Rekuperacija - Print verzija
PodSvojoStreho.net
Rekuperacija - Print verzija

+- PodSvojoStreho.net (https://www.podsvojostreho.net/forum)
+-- Forum: Gradnja in obnova (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Energijski viri (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Tema: Rekuperacija (/showthread.php?tid=79188)

Rekuperacija - For - 21.11.2020

Pozdravljeni,

Po dolgem času spet ure in ure brskam po tem forumu...  Smile videti je da je forum še živahen. 

- kaj je narobe če v vsakem prostoru imam dovod in odvod zraka?

Namreč ....to da "čisti" prostori dobijo svež zrak in da "nečisti" odpeljejo onasnažen zrak mi ni všeč. Ne morem sprejet tega, da so vrata v kopalnici, dnevni, spalnici, otroški vedno odprta zaradi tega. Tudi to, da vrata imajo reže mi ni normalno. Zvočna izolacija vrat je tudi pomembna. Vsak v svoji sobi počne nekaj drugega in noče motiti ostale, oziroma noče, da ga hrup iz ostalih prostorov moti.
Kaj se potem zgodi (če dam obe cevi v vsak prostor) v primeru ko so kakšna vrata odprta?
Ali obratno? (če so zaprta in sistem je tak kot ga večina ponudnikov predstavlja)

Kar veliko ur sem porabil v raziskovanju teh prezračevalnih sistemov in vidim, da vsi imajo tak sistem. Ok....ne rečem kuhinja⁄dnevna.... dva prostora ki sta ponavadi združena. Če v dnevni piha svež, in v kuhinji vleče ven je v redu.

- ali dimnik lahko uporabim za odvodno cev in el. instalacije?

Zraven mesta v kleti kjer naj bi bila TČ sta dva dimnika ki nista (in ne bosta nikoli) v uporabi že dooooolgo. Enega sem mislil uporabit za odvodno cev, drugega pa za luknje za cevi prezračevanja in ostale instalacije iz kleti v pritličje.

- tisti ki to imate ...kako ste zadovljni z lokalnimi prezračevalnimi napravami?
(primer) https://minergia.si/images/dokumentacija/03_katalogi/zehnder/lokalni-rekuperator-zehnder-comfoair-70-pdf.pdf

Hvala

RE: Rekuperacija - maticrene1 - 21.11.2020

1. popolnoma nič ni narobe...  Tudi če odpreš vrata, se ti ne bo nič porušilo, mogoče malo drek zasmradi iz kopalnice (mogoče...), to je pa tudi vse... vrata pa boš imel lahko vedno zaprta (kot sem razumel je to tvoj namen)

2. Elektrika brez problema, tudi odvod ni problem, mogoče te lahko skrbi le kondenzacija v dimniku, če nočeš naknadno ugotavljati tega, si to urediš prej s kakšno rostfrej tuljavo v dimniku in odvodom kondenza

3. Za moje pojme izhod v sili... Vse ostalo je potrebni/nepotrebni marketing prodajalcev...

RE: Rekuperacija - Fantocci2 - 21.11.2020

S takim konceptom ne bo nič narobe kar se tiče delovanja, bo pa podražilo izvedbo, ker bo več cevi in ventilov ter razdelilnih komor.

RE: Rekuperacija - csamo001 - 21.11.2020

Jaz bi vseeno opozoril, da morajo biti potem pretoki bolje uštimani oziroma, da je v vsaki sobi seštevek dovoda in odvoda enak nič. Če imaš v določenih sobah dovode in v drugih odvode, s tem ni težave, ker +/- za celotno bajto je v vsakem primeru 0. Če pa je v vsaki sobi dovod in odvod pa hitro pride do tega, da se pretok znotraj sobe ne ujema in vleče posledično iz drugega prostora, če nimaš sreče ravno iz takega, iz katerega ne želiš (recimo WC). Večji komercialni objekti so lep primer kjer lahko gre hitro kaj narobe, potem pa se naknadno delajo meritve in uravnotežajo pretoki, kar ni zastonj, je zamudno, pa še čisto eksaktna znanost to tudi ni.

Če imaš torej odvode notranjega zraka v kuhinji, kopalnici in wc-ju, nimaš kaj dosti mimo za vdarit.

RE: Rekuperacija - sassapo - 21.11.2020

V vsak prostor se ne montira vpih in sesanje samo in edino iz razloga šparanja.
Jasno, da je bolje v vsakem prostor prezračevati samostojno.
Problem, ki lahko nastane pri takšni instalaciji, je poleg več €, še da zmanjka razpoložljivega prostora za napeljavo cevi, da je večja potreba po prekinitvi parne zapore, da zmanjšamo izolativnost ...
Vsaka dobra stvar je pač za nekaj slaba in obratno

RE: Rekuperacija - Verdox - 21.11.2020

Klasična izvedba z vpihom v eni sobi in seasanju v drugi je cenejša to drži a je tudi lažje izvedljiva kajti praktično nemogoče je, da ti vonjave iz WC pripotujejo v spalnico/sobo... pri tvojem sistemu pa to ni nemogoče.
Seveda se da uštimat tudi tako kot pišeš. in če je zadeva narejena ok zna biti celo boljše a vprašanje če odtehta stroške in komplikacije.
Ceneje je namestiti na vrata rešetke, ki so zvočno izolirane in do neke mere ublažijo prehod zvoka

RE: Rekuperacija - For - 21.11.2020

Citat:če nočeš naknadno ugotavljati tega, si to urediš prej s kakšno rostfrej tuljavo v dimniku in odvodom kondenza
Sem tudi imel namen nekaj dat noter. To z kondenzom pa mi ni jasno?
Kaj bi mogu potem narediti še odtok v bližini...kam ga dat?
Vidim da so te tuljave tudi z neko izolacijo....to prepreči kondenz?

Citat:Problem, ki lahko nastane pri takšni instalaciji, je poleg več €, še da zmanjka razpoložljivega prostora za napeljavo cevi, da je večja potreba po prekinitvi parne zapore, da zmanjšamo izolativnost ... 
Prostor ni problem. Višina je 275 in strop bo spuščen 30cmm.
To z parno zaporo tudi ne razumem?
Razen odvodne cevi(dimnik) in dovodne bo cel sistem na toplem. V kleti bo skoraj da sobna temperatura.

Citat:Klasična izvedba z vpihom v eni sobi in seasanju v drugi je cenejša to drži a je tudi lažje izvedljiva kajti praktično nemogoče je, da ti vonjave iz WC pripotujejo v spalnico/sobo... pri tvojem sistemu pa to ni nemogoče.
Seveda se da uštimat tudi tako kot pišeš. in če je zadeva narejena ok zna biti celo boljše a vprašanje če odtehta stroške in komplikacije.
Ceneje je namestiti na vrata rešetke, ki so zvočno izolirane in do neke mere ublažijo prehod zvoka
Ma kuhinja in dnevna bo tako, ker sta ta dva prostora združena. Za WC me ne skrbi....vsak normalen človek je že navajen, da vrata zapre ko opravi veliko potrebo.  Big Grin
Drugače pa ne gre za veliko stanovanje ...kuhinja, dnevna, spalnica.
(stopnišče je za drugo stanovanje)
Ne vem pa ali naj v predsobo tudi dam obe cevi, ali pa nobene?

[Slika: 50007064.jpg]

Hvala vam. Sem kar pomirjen.
Pričakoval sem, da bo moje razmišljanje glede prezračevanja neka huda napaka.  Smile

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »