Katera Multi Split opcija? - Print verzija
PodSvojoStreho.net
Katera Multi Split opcija? - Print verzija

+- PodSvojoStreho.net (https://www.podsvojostreho.net/forum)
+-- Forum: Gradnja in obnova (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Energijski viri (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Tema: Katera Multi Split opcija? (/showthread.php?tid=78288)

Strani: 1 2

Katera Multi Split opcija? - Miro76 - 30.6.2020

Pozdravljeni! Išče se Multi Split klimatski sistem, torej ena zunanja enota + 4 notranje enote. Nekako je zamišljeno da bi naj bile notranje enote 2x 2,5KW, 1x 3,5KW ter 1x4,5KW. Nekako si ogledujemo opcijo od Toshibe z Daisekai notranjimi enotami, ker pa je o tem izredno malo napisanega bi prosil znalce za nasvet kaj vzeti v Multisplit segmentu. Torej da zadeva dela, je učinkovita, tiha ter da tudi vizualno solidno izgleda. Pa vem da je bolj "pametna" izbira 4x ločene enote z 4 kompresorji ampak žal ne pride v poštev. Hvala!

LP,
Miro

RE: Katera Multi Split opcija? - sassapo - 30.6.2020

Toshiba je na področju klimatizacije zagotovo izbira s katero ne moreš zgrešiti. Konec koncev enako velja za vse ostale renomirane firme. Vzameš pač tisto, ki ti je v določenem cenovnem razredu najbolj všeč.
Je pa zanimiva izbira moči, verjetno gre za poslovne prostore, ali res zelo veliko in energetsko potratno hišo?
Večino investitorjev namreč izbere krepko pre-močne klime glede na namen. Te klime so potem krive za prepih, hrup, nekvalitetno bivalno okolje... Premočna in še stenska izvedba klime je tako največkrat dežurni krivec napačne investicije.
Večina je zelo presenečena ko jim povem, da hladim celo hišo z samo eno klimo moči 2.0kw in še ta ni nikoli v funkciji hlajenja, ampak zgolj razvlaževanja. V praksi pomeni, da mi za hlajenje 124m2 v povprečju zadostuje nekaj manj kot 0,5kw hladilne moči. Seveda klima deluje neprekinjeno od začetka do konca poletja.
Zadeva je popolnoma drugačna, če klimatiziramo zimske vrtove, hiše z velikimi steklenimi površinami na zahodni strani, ali neizolirane prostore. V teh primerih jasno potrebujemo precej več hladilne moči.

RE: Katera Multi Split opcija? - Miro76 - 30.6.2020

Hvala za mnenje. Dejansko gre za hišo, novogradnjo, relativno veliko steklenih površin, izolacija povprečna (16cm). Drugače pač žal ni šlo načrtovati hlajenja kot z stenskimi klimami... na žalost... Dve nadstropji, spodnje nadstropje je cca. 50m2 v enem kosu, dnevna soba z kuhinjo in jedilnico, tam bi tudi vgradil 4,5KW. Si ne predstavljam da bi tisti prostor hladila npr. 2,5 KW klima? Naslednje nadstropje je cca. 85m2, od tega bi dal v vsako izmed spalnic minimalno 2,5KW klimo, na velik hodnik z stopniščem pa bi montiral eno 3,5KW klimo ki bi tudi pobrala ostale sobe oz prostore ki klime nimajo. Nimam pojma, seveda so predlogi dobrodošli.... Morda gledam na te stvari tako ker sem mnogo živel v stanovanjih kjer ni bilo klim in sem poleti res umiral. Še eno vprašanje, če vzamem "premočne" klime oz. moč na zalogo, zakaj bi to bilo slabo? Zakaj bi kvaliteta bivanja s tega vidika bila slabša? Saj pa se jakost klim nastavlja glede na željo? Torej stopnja pihanja, temperatura itd.??? Hvala...

RE: Katera Multi Split opcija? - VseJeZeZasedeno - 30.6.2020

Ojoj od kilovatov se kar v glavi zvrti. Tudi sam imam 16cm stiroporja in veliko steklenih povrsin na jug-zahod pa mi klima 2.5 kW dela v najbolj vrocih dneh le nekaj ur čez dan , ko nas ni not. Je pa v najbolj vroci sobi zgornjega nadstropja in pri odprtih vratih hladi celo hiso.

