Plin vs. zračna TČ - Print verzija
PodSvojoStreho.net
Plin vs. zračna TČ - Print verzija

+- PodSvojoStreho.net (https://www.podsvojostreho.net/forum)
+-- Forum: Gradnja in obnova (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Energijski viri (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Tema: Plin vs. zračna TČ (/showthread.php?tid=26287)

Strani: 1 2 3 4 5 6

Plin vs. zračna TČ - Gladius - 18.12.2009

OK, za začetek samo povem da o vseh mogočih načinih ogrevanja trenutno na trgu berem že zadnje leto in mi je od vsega skupaj že dobesedno slabo. Možnosti je ogromno, vsak prodajalec hvali svojo in ostale daje v nič, pri uporabnikih je pa tudi podobno. Pridobiti neko objektivno, nemotivirano priporočilo se zdi skoraj iluzorno, pa vseeno...

Moja situacija je nadgradnja obstoječe stanovanjske hiše stare cca 35 let v Trzinu. Zgoraj si bom uredil stanovanje z ločenim vhodom, idealno pa bi rad ločil tudi ogrevanje, ki je v hiši trenutno na olje.

Za talno ogrevanje se nekako nisem odločil, nekaj zaradi stroškov in morebitnih kasnejših komplikacij, predvsem pa ker sem navajen na radiatorje in ne vidim kakšne velike potrebe po spremembi. Se pravi, uporabljal bi radiatorje.

Ker prostora za ločeno kurilnico v novem stanovanju zelo verjetno ne bo, to nekako izloči vse lesne variante in olje, ki pa dandanes najbrž ni več upravičeno sploh (ali pač?).

Solarno odpade, ker po vsem kar sem prebral, ni racionalno.

Na parceli ni več prostora za zemeljske kolektorje, vrtati za vodo tudi odpade.

To moje opcije zreducira nekako na zemeljski plin (plinovod) in pa na zračno TČ. Stroškov še nisem primerjal, tako da nimam pojma, kakšna bi bila cenovna razlika.

Rad bi pridobil čim več mnenj za kaj naj se raje odločim, po možnosti s prednostmi in slabostmi obeh sistemov in z okvirnimi cenovnimi primerjavami (stroški sistema + stroški ogrevanja). Z denarjem sem precej na tesnem, a vseeno gledam dolgoročno - raje plačam na začetku nekaj več, če me bo na dolgi rok stalo manj.

Hvala za pomoč že vnaprej - tiranija izbire je hudič! :lol:

Re: Plin vs. zračna TČ - tomi5 - 18.12.2009

Gladius Napisal:OK, za začetek samo povem da o vseh mogočih načinih ogrevanja trenutno na trgu berem že zadnje leto in mi je od vsega skupaj že dobesedno slabo. Možnosti je ogromno, vsak prodajalec hvali svojo in ostale daje v nič, pri uporabnikih je pa tudi podobno. Pridobiti neko objektivno, nemotivirano priporočilo se zdi skoraj iluzorno, pa vseeno...

Moja situacija je nadgradnja obstoječe stanovanjske hiše stare cca 35 let v Trzinu. Zgoraj si bom uredil stanovanje z ločenim vhodom, idealno pa bi rad ločil tudi ogrevanje, ki je v hiši trenutno na olje.

Za talno ogrevanje se nekako nisem odločil, nekaj zaradi stroškov in morebitnih kasnejših komplikacij, predvsem pa ker sem navajen na radiatorje in ne vidim kakšne velike potrebe po spremembi. Se pravi, uporabljal bi radiatorje.

Ker prostora za ločeno kurilnico v novem stanovanju zelo verjetno ne bo, to nekako izloči vse lesne variante in olje, ki pa dandanes najbrž ni več upravičeno sploh (ali pač?).

Solarno odpade, ker po vsem kar sem prebral, ni racionalno.

Na parceli ni več prostora za zemeljske kolektorje, vrtati za vodo tudi odpade.

To moje opcije zreducira nekako na zemeljski plin (plinovod) in pa na zračno TČ. Stroškov še nisem primerjal, tako da nimam pojma, kakšna bi bila cenovna razlika.

Rad bi pridobil čim več mnenj za kaj naj se raje odločim, po možnosti s prednostmi in slabostmi obeh sistemov in z okvirnimi cenovnimi primerjavami (stroški sistema + stroški ogrevanja). Z denarjem sem precej na tesnem, a vseeno gledam dolgoročno - raje plačam na začetku nekaj več, če me bo na dolgi rok stalo manj.

Hvala za pomoč že vnaprej - tiranija izbire je hudič! :lol:

Poglej, te popolnoma razumem. Tudi sam gradim v tvojem okolišu in tudi sam sem bil še nekaj časa nazaj v tem precepu (nekaj mesecev) in sem o načinu ogrevanja razmišljal kar nekaj časa - pa imam plinsko omarico na fasadi. Sam sem se končno odločil za toplotno črpalko zrak-voda in za zares hladne dni in predvsem bolj za vzdušje - kaminsko peč (na polena). Je pa res da imam dobro izolirano novo hišo. Ker gre za vrstno hišo tudi sam nimam nekega blaznega prostora - nimam posebne kurilnice.

Sedaj pa k tvoji stvari. Mislim, da v Trzinu kurilno olje ravno ni opcija za prihodnost, ker se ga želi občina na vso silo losati - t.j. dolgoročno močno podpirajo plinifikacijo. Predno bi se odločil za energent, bi na tvojem mestu pomislil še na morda bolj pomembne zadeve (ker ravno razmišljaš o prenovi): izolacija fasade?, okna? ipd.
Tu boš v resnici še največ prišapral. Energent je pa stvar zmožnosti in želja (lahko je plinska kond. peč ali pa celo tč). Se pa lahko motim Smile

Re: Plin vs. zračna TČ - Gladius - 18.12.2009

tomi5 Napisal:Poglej, te popolnoma razumem. Tudi sam gradim v tvojem okolišu in tudi sam sem bil še nekaj časa nazaj v tem precepu (nekaj mesecev) in sem o načinu ogrevanja razmišljal kar nekaj časa - pa imam plinsko omarico na fasadi. Sam sem se končno odločil za toplotno črpalko zrak-voda in za zares hladne dni in predvsem bolj za vzdušje - kaminsko peč (na polena). Je pa res da imam dobro izolirano novo hišo. Ker gre za vrstno hišo tudi sam nimam nekega blaznega prostora - nimam posebne kurilnice.

Sedaj pa k tvoji stvari. Mislim, da v Trzinu kurilno olje ravno ni opcija za prihodnost, ker se ga želi občina na vso silo losati - t.j. dolgoročno močno podpirajo plinifikacijo. Predno bi se odločil za energent, bi na tvojem mestu pomislil še na morda bolj pomembne zadeve (ker ravno razmišljaš o prenovi): izolacija fasade?, okna? ipd.
Tu boš v resnici še največ prišapral. Energent je pa stvar zmožnosti in želja (lahko je plinska kond. peč ali pa celo tč). Se pa lahko motim Smile
Hvala za odgovor, pa da še malo bolj pojasnim situacijo... v novi dnevni sobi nameravam tudi imeti kamin, s kaminskim vložkom. Stara hiša ima tudi kamin, a "klasičnega", popolnoma odprtega, kar je sicer zelo romantično, a izkoristek je najslabši možen. Tako da je kaminski vložek spodoben kompromis.

Glede prenove pa takole - okna na starem delu hiše smo že zamenjali pred par leti, kar bom zgoraj gradil bo pa tako novo, tudi s spodobno izolacijo. Računal sem, da bi dodatno izolirali istočasno še stari del hiše, ampak ker trenutno za to ni nobenih subvencij, bom najbrž za stari del raje počakal, če se bodo spet pojavile kake subvencije, preden tam dodatno izoliram. Nisem prej omenil - na stari hiši, razen garaže in dela kleti, je že 7 cm izolacije, tako da ni čisto brez, ampak za današnje standarde vseeno premalo. In čeprav ogrevamo zelo špartansko, večinoma od 18 do največ 21 stopinj, porabimo kar precej olja (cca 2100l letno), pa je hiša čisto povprečne velikosti. Res pa je, da gre tudi vsa topla voda "na olje" in ne na elektriko skozi celo leto.

Največji šok je bil, da po menjavi oken (PVC, dvoslojna) nismo prihranili na ogrevanju popolnoma nič - poraba je skoraj do litra enaka, pa so nam vsi govorili, da bo od 20-30% prihranek. :?

Re: Plin vs. zračna TČ - Gladius - 21.12.2009

Se nihče ni odločal med plinom in TČ? :?:

Re: Plin vs. zračna TČ - olimp - 21.12.2009

Ker tudi jaz nimam prostora za kurilnico, sem se odločil za kamin s toplotnim izmenjevalcem, in imam radiatorje tople. O TČ, nisem navdušen - elektrika, mogoče plin (zgrajeno omrežje) kdaj v prihodnosti.

Re: Plin vs. zračna TČ - kontakt - 21.12.2009

Gladius Napisal:Se nihče ni odločal med plinom in TČ? :?:
jaz se bom, to pa je tudi vse kar vem Big Grin

Re: Plin vs. zračna TČ - DELPHI - 21.12.2009

Citat:Gladius Napisal/-a:

Večino zanima investicija, tekoči stroški in posebni +/-.

Investicija v TČ bi te prišla čez prst (prosim popravite me, če se motim) nekje okrog 7-8.000€. Bojler za toplo vodo bi najbrž še doplačal.

Plin: priključek 500€+plinski kotel z bojlerjem 2.500€+ dimnik 2.000€

Tekoči stroški plin: cena koristne energije 7,50€/kWh (do 1500m/leto, pavšal vključen, izkoristek kotla 90%)

Tekoči stroški TČ: cena koristne energije 6,00€/kWh (enotna tarifa 11,88, letni COP 2, brez raznih dodatnih faktorjev). Tu bo večina navdušencev nad TČ poskočila, a bodimo realni - radiatorsko ogrevanje in TČ zrak -voda več od sebe ne bosta dala.

Poseben minus pri TČ, ki ga redko kdo omeni, je hrup. Danes je eden od forumašev že napisal, da se grdo gleda s sosedom odkar si je postavil TČ. Dejstvo je, da decibeli načeloma štimajo, da pa v mirnih nočeh lahko slišiš "hrup" TČ tudi več kot 50 m daleč. Zakonsko je zadeva OK, vseeno pa predstavlja nek dodaten konstanten vir nadležnosti. Če so sosedje blizu in če bi se zvok odbijal od zidov, prej raje dvakrat premisli in si zadevo pri komu preposlušaj v živo.

Na hitro in na kratko, bolj kot iztočnica za nadaljno razpravo.

Re: Plin vs. zračna TČ - Gladius - 22.12.2009

DELPHI Napisal:
Citat:Gladius Napisal/-a:

Večino zanima investicija, tekoči stroški in posebni +/-.

Investicija v TČ bi te prišla čez prst (prosim popravite me, če se motim) nekje okrog 7-8.000€. Bojler za toplo vodo bi najbrž še doplačal.

Plin: priključek 500€+plinski kotel z bojlerjem 2.500€+ dimnik 2.000€

Tekoči stroški plin: cena koristne energije 7,50€/kWh (do 1500m/leto, pavšal vključen, izkoristek kotla 90%)

Tekoči stroški TČ: cena koristne energije 6,00€/kWh (enotna tarifa 11,88, letni COP 2, brez raznih dodatnih faktorjev). Tu bo večina navdušencev nad TČ poskočila, a bodimo realni - radiatorsko ogrevanje in TČ zrak -voda več od sebe ne bosta dala.

Poseben minus pri TČ, ki ga redko kdo omeni, je hrup. Danes je eden od forumašev že napisal, da se grdo gleda s sosedom odkar si je postavil TČ. Dejstvo je, da decibeli načeloma štimajo, da pa v mirnih nočeh lahko slišiš "hrup" TČ tudi več kot 50 m daleč. Zakonsko je zadeva OK, vseeno pa predstavlja nek dodaten konstanten vir nadležnosti. Če so sosedje blizu in če bi se zvok odbijal od zidov, prej raje dvakrat premisli in si zadevo pri komu preposlušaj v živo.

Na hitro in na kratko, bolj kot iztočnica za nadaljno razpravo.
Super odgovor, mi je kar dalo malo razmišljati... slučajno veš, kakšna je primerljiva poraba zemeljskega plina proti 2100 litrov kurilnega olja? Toliko namreč letno porabimo trenutno in bi lahko vsaj okvirno primerjal stroške plin vs. olje. V hiši sicer imamo že star CTC kotel ki najbrž ne bo več dolgo zdržal, a serviser pravi, da je zelo dober, gorilec je bil pa tudi zamenjan par let nazaj in ima izkoristek 88,5%, kar slišim da je zelo dobro.

Vprašanje je, ali je sploh smiselno se spuščati v stroške ločenega ogrevanja, izgradnje novega dimnika, itd, ali pa vse skupaj raje priključiti na obstoječi oljni kotel, kar me v praksi začetno ne stane skoraj nič (na dolgi rok pa najbrž več). Edini problem je potem kako ločiti porabo za moje stanovanje... serviser mi je nekaj omenjal kalorimetre, ve kdo o tem kaj več?

Re: Plin vs. zračna TČ - cinik - 22.12.2009

Gladius Napisal:Za talno ogrevanje se nekako nisem odločil, nekaj zaradi stroškov in morebitnih kasnejših komplikacij, predvsem pa ker sem navajen na radiatorje in ne vidim kakšne velike potrebe po spremembi. Se pravi, uporabljal bi radiatorje.

Radiatorji in nizkotemperaturni režim ogrevanja niso najboljši miks. Toplotna črpalka (TČ) ima v sami zasnovi boljši učinek pri nizkotemperaturnih sistemih ogrevanja (to je npr. talno ogrevanje). Ne pravim, da TČ ni mogoče uporabljat v kombinaciji z radiatorji, vendar pa to ni najbolj učinkovit način uporabe TČ. Boljši miks je TČ+stensko ogrevanje ali TČ+talno, menda tudi TČ+konvektorji (to zadnje tudi ni optimalen miks).

Re: Plin vs. zračna TČ - Gladius - 22.12.2009

cinik Napisal:
Gladius Napisal:Za talno ogrevanje se nekako nisem odločil, nekaj zaradi stroškov in morebitnih kasnejših komplikacij, predvsem pa ker sem navajen na radiatorje in ne vidim kakšne velike potrebe po spremembi. Se pravi, uporabljal bi radiatorje.

Radiatorji in nizkotemperaturni režim ogrevanja niso najboljši miks. Toplotna črpalka (TČ) ima v sami zasnovi boljši učinek pri nizkotemperaturnih sistemih ogrevanja (to je npr. talno ogrevanje). Ne pravim, da TČ ni mogoče uporabljat v kombinaciji z radiatorji, vendar pa to ni najbolj učinkovit način uporabe TČ. Boljši miks je TČ+stensko ogrevanje ali TČ+talno, menda tudi TČ+konvektorji (to zadnje tudi ni optimalen miks).
A se stensko pri nas sploh prakticira? Še nisem slišal, da bi kdo delal kaj drugega razen talno... glede postavitve pohištva, omar, itd. je najbrž še bolj problematično kot talno... učinek pa tudi najbrž slabši.

Re: Plin vs. zračna TČ - JanezJe - 22.12.2009

Gladius Napisal:A se stensko pri nas sploh prakticira? Še nisem slišal, da bi kdo delal kaj drugega razen talno... glede postavitve pohištva, omar, itd. je najbrž še bolj problematično kot talno... učinek pa tudi najbrž slabši.

Stensko gretje se prakticira že lep čas. Kaj je problematičnega pri talnem gretju?

Ne kompliciraj preveč. Postavi si najsigurnejši sistem na kurilca pa radiatoje... Dobitna kombinacija, pa še ponudbe je dost...

lp, Janez

Re: Plin vs. zračna TČ - cinik - 22.12.2009

Gladius Napisal:
cinik Napisal:
Gladius Napisal:A se stensko pri nas sploh prakticira? Še nisem slišal, da bi kdo delal kaj drugega razen talno... glede postavitve pohištva, omar, itd. je najbrž še bolj problematično kot talno... učinek pa tudi najbrž slabši.

kar je napisal JanezJe, se tudi meni zdi najbolj preprosto in poceni. Stensko se prakticira. Res pa redkeje kot talno. Talno ne vem zakaj bi bilo problematično. Recimo jaz bi talno vgradil, če imam itak namen dajati nove tlake in pod predpostavko da ustreza finančni konstrukciji in željam.

Ker pišeš, da želiš ohraniti radiatorje in da si z denarjem na tesnem ni bi se jaz odločal med temi možnostmi:
1) ločeno plinsko etažno ogrevanje (če bi se glede ogrevanja želel na vsak način ločiti od spodnjega dela hiše popolnoma), radiatorji ostanejo jih samo zvežeš na nov kotel
2) uporaba skupnega kotla (domnevam, glede na tvoj tekst in ker praviš da radiatorje že imaš, da obstoječa kapaciteta zadošča)
2.1 - uporabi se obstoječ kotel v kombinaciji s kalorimetri če želiš ločeno porabo ali alternativno daste stroške naprimer na polovico, kalorimetri najbrž niso zastonj.
2.2 - uporabi se nova plinska peč v kombinaciji s kalorimetri če želiš ločeno porabo
2.2 - uporabi se nov kotel na kurilno olje v kombinaciji s kalorimetri če želiš ločeno porabo
3) Ok tale opcija te bo zmutila ampak je nisi omenjal, pa ti jo bom samo navedel kot možnost. Ogrevanje na električno centralno peč. Ta možnost ima najmanjšo investicijo in zelo verjetno najdražje stroške obratovanja in najbrž od teh opcij najnižje stroške vzdrževanja. V mislih imam kaj takega (poglej si kaj ima El-Barto) viewtopic.php?f=7&t=18300&st=0&sk=t&sd=a, ). Tudi tu lahko radiatorji ostanejo.
4) Instaliraš ustrezne klime (v bistvu toplotno črpalko zrak-zrak, ki dokaj učinkovito zmorejo ogrevanje skozi večji del leta) in si neodvisen večji del sezone. Radiatorje zadržiš kot backup in npr. delite porabo olja v januarju in decembru na polovico (domnevam, da so tovrstni dogovori možni s spodnjimi stanovalci najbrž gre za starše) ali pa uporabite kak drug aranžma delitve stroškov.

Za ostalo pa nisem pameten. Je tukaj več bolje usposobljenih od mene.

Re: Plin vs. zračna TČ - sumnik - 23.12.2009

Nekater res ne znate iti z časom naprej. Najbojle je vztrajat pri neki stari klasiki (radiatorji in korilc), že talno je nekaterim preveč. Destvo pa je, da gre razvoj naprej. Dandanes se uporabja talno, stensko, stropno, razne kombinacije, tudi radiatorji,...
Potrebno je premislit se posvetovat z nekom, ki ima izkušnje (ne pa kaj napiše nek lajek na forum, ki ostalih zadev ne pozna). Vsaka stvar je za nekaj dobra, lahko je pa druga še boljša.
V prihodnjost ima prespektivo nizkotemperaturno ogrevanje z izkoriščanjem obnovljivih virov (TČ, sončna, biomasa,...) olje in plin pa počasi upadata.

Torej če ima kdo namen prenavljat sistem ogrevanja naj dobro premisli in se naj ne opira na mnenja ljudi, ki niso pripravljeni na napredek - spremembe!

Re: Plin vs. zračna TČ - cinik - 23.12.2009

sumnik, brez zamere, ampak ce je letelo name, potem bi rad samo povedal, da je izhodišče avtorja teme bilo, radiatorje želim ohraniti in da je na tesnem z denarjem. Iz teh izhodišč sem odgovarjal.
Kdo je naprej s časom ali ne, pa na ta način mislim, da ne gre sodit. Večino novejših opcij, ki jih ti omenjaš je Gladius sam vnaprej izločil iz razlogov, ki so njemu znani, zato moja ali druga eventuelna mnenja o teh opcijah niso relevantna. Če želi Gladius izhodišča spremeniti pa je to že druga pesem. V tem primeru bo možno dati druge opcije za pomoč v razmišljanju Gladiusa.

Re: Plin vs. zračna TČ - JanezJe - 23.12.2009

sumnik Napisal:Torej če ima kdo namen prenavljat sistem ogrevanja naj dobro premisli in se naj ne opira na mnenja ljudi, ki niso pripravljeni na napredek - spremembe!

Gladius je zožal izbor ogrevanja že na zažetku, saj pravi, da mu radiatorji povsem ustrezajo. Drva odpadejo, kurilec tudi, ostaneta še plin in Tč. Ampak ker že za peč za kurilca ni prostora kam bo dal TČ. TČ in radiatorji pa se na marajo najbolj. Mislim, da pravzaprav ne išče dodatnih mnenj ampak samo potrditev za že sprejeto odločitev.

Zakaj hudiča bi prepričeval že odločene. Na forumu je ravno na temo ogrevanja največ tem, potrebno je nekaj časa za pregled...

lp, Janez

Zadnje novice

Etex z zaključkom prevzema podjetja URSA - podjetja za proizvodnjo izolacijskih materialov, nadaljuje s preusmeritvijo svojega portfelja v smeri lahkih in trajnostnih gradbenih rešitev
03.06.2022 ob 08:23:40
Etex z zaključkom prevzema podjetja URSA -  podjetja za proizvodnjo izolacijskih materialov, nadaljuje s preusmeritvijo svojega portfelja v smeri lahkih in trajnostnih gradbenih rešitev
1. junij 2022 predstavlja pomemben mejnik za skupino Etex, saj mu pri strategiji rasti poslovanja zagotavlja peto vrsto tehnologije. S... Beri dalje »