15 - Apo - 23.11.2020

(23.11.2020 ob 14:07)uros28 Napisal: zdravo. 
Apo hvala za odgovor. Sedaj sem nastavil zeljeno moc na 3 tako da starta 1 od3 pride do 3 od 3 in zakljuci na 1 od3. Mesalni ventil imam seltron ahc40 na katerem so mi monterji pustili vse tovarniske nastavitve, razen max. temp. vtoka 45 stopinj in vremenske konstante dviznega voda katera je 0.6. Z veseljem pa bi videl vaše parametre, da jih primerjam z svojimi od temperatur hitrosti polza itd... Sedaj imam 30min med vzigi, vendar se vedno to ni to ker pri zunanji temperaturi 8 stopinj cez dan in 0 stopinj ponoci porabim vreco in pol za ogrevanje 60m2. Peleti so A1.
l. p.
Jutri vam posljem parametre skupaj z navodilom kako priti v meni. Mislim, da nima smisla, da pošiljam svoje nastavitve, ker imam drugačno peč, radiatorje itd. (lahko pa tudi, če boste želeli). Predlagam, da si sprintate in najprej prepišete svoje tovarniške nastavitve tako, da lahko povrnete, če gre kaj narobe. Jaz nisem spreminjal ventilatorjev in le malo polže, ker je to pri Biodomu malo drugače narejeno (ima še neko logiko zadaj).
Moč bi pa jaz še znižal na vašem mestu, ker je iz očitno, da potrebe hiše niso tolikšne, kot je poraba (glede na to, da se na tretji stopnji tako pogosto ugaša), ampak je poraba posledica nenehnega ugašanja in vžiganja.
Pa še to - Biodom je neobčutljiv na pelete, vsaj pri meni ni opaziti nobene razlike ne glede na proizvajalca, razred, mešani...

RE: biodom C15 - Sid3 - 23.11.2020

Kot je omenil Apo previdno prepisite svoje trenutne parametre. Previdno spreminjati parametre, pred tem vsaj prebrati kasen pomen ima vsak parameter. 
Hitrosti doziranja ter ventilatorja se vecino nastavi samo stopnji 1 ter 5 ostalo se racuna po algoritmu PID. (Stopnje 2 do 4 jih ne uposteva)
Pri krmilnikih alpha, ki ima podtlacni/tlacni senzor se doloceni parametri uravnavajo racunsko. (Lastnik kotla opazi manjse razlike v kurjenju razlicnih peletov). 
Temperaturo dimnih jaz vidim samo z povezavo kotla na osebni racunalnik.  Mnogo dodatnih parametrov ter spremebe spremenljivk je dostopnih samo nazalost preko povezave. 
Lp

(23.11.2020 ob 20:38)Sid3 Napisal: Temperaturo dimnih jaz vidim samo z povezavo kotla na osebni racunalnik. 

Tole so si pa butasto zamislili.
Bo treba luknjico na dimovodni cevi narediti in en ločen termometer notri dati, da se kakšne anomalije na hitro opazijo.

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »