Problem: priklopiti kopalniski ventilator - Print verzija
PodSvojoStreho.net
Problem: priklopiti kopalniski ventilator - Print verzija

+- PodSvojoStreho.net (https://www.podsvojostreho.net/forum)
+-- Forum: Opremljanje doma (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Forum: Kopalniška oprema (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Tema: Problem: priklopiti kopalniski ventilator (/showthread.php?tid=57699)

Strani: 1 2

Problem: priklopiti kopalniski ventilator - TiGeR_ - 23.8.2014

Pozdravljeni,
Kupil sem ventilator za kopalnici s tajmerjam, vendar ga ne znam priklopiti. Oznake za priklop za zicke so pa: T,N,L.
Ventilator bi rad priklopu v vticnico in ne direktno na luc, ker imam pred kopalnico stikalo za vticnico, kjer lahko ugasnem ali prizgem
Hvala za pomoc

Re: Problem: priklopiti kopalniski ventilator - gremlin - 23.8.2014

Navadno je takole:
L -> stalna faza
N -> ničla
T -> faza, ko hočeš da se požene. Ko jo odklopiš, bo deloval še čas, določen s timerjem.
Poleg ventilatorja so/bi morala biti vedno tudi navodila za priklop.

Do tvojega ventilatorja torej potrebuješ tri vodnike:
1. Fazo, ki jo vzameš pred stikalom tvoje vtičnice in jo priklopiš na sponko L (recimo vodnik črne barve - stalna faza).

2. Po možnosti rjav vodnik, ki ga priključiš za stikalom ( lahko tudi na/v vtičnici na sponko vodnika, ki pride s stikala) in ga priklopiš na sponko T ventilatorja

3. Vodnik modre barve, ki ga priklopiš na nevtralno sponko na/v vtičnici (pazi, NE na ozemljitev!) in na sponko N v ventilatorju.

Preden karkoli čaraš, odklopi varovalko in s preskuševalnikom faze preveri, če si jo res. Če nisi prepričan v to, kar delaš, pusti pri miru in najdi nekoga, ki tematiko pozna/obvlada.

Re: Problem: priklopiti kopalniski ventilator - TiGeR_ - 23.8.2014

sory ne razumemSmile prilagam tudi slike.
v kablu ki ga vštekam v vticnico imam 3 vodnike (moder, rjav in pa zelen; seprav faza,nula in pa zemlja)

Re: Problem: priklopiti kopalniski ventilator - gremlin - 23.8.2014

Moj opis je skladen s skico priklopa iz navodil na tretji fotki. Kabel s svojimi barvami vodnikov (ki ga 'vštekaš') nima z ventilatorjem nobene zveze.

Ponovim še enkrat:
Do ventilatorja gredo skupaj trije vodniki.

Od tvoje vtičnice pa do ventilatorja gresta dva vodnika. Prvi (za katerega predlagam, da je rjave barve) je priključen na vtičnici na mesto, kamor je priključen vodnik, ki pride s stikala pred vrati. Drugi konec tega rjavega vodnika je priključen v ventilatorjevo sponko T.

Drugi vodnik (ki naj bo modre barve) je v vtičnici priključen na mesto, kamor je priključena ničla (NE zemlja/ozemljitev, ki je rumeno zelene barve).Drugi konec tega modrega vodnika je priključen v ventilatorjevo sponko N.

Do ventilatorja potrebuješ še tretji vodnik, ki naj bo črne barve. En konec tega vodnika mora biti priključen na stalno fazo. Če imaš za inštalacije uporabljene cevi, potem ne bo krize. S stikala pred vrati s sponke, na katero pride vodnik iz varovalke/elektro omarice, potegneš črn vodnik do ventilatorjeve sponke, označene z L.

Poslušaj moj predlog in najdi nekoga, da ti izvede priklop. Lahko tudi napišeš od kje si - kak forumaš, ki ve za kaj gre, ti mogoče priskoči na pomoč.

Re: Problem: priklopiti kopalniski ventilator - TiGeR_ - 23.8.2014

Tm na konc se nek zgubimSmile sm iz trzica.
Uglavnem ce ne bom dobil nekoga ki bi mi ustimov to, bi pa povezov brez tajmerja, seprav da bom jest sam ga zunaj prizigov in ugasov na stikalu medtem ko bo prikloplen v vticnico.bo vrjetno bolj enostavnoSmile to se pa poveze faza na L ,nula pa na N.in bo pac delov brez tajmerja.a mam to prav.
Ful ti hvala za pomoc, zelo si se potrudu da bi mi pomagal.

Re: Problem: priklopiti kopalniski ventilator - gremlin - 24.8.2014

Ni rečeno, da bo deloval. Praviloma bi v ventilatorju moral skupaj zvezat sponki L in T in ju zvezat na fazo, na N pa pripeljat nulo.

Poskusim še enkrat:
Tvoj ventilator potrebuje stalno fazo na sponki L in stalno nulo na sponki N.
Da ga prižgeš, mu daš fazo še na sponko T. Ko pa s sponke T fazo odklopiš, se bo vrtel še enpar minut (kolikor imaš nastavljen timer).

Re: Problem: priklopiti kopalniski ventilator - TiGeR_ - 24.8.2014

imaš prav. ne dela. oz za 3 s potem pa ne več. fazo sem dal na L,nulo pa na N.
seprav če te prav razumem bi mogu brikat T in L.
seprav dam fazo na L, nulo na N, potem pa odcvikam ene 4 cm dolgo zicko in eno stran vtaknem na L drugi konec pa na T. in bi blo potem na T en vodnik, na L bi bla dva, na N pa tudi eden.

tako - ampak za tak priklop bi ti zadoščal ventilator brez timerja.

Re: Problem: priklopiti kopalniski ventilator - TiGeR_ - 24.8.2014

O superSmile seprav ce zvezem tako z brikanjem,ali mi bo delal timer ali ne.
Sj pocas bova zmagalaSmile

Ne, timer ti ne bo delal. Ventilator bo delal toliko časa, dokler bo imel fazo (in nulo).
Preberi še enkrat tole:
Tvoj ventilator, če želiš uporabljat funkcijo timerja, potrebuje STALNO fazo na sponki L in STALNO nulo na sponki N.
(To priklopiš in ne odklapljaš več).
Da ga prižgeš, mu daš fazo še na sponko T. Ko pa s sponke T fazo odklopiš, se bo vrtel še enpar minut (kolikor imaš nastavljen timer).

Če pogledaš skico:
Na njej je tvoja elektroomara, tvoje stikalo in vtičnica, ki jo s stikalom vklapljaš/izklapljaš.

Ventilatorjevo sponko L moraš povezati na točko A na skici.
Ventilatorjevo sponko N moraš povezati na točko C na skici
Ventilatorjevo sponko T moraš povezati na točko B na skici.

Re: Problem: priklopiti kopalniski ventilator - TiGeR_ - 6.9.2014

Se opravicujem za pozen odgovor.
Deluje, najlepsa ti hvala za ves trud in pomoc
Lp

Re: Problem: priklopiti kopalniski ventilator - ddas - 6.9.2014

Jebemtilator :lol: :lol: dobro si se spomnil za ime.

Re: Problem: priklopiti kopalniski ventilator - Triky - 8.10.2015

Pozdravljeni,

tudi jaz sem eden izmed pacientov, ki ne zna prav priklopiti ventilatorja Big Grin, zato bi vas prosil za pomoč.

Gre za Heliosov Minivent M1 s tajmerjem in senzorjem vlage. Tukaj je shema priklopa.
[attachment=o18646]

Jaz sem priklopil tako, da sem na sponko N priklopil stalno nulo, na sponko L stalno fazo, na sponko 1 pa žico, ki je za stikalom takole.
[attachment=o18645]

Ampak nič ne dela, zdaj pa ne vem v čem je problem Sad .

Vsem že v naprej hvala za nasvete in pomoč !!

Re: Problem: priklopiti kopalniski ventilator - gremlin - 8.10.2015

Če prav vidim, imaš dip stikalce številka 1 na ON.
To pomeni zakasnitev pri vklopu za 45 sekund. Če dip 1 daš na off, pa se bo prižgal takoj.
Ali si pustil priklopljenega toliko časa?

Re: Problem: priklopiti kopalniski ventilator - Triky - 8.10.2015

Ja, poskusil sem obe možnosti, dip stikalce na ON (zamik 45s) in na OFF.
Vidim, da dobro poznaš te ventilatorje. Ali sem potem pravilno vse skupaj zvezal in bi utegnil biti vzrok kje drugje ?

Malo me bega "uradna" fotografija vezave, ki je na netu ob teh ventilatorjih
[attachment=o18650]
Ali bi bilo mogoče kaj narobe z vezavo na 1 ?

To je stara bajta s "podedovano" elektriko in se mi pri lučeh zdi čudna vezava. Ko je stikalo (luč) ugasnjeno, je za stikalom na obeh žicah +, ko pa je stikalo za luč prižgano, pa je na modri nula (vsaj tako sklepam, ker drugače ne bi luč gorela Big Grin ).

Ali bi potem moral drugače zvezati ?
Če ne bo šlo drugače, bi odklopil vodnik na 1, upam da bi potem vsaj na senzor vlage delal.

Ja, pa hvala za pomoč !

Zadnje novice

V radiatorju šumi
07.11.2019 ob 12:28:59
V radiatorju šumi
Svetujemo, kako pravilno odzračiti radiator in rešiti še ostale nevšečnosti z ogrevanjem.   Okvare... Beri dalje »
Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
23.01.2018 ob 11:35:41
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
Podjetja s(m)o ljudje, zato je zelo pomembno, da se na delovnem mestu počutimo dobro, saj današnji sodoben in hiter tempo življenja narekuje, da... Beri dalje »
V Lokrovcu pri Celju na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Urbano-D 149
04.12.2017 ob 10:53:36
V Lokrovcu pri Celju na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Urbano-D 149
V podjetju Lumar v soboto 9. decembra, med 10.00 in 15.00 uro, v Lokrovcu pri Celju pripravljajo dan odprtih vrat na spremenjeni hiši Lumar Urbano-D... Beri dalje »