Mogoce se tako poglej - koliko imas pozimi grelne moci za ogrevanje...morda 8 kW tc. In ta ti pokrije izgube pri recimo -10stpinjah se pravi pri razliki temperatur znotraj:zunaj 35 stopinj. Se pravi ko bo zunaj 60 stopinj bos porabil toliko hladilne moci. Dobro to je precej priblizek ob zanemarjanju pribitkov notranjih in soncnih ampak za obcutek ti bo...

Mogoce se tako poglej - koliko imas pozimi grelne moci za ogrevanje...morda 8 kW tc. In ta ti pokrije izgube pri recimo -10stpinjah se pravi pri razliki temperatur znotraj:zunaj 35 stopinj. Se pravi ko bo zunaj 60 stopinj bos porabil toliko hladilne moci. Dobro to je precej priblizek ob zanemarjanju pribitkov notranjih in soncnih ampak za obcutek ti bo...

RE: Katera Multi Split opcija? - Miro76 - 30.6.2020

Ja saj... je za razmisliti... Pa še ena zadeva, npr. točno pri Toshibi, gledam te zunanje enote in jih ponujajo po popolnoma enaki ceni v dveh različnih izvedenkah in sicer R32 plin ter R410a? Kje je fora?

RE: Katera Multi Split opcija? - sassapo - 1.7.2020

Delaš neumnosti brez primerjave! Takšno moč hlajenja boš instaliral v hišo? Jao, oprosti, ali ima ludih i posle rata.
Kjer nimaš sevalnega učinka sonca direktno skozi steklo ti zadostuje 2kw hladilne moči na cca 100m2 površine. Pri izvorih direktnega sončnega sevanja, je pa tako najboljše hladiti izvor. Pod steklo se montira talna ali parapetna enota. S tem preprečimo mešanje hladnega in toplega zraka in s tem neprijeten prepih po hiši. Manjša 2kw klima je na minimalni moči, nekajkrat manj moteča od večje 4kw klime na minimalni moči.
V spalnico daš najmanjšo klimo ki jo dobiš na trgu. Pri enih je to 1,2kw pri drugih proizvajalcih pa 1,5kw. Še to bo krepko preveč, ampak manjših trg ne ponuja.
Klima na R32 je nabavno nekoliko cenejša od klime na R410A, saj ni eko davka nanjo. Tehnično so pa to tako enake naprave.

Ps. Zavedaj se da imaš čisto solidno izolirano novogradnjo, katere ne smeš niti pod razno primerjati z nekim neizoliranim stanovanjem v blokuWink

RE: Katera Multi Split opcija? - Miro76 - 1.7.2020

Tudi talne klime so opcija jo, sicer malo dražja varianta, je pa za razmislit... Ne me sicer narobe razumeti, zaenkrat zgolj zbiram informacije, mi pa je nekdo ki že celo življenje montira klime namignil da naj raje ekaj 100€ zraven investiram in kupim močnejšo zunanjo enoto. V smislu da bi mi šibkejša enota res lahko gnala vse to ampak da zna potem stvar izgledati enako kot friziran avtomobil nonstop na visokih obratih. Sklepam da so te parapetne oz. talne klime ena in ista stvar? Tudi tukaj ima Toshiba minimum 2,5KW.

RE: Katera Multi Split opcija? - trance0 - 1.7.2020

Prodajalci klimatskih naprav nosijo velik del krivde, da folk za hlajenje večinoma vgrajuje premočne klime v svoja bivališča. Če pogledaš na spletno stran praktično kateregakoli prodajalca klim, vidiš, da vsi priporočajo naprave, ki so za katerokoli vsaj malo izolirano stavbo bistveno premočne! V izoliranih objektih lahko hladimo vsaj dvakrat, pogosto tudi trikrat večje kvadrature, kot jih navajajo prodajalci. Seveda pa je pri ogrevanju situacija drugačna.

Bom si malce izposodil to temo. Za svojo mini kočo razmišljam, da bi predvsem za razvlaževanje v hodnik mansarde vgradil eno klimo, vendar zaradi minimalnih toplotnih dobitkov rabim čim manj močno, tj. od vključno 2 kW hladilne moči navzdol.
@Sassapo, katero mi preporočaš, da bo čim tišja in zanesljiva? Sam sem gledal Panasonic KIT-TZ20TKE, Obstaja še kakšna priporočljiva z največ okoli 2 kW hladilne moči? Seveda cena z montažo nekje pod tisočaka.

