Povzemi:
ali lahko ob pomanjkljivi izolaciji tistih žic pride do požara?
Pod določenimi pogoji (leseno ostrešje, neustrezna varovalka na začetku voda...) seveda lahko pride do požara. Bi pa po vsej verjetnosti pregorela varovalka, kar pomeni, da bi bila cela ulica ali še kaj več v temi do ugotovitve in popravila napake.
Povzemi:
so mi na elektro (Gorenjska) dovolili "šariti" zgolj od omarice naprej
Pri kabelskih dovodih, če je priključno merilna omarica na fasadi ali kje v ograji prostosotječa, je povsod tako, ne samo na Elektro Gorenjski.
Povzemi:
Kaj bi bilo tu drugače? Občan ali "navaden štromar tipa Arbajter (sorry Milan)" po moje v tistem kablovju do omarice nima kaj šariti. Če že, zgolj pod nadzorom elekto družbe.
To je zmotno mišljenje, ki marsikaterega laika drago stane. Popravila v NN omrežju lahko opravljajo vsi električarji, ki imajo poslovno dejavnost. Pogoj je samo, da morajo o nameravanih delih pravočasno obvestiti pristojno elektro ter se dogovoriti za izklope in nadzor oz. pregled opravljenega dela. So pa zelo pomembne tudi izkušnje na tem področju. Zato je vedno priporočljivo dobiti nekaj ponudb, seveda lahko tudi od Elektro distributerja.
Povzemi:
Kaj pa, če bi se na kakšnega požarnega inšpektorja malce obrnil in podaj prijavo.
Po drugi strani pa skoraj ne morem verjeti, da bi elektro podjetje dopustila tako "šlampast" priključek ...
Hja, elektrodistributerji so se kar dobro zaščitili. Vpeljana imajo dva termina: zunanji in notranji priključek, ki pa sta tudi zelo salamonsko obrazložena. Zunanji priključek načeloma ni sporen, problem pa je notranji priključek, kar je primer OP-ja. Sporno je, da laični odjemalci ne morejo brez posredovanja elektrodistributerja, ki je seveda plačljivo, niti ne znajo preverjati stanja inštalacije pred števcem. Skoraj večni se zdi samoumevno, da to počne elektrodistributer. V Uredbi o dobavi in odjemu električne energije pa piše, da je to dolžan uporabnik oz. odjemalec, če v pogodbi ni drugače zapisano. Dvomim, da je komu ob podpisu pogodbe to jasno.