Ogrevanje plin + toplotna črpalka - Print verzija
PodSvojoStreho.net
Ogrevanje plin + toplotna črpalka - Print verzija

+- PodSvojoStreho.net (https://www.podsvojostreho.net/forum)
+-- Forum: Gradnja in obnova (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Energijski viri (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Tema: Ogrevanje plin + toplotna črpalka (/showthread.php?tid=6521)

Strani: 1 2

Ogrevanje plin + toplotna črpalka - jani29 - 21.3.2007

Pozdravljeni!

Zanima me naslednje? V klasično grajeni hiši bom imel ogrevanje na zemeljski plin. Ali bi bilo smiselno v klet postaviti tudi toplotno črpalko za segrevanje sanitarne vode poleti. (plinsko peč bi lahko v tem primeru izklopil).

Toplotno črpalko pa bi vzel takšno z bojlerjem (300 l), ki bi bil povezan tudi z plinskim kotlom.

Kaj mislite o tem? Ali pri plinskem kotlu sploh potrebujem bojler? (če bi hotel z kotlom ogrevati in sanitarno vodo in radiatorje?)

Najbrž je pomemben faktor tudi temperatura v kleti! črpalka naj ne bi delovala pod 7 stopinj C. Novejše imajo že to avtomatiko, da v primeru temperature nižje od 7 stopinj avtomatsko preklopi na plinski kotel.

Skratka res ne vem katera varianta bi bila najboljša z vidika ekonomičnosti, cenovno, ??

HELP

Jani

- vincent - 21.3.2007

cenovno je sigurno TČ cenejša...zlasti če gledaš n ato da bo delovala v nizki tarifi.

plin še zdaleč ni tako poceni kot bi kdo rad prikazal oz. se nadejal!

tako da bo investicija v TČ kar pravšnja.

- phantom - 25.3.2007

TČ ponavadi zahtevajo vsaj 12m3 zraka in T okolice cca. 12st.C, kar je več, le koristi. saj dela tudi pri nižji T, vendar gre več el. toka. za 4- člansko družino ponavadi zadošča bojler volumna 200l.
plinski kotel lahko vežeš na vgrajen toplotni izmenjevalec TČ in tako ogrevaš cca. 100l vode. povsem dovolj, verjemi.

- Idrizi - 25.3.2007

Ob 300 l bojlerju za 4. člansko družino po mojih izkušnjah ne bo potrebno še dogrevanje s plinom. Ima pa skoraj vsak bojler TČ že pripravljen dodatni izmenjevalnik, na katerega lahko izvedeš še povezavo iz plinske peči. V pripravljeno tulko v TČ vstavi temperaturno tipalo plinske peči, ki bo sprožila dogrevanje bojlerja, če temp. sanitarne vode pade pod nastavljeno vrednost npr. 40 C.
Največja poraba vode je v večernih urah, ogrevanje s TČ se tako izvaja v nizki tarifi.
Potrebuješ kot napisano ustrezen volumen prostora. Predlagam, da TČ postaviš v prostor, kjer potrebuješ hlajenje, npr. shramba v kleti, ob hladilnih skrinjah.... Najbolje, da izbereš TČ z ločenim uparjalnikom, bojler pa namestiš ob plinskem grelniku.
In pomni, toploto moraš nekje odvzemati, da boš grel sanitarno vodo.

Če postaviš plinski stenski grelnik (pretočni ali z akumulacijo) blizu porabnikom vode in priklopiš še ogrevanje nanj ti odpade vse prej omenjeno. Kotlovnico ali preostanek te pa preurediš za kaj drugega. 1m2= ..... €

tč + plin - jani29 - 27.3.2007

zna bit problem - tole s TČ (temperatura v kleti je okoli 9 stopinj. Klet je namreč popolnoma v zemlji. Ne vem ali je smiselno iti v investicijo za TČ, če je temperatura tako nizka??

Pri plinski peči pa obvezno potrebujem bojler ali ne?

jani

- telmos - 27.3.2007

Običajna toplotna črpalka in klet je čista neumnost, če se seveda ne uporablja ta sistem za dva namena. Ohlajanje prostora iz določenega namena (vino, meso i.t.d) in istočasno gretje vode. Drugače pa toplotne črpalke delujejo lepo v večjih prostorih in višjih temperaturah (garaže, velike kurilnice, podstrešja i.t.d.)

- Idrizi - 1.4.2007

9 stopinj v kleti ---> slab izkoristek TČ oz. nizko grelno število. Odsvetujem TČ.

Samo hladiti prostor v kleti je nesmisel. Pri nas "hladimo" shrambo v kleti (T=15-20 C), v njej so hladilne skrinje, hladilniki, ki oddajajo toploto, pa še okno imamo odprto. TČ deluje kot mora, pri 300 l zaloge nam še ni zmanjkalo tople vode.

Če boš imel samo plinski grelnik razmisli o takem z že vgrajenim ali prigrajenim akumulacijskim grelnikom vode, ki ima stalno pripravljeno minimalno količino tople vode in tako premosti čas med potrebo po dogrevanju in vžigom peči. Zgolj pretočno varianto ti odsvetujem.
Če se odločiš za ločen grelnik vode ti 50 l ali max. 70 l akumulacije zadostuje. Običajno imajo ti grelniki vode-bojlerji zmogljive izmenjevalce toplote, tako da gre vsa moč peči (15-25 kW) lahko v trenutku samo za dogrevanje vode.
Pa ne pozabi na dobro izolacijo cevi tople vode do porabnikov.
O cirkulaciji da ali ne, pa kdaj drugič.

- Nanook - 11.4.2007

Koliko pa kaj košta taka zadeva (ogrevanje sanitarne vode s TČ)? (mislim začetne stroške z montažo in materiali)

Re: Ogrevanje plin + toplotna črpalka - TRIROG - 27.12.2009

Ali tudi danes velja isto?

Sem pred zamenjavo peči in imam v mislih kondenzacijski plinski kotel z ločenim bojlerjem ( cca 300l).

Ali menite da je smiselno kupiti toplotno črpalko s 300l bojlerjem za ogrevanje vode ali vodo greti na plin?

Re: Ogrevanje plin + toplotna črpalka - hisamiha - 28.12.2009

To sem jaz vgradil spomladi 2009.
Čez poletje nam je TČ prijetno hladila celotno kletno etažo, kjer imamo tudi nekaj bivalnih prostorov. Čez noč pustiš odprta vrata in se lepo ohladi.

Na TČ 300l sem priključil merilec porabe el. in vpisal ceno nižje in višje tarifa. Po 4 mesecih merjenja je bila ocenjena poraba na letne mnivoju 120€. To pomeni 10€ na mesec za 300 L tople vode. Za moje pojme zelo poceni.

TČ seveda lahko nastavim, da deluje samo v nizki tarifi.

Re: Ogrevanje plin + toplotna črpalka - TRIROG - 30.12.2009

hisamiha Napisal:To sem jaz vgradil spomladi 2009.
Čez poletje nam je TČ prijetno hladila celotno kletno etažo, kjer imamo tudi nekaj bivalnih prostorov. Čez noč pustiš odprta vrata in se lepo ohladi.

Na TČ 300l sem priključil merilec porabe el. in vpisal ceno nižje in višje tarifa. Po 4 mesecih merjenja je bila ocenjena poraba na letne mnivoju 120€. To pomeni 10€ na mesec za 300 L tople vode. Za moje pojme zelo poceni.

TČ seveda lahko nastavim, da deluje samo v nizki tarifi.

Se pravi imate ogrevanje na plin, vodo pa grejete s TČ ...

Kaj pa sedaj pozimi? TČ ugasnjena in vodo grejete na plin?

Hvala!

Re: Ogrevanje plin + toplotna črpalka - hisamiha - 30.12.2009

Tudi sedaj pozimi imam TČ za vodo in plin za ogrevanje. Izvajam pa še meritve ali je smiselno pozimi izključiti TČ ali ne.

Re: Ogrevanje plin + toplotna črpalka - TRIROG - 30.12.2009

sporoči ko boš vedel kaj več ... sam sam namreč pred isto odločitvijo!

Hvala!

Re: Ogrevanje plin + toplotna črpalka - UDO1 - 31.12.2009

Pomoje je treba malo premisliti, če se splača toplotna črpalka za ogrevanje vode....
Odvisno od tega, kakšna je poraba vode in če se recimo zrak, ki ga črpalka ohladi da koristno uporabiti....
Recimo pri nas smo 4je družinski člani in porabimo samo za 10-15€ elektrike za toplo vodo na mesec (cca 6kWh dnevno). Vodo ogrevamo ponoči na elektriko (nižja tarifa), razen pozimi na kurilno olje. Nam se toplotna črpalka ne bi splačala, saj bi bil max prihranek tam 5-10€/mesec in bi trajalo kar precej let, preden se bi investicija povrnila...

Re: Ogrevanje plin + toplotna črpalka - hisamiha - 31.12.2009

Tvoje razmišljanje se mi zdi pravilno. Zelo pa mi je sumljiva poraba za 4 člansko družino. Tukaj ne vem če je vse OK. Pa še ne vem če si upošteval 12 mesecev ogrevanja na elektriko.

Je pa smiselna TČ če moraš menjat bojler ali če gradiš novo hišo.

Zadnje novice