RE: Katera Multi Split opcija? - Hanzi - 1.7.2020

Večji učinek "hlajenja" naredi klima z odvzemom vlage, kot pa nižanjem temperature.
Ajd če ti temperature pobegnejo na 25+ potem ti največkrat tudi nižanje vlage ne koristi več veliko
.
Ampak pri izoliranah hišah spet ne prideš kar tako na 25+ če jo hladis z 2x2,5kw klimami.
Se glede oken. Poslužuj se senčenja!

RE: Katera Multi Split opcija? - sassapo - 1.7.2020

(1.7.2020 ob 15:26)trance0 Napisal: Prodajalci klimatskih naprav nosijo velik del krivde, da folk za hlajenje večinoma vgrajuje premočne klime v svoja bivališča. Če pogledaš na spletno stran praktično kateregakoli prodajalca klim, vidiš, da vsi priporočajo naprave, ki so za katerokoli vsaj malo izolirano stavbo bistveno premočne! V izoliranih objektih lahko hladimo vsaj dvakrat, pogosto tudi trikrat večje kvadrature, kot jih navajajo prodajalci. Seveda pa je pri ogrevanju situacija drugačna.

Bom si malce izposodil to temo. Za svojo mini kočo razmišljam, da bi predvsem za razvlaževanje v hodnik mansarde vgradil eno klimo, vendar zaradi minimalnih toplotnih dobitkov rabim čim manj močno, tj. od vključno 2 kW hladilne moči navzdol.
@Sassapo, katero mi preporočaš, da bo čim tišja in zanesljiva? Sam sem gledal Panasonic KIT-TZ20TKE, Obstaja še kakšna priporočljiva z največ okoli 2 kW hladilne moči? Seveda cena z montažo nekje pod tisočaka.

ASYG-07KMTB/AOYG-07KMTA FUJITSU, boš zelo zadovoljen, pa še denarnice ne boš raztrgal.

A je ta Fujitsu boljši od TZ20TKE Panasonica?

RE: Katera Multi Split opcija? - JaBK - 1.7.2020

A ga gledaš tega panasonica ali si ga tudi dobil? S 3,5kw je kar problem

Kakšen problem pa je z njim? Razmišljam o najšibkejšem 2 kW. Na papirju je predlagani Fujitsu sicer boljši, edino ventilator ima Panasonic bolj nastavljiv in v povprečju tišji tudi na višjih stopnjah. Pri meni sicer bolj kot ne nepomembno, ker bo za hlajenje oz. razvlaževanje itak vedno na minimumu, kjer pa praktično ni razlike. Zanima me predvsem zanesljivost in seveda cena.

RE: Katera Multi Split opcija? - JaBK - 1.7.2020

ga dobiti... ene 14 dni nazaj me kliče monter, da 3,5kw nikjer ne dobi, naj izberem kaj drugega ali čakam več kot mesec dni na dobavljivost, pa pol da on pride, pa je jesen tu...

Ne vem, kako je z dobavljivost 2 kW modela, ker še nisem tako daleč. Klimo mi bodo zmontirali v okviru montaže stenskega ogrevanja v mansardi. Bom videl, kaj mi bo ponudil izvajalec stenskega gretja oziroma njegov klimaš, zadnja beseda pa bo seveda moja. Fujitsu ima boljši izkoristek za primerljiv denar. V bistvu klime sploh ne rabim, ker sem letos spomladi montiral alu rolete z izolacijo in bajta ostane hladna do večera, če ponoči zračim. Klimo bi uporabljal mogoče dva tedna na leto, ko je res ekstremno vroče in soparno. Gledal sem tudi malce cenejše variante, kot je Gree, a je za moje potrebe razlika v ceni tako majhna, da je vseeno, če vzamem kakšno bolje zvenečo znamko. Pri Gree me moti, da ima najšibkejši model 2,6 kW hladilne moči, je pa recimo Fery zelo primeren tudi za ogrevanje, samo tega pozimi ne rabim, za prehodna obdobja je pa čisti overkill; poleg tega bi za učinkovito ogrevanje cele koče rabil še eno klimo v pritličju.

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »